• ״טהורה״, סקירה לסרט האימה עם סידני סוויני
 • ״שומר הברים״, סקירה לגרסת 2024
 • בחזרה אל ״שומר הברים״ מ-1989 לקראת החידוש
 • ״אהובת הקצין הצרפתי״, סקירה

סרטים חדשים: ״ברש״, ״המתנחלים״, ״מועדון שנות ה-80״, ״מא מא״, ״סוכן וחצי״, ״אהבה בהפרעה״, וכרטיסים להקרנת ״מדוגדג״ של פרינט סקרין וסריטה

15 ביוני 2016 מאת אורון שמיר

שישה סרטים חדשים והמשך הצפה של אירועי קולנוע, זהו תוכנו של הפוסט השבועי. שניים מן הסרטים שעולים לאקרנים בבתי הקולנוע הם ישראליים, חלקם היו אמורים לעלות קודם לכן ונדחו עד עתה, ואחד מהם חוגג שנה מאז נסקר כאן בבלוג, אבל רק כעת זוכה להפצה מסחרית. בפינת הפלוס נחלק לכם ולכן כרטיסים לאירוע שניקח בו חלק בפסטיבל פרינט סקרין בשבוע הבא, ונמליץ על אירועים אחרים (רובם ככולם בתל-אביב והמרכז) שמתקיימים החל מהיום ועד הפעם הבאה שאמור לעלות פוסט החדשים. אבל קודם – סרטים.

״ברש״ הוא סרטה הראשון באורך מלא של מיכל ויניק אחרי צמד קצרים מפורסם למדי (״פתיון״, ״סרק״). הכותרת היא בעצם שם משפחתה של הגיבורה, נעמה ברש (סיון נועם שמעון), תיכוניסטית משועממת ולכאורה נורמטיבית למדי, שחווה אהבה ראשונה רבת עוצמה דווקא עם הנערה החדשה והמסתורית בבית הספר (ג׳ייד סקורי). למזלה, הוריה (דביר בנדק ועירית פשטן) טרודים יותר בהיעלמות של אחותה החיילת (בר בן וקיל). הסרט מגיע אל בתי הקולנוע מפסטיבל חיפה הקודם, שם כתב עליו אור, ומשם יצא עם פרסים למשחקם של בנדק ושמעון, וכן עם פרס התסריט, אותו כתבה ויניק. עוד שווה לציין את הצלם שי פלג (״ההיא שחוזרת הביתה״), העורכת ז׳ואל אלכסיס (״גט״) והמוזיקאית דפנה קינן (מ״דפנה והעוגיות״). גם עופר ואנוכי נשמח להתבטא לזכותה של היצירה, ונעשה זאת בעכבר העיר וכאן בסריטה במהלך הסופש.

״המתנחלים״, הסרט הישראלי הנוסף לסופש זה, הוא פרי עבודתו של היוצר הוותיק שמעון דותן (״צלילה חוזרת״, ״הביטחוניים״). הסרט הדוקומנטרי יוצא להפצה מסחרית רחבה בחסות רשת בתי הקולנוע לב, כפי שעשו לפניו בהצלחה ״מיסטר גאגא״ ו״מי יאהב אותי עכשיו?״, אבל בהבדל גדול אחד – שני הסרטים של האחים הימן הם דוגמאות מייצגות לקולנוע תיעודי-אישי, בעוד סרטו של דותן הוא מסמך קולנועי פוליטי ורחב היקף. הבמאי מתחקה אחר מפעל ההתנחלויות/התיישבויות הישראלי בשטחי יהודה ושומרון מאז מלחמת ששת הימים ועד היום: חמישה עשורים של סכסוך בין פלגים שונים ביהדות ובישראליות לבין התושבים הערביים של האיזור, כולל כל האנקדוטות ודמויות המפתח (אלה שנותרים בחוץ בולטים בהיעדרם עד כדי כך שהם בעצם כמעט בפנים). כתבתי לעכבר העיר על הסרט, שכבר הספיק להשתתף בפסטיבל דוקאביב וקולנוע דרום.

״מועדון שנות ה-80״ (Sing Street), שהיה אמור לעלות לאקרנים בשבוע שעבר ונדחה, הוא סרטו החדש של ג׳ון קארני (״פעם אחת״, ״התחלה חדשה״). כצפוי, גם סרטו הנוכחי עוסק בקשר שבין קולנוע ומוזיקה, ומציב במרכזו זוג בלתי אפשרי. העלילה מתרחשת בדבלין של 1985, ומתחילה כשגיבור הסרט, נער בשם קונר לולר (פרדיה וולש-פילו), מתבשר כי בשל מצבה הכלכלי של משפחתו הוא מועבר לבית ספר דתי. כבר ביום הראשון הוא מספיק להסתבך עם הבריון של השכבה מחד ועם המנהל מאידך, למצוא לעצמו חבורת לוזרים להסתובב איתה וגם להתאהב עד מעל לאוזניים בנערה קרירת מזג (לוסי בוינטון) הטוענת כי היא דוגמנית ולכן אין לה זמן ללימודים. קונר שואל אם תסכים להשתתף בקליפ של הלהקה שלו, וכשהיא מסכימה הוא מבין כי עליו לא רק להכין סט צילומים – אלא גם להקים להקה. על הפסקול אחראיות רק להקות טובות מהאייטיז (מדהים שיש יותר מאחת) וגם כמה שירים מקוריים של הבמאי-תסריטאי. עוד בקאסט: ג׳ק ריינר, איידן גילן ומריה דויל קנדי. ביקורת שלישית שלי בעכבר העיר, ואולי גם סקירה כאן בבלוג מצד עמיתיי.

״מא מא״ השתתף גם הוא בפסטיבל חיפה 2015, וגם הוא סוקר בידי אור. סרטו החדש של חוליו מדם (״סקס ולוסיה״) נהנה מנוכחותה של פנלופה קרוז בתפקיד הראשי, בתור פרודה טריה ואם לילדון, המתמודדת עם גילוי של סרטן השד וגם זוגיות חדשה ומורכבת, עם גבר שעבר טרגדיה לא פחותה משלה. סליחה על הערפול המכוון, אבל תקצירים שקראתי (והסקירה של אור) מבטיחים לא מעט תהפוכות רגשיות ועלילתיות בסרט, שהינו פרוייקט של קרוז הכוכבת-מפיקה לא פחות משל מדם הבמאי-תסריטאי.

״סוכן וחצי״ (Central Intelligence) לוקח בהליכה את תואר השם העברי המגוחך של השבוע. הסוכן הוא איש הביון בוב סטון (דווין ג׳ונסון) והחצי הוא חברו מימי התיכון (קווין הארט הלא-מאוד-גבוה, הבנתם והבנתן איזה קטעים?). המפגש המחודש בין השניים, שהרבה השתנה בחייהם מאז ימי נעוריהם, גורר אותם להרפתקת ריגול קומית משותפת. רוסון מרשל טורבר (״אנחנו המילרים״) ביים, וגם חתום ככותב לצד אייק ברינהולץ ודייויד סטאסן (הסדרה ״מינדי״). איימי ריאן, דניאל ניקולט, אהרון פול ותומאס קרצ׳מן גם הם בין המשתתפים.

״אהבה בהפרעה״ (Accidental Love), סרטו הגנוז-שהופיע-מחדש של דייויד או ראסל, מגיע לאקרנים בישראל בדיוק שנה אחרי שכתבתי עליו בבלוג. לפני שמונה שנים הוא החל וסיים את צילומיו, אך מסע תלאות מאחורי הקלעים הוביל לכך שהבמאי זנח את הפרויקט, ואשתקד החליטו המפיקים שהפסידו עליו לא מעט כסף לנסות ולגרד קצת רווחים בכל זאת. בסרט מככבת ג׳סיקה ביל כמלצרית על גלגיליות, שהצעת נישואין משובשת גורמת לכך שהיא מסיימת את הערב עם מסמר התקוע בראשה ומשפיעה על אישיותה. בחדר המיון מסלקים אותה החוצה בטענה שאין לה ביטוח רפואי, והיא מחליטה לסוע לוושינגטון לפגוש בסנטור צעיר (ג׳ייק גי׳לנהול) שהבטיח לעזור לשכמותה.

accidental-love

פלוס – המון אירועים, חלקם לגמרי בחינם ואחרים רק קצת בחינם

כרטיסים במתנהלהקרנת הסרט "מדוגדג" (Tickled) במסגרת פסטיבל פרינט סקרין, עליה אור פורש את חסותו מטעם הבלוג. העצה של אור היא לא לדעת כלום על המותחן הדוקומנטרי של דיוויד פרייר ודילן ריב, ופשוט להגיע, אבל למי שממש חייב או חייבת – עוד פרטים כן נמצאים באתר הפסטיבל. האירוע יתקיים ביום שבת ה-25.6 בשעה 18:00 ובאולם 1 של סינמטק חולון, אז קודם כל בדקו בבקשה שכל התנאים האלה מתאימים לכן ולכם לפני שתקפצו עם בקשות. יש לנו שלישיית כרטיסים זוגיים לחלק, באדיבות פרינט סקרין, והחלטנו הפעם לעשות זאת בחידה/הפעלה שהולכת ככה – אלו עוד מותחנים דוקומנטריים מהעשור האחרון סוקרו אצלנו בסריטה? תגובה שהיא תשובה נכונה צריכה להכיל את שם הסרט (שעונה לכל ההגדרות – מותחן, תיעודי, ונעשה אחרי 2010 כולל) ולינק לסקירה שלנו. הקפידו לרשום שם מלא (פרטי ומשפחה) בשדה שיש למלא כדי להגיב, ולציין כתובת מייל שתוכלו להגיב אליה בשדה הרלוונטי הבא (איש לא יראה את כתובת המייל מלבדנו, ואנחנו מבטיחים לא לעשות בה שום שימוש, לרעה או לטובה). השלושה הראשונים שיעמדו במטלה, לא כולל העתקה ממגיבים קודמים, יזכו בכניסה זוגית לסרט ולהרצאה המקדימה של אור. בהצלחה לכל ונתראה בחולון.
עדכון: יש לנו זוכים! ירון, נטלי ויואב – לכל אחד ואחת מכן תתאפשר כניסה זוגית להקרנה שלנו, מיד נשוב אליכם במייל כדי לברר את שמותיכם המלאים, כיוון שהעדפתם להישאר מסתוריים למרות שביקשתי יפה – אבל בשבילי אתם כמו מדונה או ריטה 🙂

פסטיבל סרטי הסטודנטים – מגיע ליישורת האחרונה שלו, עם טקס הענקת הפרסים שמתקיים ממש כעת, ומקבצי הסרטים הזוכים החל ממחר בבוקר. ברצוני להוסיף ולהזכיר שני אירועים בהשתתפותי – הערב (15.6) בשעה 21:00 בסינמטק ת"א, אחרי חלוקת הפרסים, אנחה פאנל שני מתוך שניים על סדרות רשת, הפעם עם יוצרי הפרוייקט "קונפס" (Confess), משה רוזנטל ודפי פרבמן. כולל הקרנת הפרק שגוגל ופייסבוק הורידו, ושלושה פרקים נוספים. ומחר, אחרי שתמו כל המקבצים ויסתיים הפסטיבל רשמית, יהפוך הסינמטק למונומנט מחווה עצום וגדוש אירועים לכבוד חגיגות ה-30 לפסטיבל ול"קטיפה כחולה" של דייויד לינץ' כאחד. אני אתרום את חלקי בהרצאונת על השפעות לינצ'יאניות, אבל יש עוד מלא מרצים, מופיעים ומשתתפים.

סינמטק הרצליה – בלילה שבין יום שלישי ה-21.6 לרביעי שאחריו (היום ארוך ביותר בשנה) הרימו ליין-אפ די משוגע של לילה לבן תחת הכותרת ״חומר טוב״. זה מתחיל ב-19:00 עם ״מועדון שנות ה-80״ (קראו עליו לעיל) והרצאה של דורון ״עי הדג״ פישלר. בשעה 21:15 יעלה לבמה איש הרדיו והמוזיקה קוואמי כדי לפתוח את הקרנת ״תחת ירח דובדבן״ (Under the Cherry Moon), סרט מוזיקלי וסנסואלי בן 30 בבימויו ובכיכובו של פרינס עליו השלום, שטרם הוקרנה בישראל לטענת מנהל התוכניה של סינמטק הרצליה, ניר נאמן. מיד לאחר מכן יבצע נעם רותם משיריו של פרינס בגרסאות כיסוי מיוחדות, והמשך התוכניה הקולנועית יכלול את ״Dr. Horrible Sing Along Blog״, ״דדפול״, ״Dope״ ולבסוף גם סרט הפתעה שינעים את זמנם של מי שמחכים לאוטובוס הראשון הביתה מהצד השני של הלילה. פרטים נוספים והזמנת כרטיסים באתר הסינמטק, מבטיח לנסות לארגן איזה חינם גם לאירוע הזה אם יש ביקוש.

קולנוע בחצר של השכנים – ביום ראשון הקרוב (19.6), מיזם ההקרנות של מסעדת ג'וז ולוז היפואית-תל-אביבית (רחוב גבולות 5), מארח את הבמאית דנה פרנק וסרטה ״קח את עצמך בידיים, מייקי״ בכיכובו של תום חגי. הפעם אין צורך לבקש חינמים כי הכניסה חופשית, החל מ-21:30 (אבל כדאי להגיע קצת קודם לתפוס מקום טוב). עוד פרטים באיבנט הפייסבוקי.

סרט אדום – מיזם ההקרנות הקולנועי-חברתי של הגדה השמאלית, יתכנס שוב ברחוב אחד העם 70 בתל-אביב כדי לצפות ולשוחח. זה יקרה מחר, יום חמישי ה-16.6 החל מ-19:00 בערב, וגם כאן הכניסה חופשית. הסרט שיוקרן הוא ״שתיקת הארמון״ של הבמאית הטוניסאית מופידה טלאטלי, מחלוצות הקולנוע הנשי של העולם הערבי. תקדים דברים – ד"ר אורלי לובין, מהחוג לספרות ולימודי נשים ומגדר, שתדבר על מקומן של נשים במהפכה ותדון בבחירת היוצרת להיצמד לשתיקת הגיבורות שלה ולנקודן מבטן. בנוהל: פרטים מלאים ואירוע בפייס.

CherryMoon

קריסטין סקוט-תומאס ופרינס ב״תחת ירח הדובדבן״, שיוקרן בלילה הלבן של סינמטק הרצליה

תגובות

 1. ירון הגיב:

  אה כן, שם הסרט: קאטפיש

   1. אור סיגולי הגיב:

    מצטערים. "לא" איננו סרט תיעודי. עדיין יש עוד זוג כרטיסים לחלק.

 2. אורון שמיר הגיב:

  ויש לנו זוכים!
  ירון, נטלי ויואב – לכל אחד ואחת מכן תתאפשר כניסה זוגית להקרנה שלנו, מיד נשוב אליכם במייל כדי לברר את שמותיכם המלאים, כיוון שהעדפתם להישאר מסתוריים למרות שביקשתי יפה – אבל בשבילי אתם כמו מדונה או ריטה 🙂

  1. יואב הגיב:

   היי,
   רק מוודא שהכל בסדר – שלחתם כבר את המייל?
   כי לא קיבלתי כלום….

   1. ירון הגיב:

    מחזק את דברי יואב, גם אני עוד לא קיבלתי מייל…

   2. אורון שמיר הגיב:

    נשלח זה עתה, מתנצל על העיכוב. השמות שלכם כבר אצל הפסטיבל בכל מקרה 🙂

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.