• פרסי אופיר 2017 - רשימת המתמודדים
 • הצלף
 • פרינט סקרין 2017: לקראת הקרנת הסרט ״בחדר שלי״
 • פרויקט כל זוכי האוסקר לסרט הטוב ביותר - פרק 27
 • סרטים חדשים: ״קולוסאל״ של נאצ׳ו ויגאלונדו
 • נחשף סרט הפתיחה של פסטיבל ירושלים 2017
 • פסטיבל קולנוע דרום 2017 - הזוכים, הזוכות וסיכום
 • המומיה
 • לילה קשוח

הכל על פסטיבל הקולנוע של ירושלים 2017 (פוסט מתעדכן)

20 ביוני 2017 מאת אורון שמיר

פסטיבל הקולנוע ה-34 של ירושלים יתקיים השנה בין ה-13 וה-23 ביולי, אבל כבר בסוף יוני אפשר יהיה להתחיל לדפדף בתוכניה ולרכוש כרטיסים לסרטים ולאירועים. אנחנו כאן בסריטה כבר עובדים מאחורי הקלעים על פוסט ההמלצות השנתי, אבל עד אז חשבתי שיהיה נחמד לרכז את החדשות והעדכונים שהירושלמים מנסים דווקא לפזר. בערך פעם בשבוע מעכשיו ועד הפסטיבל יתעדכנו אתר הפסטיבל ואמצעי התקשורת בהיצע הבינלאומי, הישראלי, באורחים ובאורחות וכן הלאה – ובכל עדכון כזה פשוט אקפיץ את הפוסט הנוכחי בתוספת המידע החדש. אז הנה מה שכבר ידוע ברבים על פסטיבל ירושלים של 2017 ועד שהוא יתחיל רשמית כדאי לשוב הנה לקבלת התמונה המלאה.

סרט הפתיחה הוא אחת הבחירות היותר מוצלחות של הפסטיבל מאז שאני פוקד אותו, ולדעתי היה צריך גם לפתוח את פסטיבל קאן במקום הקשקוש שאכן עשה זאת. בעברית הוא נקרא ״יוצא מן הכלל״, אבל אולי הוא מוכר לכן ולכם בשמו הלועזי, ״Le Redoutable״, או בשמו הלא-רשמי ״הסרט של מישל הזנוויציוס שבו לואי גארל משחק את ז׳אן לוק גודאר״. מדובר בקומדיה על סינפיליה ועבור סינפילים וסינפיליות, או פשוט בכל מה שפסטיבל קולנוע חולם עליו כסרט פתיחה. יש בו רגעים של הומור מופרע נוסח קומדיות הריגול של הזנוויציוס, ואווירה כללית של מחווה אוהבת לאמנות השביעית נוסח ״הארטיסט״ זוכה האוסקר של הבמאי. אלא שהפעם מדובר באהבה קשוחה, כי גודאר בגילומו של גארל נמצא באחד משיאי הפוציות והנודניקיות שלו, בשנת 1967 הגורלית. אז הוא פוגש בשותפתו לאמנות ולחיים, אן ויאזמסקי (סטייסי מרטן), בעת צילומי ״הסינית״ ומאוחר יותר מאמץ בעצמו השקפת עולם המובילה אותו אל הפגנות הסטודנטים ונטישת הקולנוע האמנותי לטובת כיוון עוד יותר נסיוני ושובר כללים. התהפוכות בחייו של גודאר כדמות, משפיעות על הסגנונות המשתנים תדיר של הסרט כולו, וכמות החידודים והתעלולים הקולנועיים בו בלתי נגמרת אבל לרגע לא מתישה, לפחות בעיניי. תוכלו לשפוט לבד בהקרנה החגיגית שתלווה את טקס הפתיחה המסורתי בבריכת הסולטן, ביום חמישי ה-13.7 עם רדת החשיכה, וכבר עכשיו אפשר להתחיל בספקולציות לגבי האורח או האורחת שיכבדו את המעמד בנוכחותם.

עוד בגזרת האירועים המיוחדים, השנה מגדיל הפסטיבל את הטווח שלו ולצד המוקד בסינמטק בפרט ובמושבה הגרמנית בכלל, יתפרש ויורגש בעוד חלקים בעיר הקודש. הירושלמים מבטיחים אטרקציות גם בעיר העתיקה ובדרך יפו, מכיכר ספרא ועד שוק מחנה יהודה, עם תחנות שיעוצבו לפי ז'אנר קולנועי וברוח תקופות שונות בתולדות הקולנוע: ״סינמה פרדיסו״ יוקרן בכיכר המוריסטאן במקרנת פילם מסורתית, כיכר ספרא תהפוך לתחנת רכבת מעולם המערבונים, כיכר ציון תציע חוויה מעולם המדע הבדיוני, כיכר הירח תהפוך למתחם אנימציה, על גבי בניין כלל ועל בניין המשביר יוקרנו מיצגים, וקולנוע ניסיוני יוצג בבית אליאנס ובגג מוסללה. בנוסף, ישיק השנה הפסטיבל בית קולנוע נודד שיסייר בשכונות העיר ויציע לקהל הרחב הקרנות חינמיות של כמה מסרטי הפסטיבל.

עד כאן כל מה שפורסם רשמית, חיזרו הנה לעדכונים והתפתחויות וצפו לפוסט המלצות נפרד בתחילת יולי.

סטייסי מרטן ולואי גארל בתור אן ויאזמסקי וז׳אן לוק גודאר, מתוך ״יוצא מן הכלל״. יגיעו לפתיחה? (קרדיט תמונה: יח״צ)

תגובות

 1. בועז הגיב:

  ולב סמדר יהיה משופץ…

  1. אורון שמיר הגיב:

   אמן ואמן!
   לא רציתי לכתוב כלום כדי לא לנחס.

 2. ronatos הגיב:

  תודה. שטרה 5 מהסוף בפסקה השנייה – צ"ל "המובילה אותו".
  נחכה לעדכונים 🙂

  1. אורון שמיר הגיב:

   תודה על התיקון, הפוסט עודכן לראשונה 🙂

 3. newprince הגיב:

  על פי האתר שלהם, כבר הוכרז שהבמאי של הסרט היה במעמד הפתיחה.

השאר תגובה