• ״טהורה״, סקירה לסרט האימה עם סידני סוויני
 • ״שומר הברים״, סקירה לגרסת 2024
 • בחזרה אל ״שומר הברים״ מ-1989 לקראת החידוש
 • ״אהובת הקצין הצרפתי״, סקירה

סריטה חוגגת בת מצווה: בואו לראות קולנוע ישראלי בהנחה

1 בספטמבר 2022 מאת אורון שמיר

חודש ספטמבר הוא תמיד זמן לחגוג כאן אצלנו בסריטה. קודם כל כי זו התקופה בה הוקם הבלוג הזה לפני 12 שנים כבר, שנית משום שלרוב זה מסתנכרן עם לוח השנה העברי המתחדש ואז התחושות חגיגיות במיוחד. עוד מופע חוזר לפני או אחרי תקופת חגי תשרי בכל שנה הוא מבול של קולנוע ישראלי, ומבט על חודש ספטמבר 2022 מגלה שפע תוצרת מקומית. עקבו אחרי מדור סרטים חדשים ותיווכחו שלפחות פעם בשבוע יהיה לנו סרט ישראלי חדש בבתי הקולנוע.

במקביל, עונת פרסי האופיר מגיעה לשיאה עם ההצבעות בסבב הגמר וטקס חלוקת הפרסים שיתקיים ב-18.9, שזה ממש יום-יומיים לפני יום ההולדת של סריטה (תלוי איך סופרים, לא ניכנס לזה עכשיו). כמה וכמה מן הסרטים יוקרנו גם לקהל הרחב בסינמטקים השונים, מה שרק מגדיל את הנוכחות. באמצע החודש היה אמור להיות לנו גם יום הקולנוע הישראלי, אבל השבוע התברר כי היוזמה קרסה. ייתכן שיש לי חדשות טובות בנושא, גם אם לא באותה רמה או היקף.

מה שקרה הוא שחשבנו לשלב בין כל הסיבות למסיבות. בין הרצון לעשות משהו מיוחד לכבוד החלפת הגיל של הבלוג לבין יבול הקולנוע הישראלי הנוכחי שישטוף את המסכים לאורך החודש, וזה עוד לפני פסטיבל חיפה שיגיע בסוכות. לצורך כך, פניתי אל סינמטק חולון, שהוא מקום העבודה של אור סיגולי שכותב כאן, אם עדיין צריך גילוי נאות. פניתי משום שבחולון מקרינים כל החודש טרום בכורות של סרטים ישראליים חדשים, והם ניאותו לספק לנו הנחה לקוראי ולקוראות סריטה.

אם תבחרו להזמין כרטיסים לסרט ישראלי בסינמטק חולון החודש, הקישו לפני תום התהליך את הקוד ״סריטה12״ (בלי רווח) בסיום ההזמנה. הקוד הזה מקנה כרטיס אחד בעלות של 25 ש״ח (במקום 38 ש״ח) לכל סרט וסרט מבין אלו שיוקרנו. אצרף כאן את הרשימה לשם נוחות, אבל היות ושעות או מועדי ההקרנה עלולים להשתנות אני מאוד ממליץ לבנות רק על אתר הסינמטק שיתעדכן במקרה נדיר של שינוי, בניגוד לפוסט הזה. שימו לב שכל הכיף הזה  מתחיל כבר בשבוע הבא, עם טרום בכורה לסרט שטרם נחשף בשום מסגרת, ומסתיים ממש סמוך לסוף החודש עם אחד מלהיטי הקיץ הקולנועי.

עולה לראש

בחורים טובים – חמישי 8.9 בשעה 18:00
סרט חדש לבמאי ארז תדמור זו לא הפתעה גדולה, אלא אם מדובר בסרט שני בשנה קלנדרית. בזמן ש״ילדים של אף אחד״ הוא משתתף פעיל בעונת האופירים הנוכחית, לתדמור הפורה יש כבר סרט חדש-יותר שייצא לאקרנים בקרוב. לכן עוד נדון בו במסגרת סרטים חדשים, אבל אם תרצו לצפות בו לפני כולם דעו שמדובר בדרמה קומית-רומנטית על מוסד השידוכים בחברה החרדית, בה מככבים בין היתר עמית רהב, ליאנה עיון, מאור שוויצר ועירית קפלן בתור השדכנית. התמונה בראש הפוסט היא מתוך הטריילר לסרט.

אזרח מודאג – חמישי 15.9 בשעה 18:00
סרטו של עידן חגואל (״אינרציה״) כבר קיבל אצלנו הרבה אהבה מאז נחשף בפסטיבל ירושלים, שם זכה לבסוף בפרס על התסריט של חגואל והמוזיקה של זואי פולונסקי. בפרסי אופיר הפרטיים שלנו הוא כיכב, בעוד האקדמיה התעלמה באופן צורם במקצת (ההיסטוריה שלה עם קולנוע להט״בקי אינה מדהימה), וזו הזדמנות לראות בצד של מי אתם ואתן. הסיפור מתמקד בזוג גייז המתגוררים בדרום תל-אביב ומבקשים ״לשפר״ את מצב השכונה והפליטים האפריקאים בה, במקביל לרצון שלהם לאמץ ילד, עד שהמציאות טופחת על פניהם הבורגניות.

שאיפה לחיים – שבת 17.9 בשעה 18:00
הסרט של מתן גוגנהיים (״פרדייס קרוז״) ואסף אבירי נמצא איתנו כבר שנתיים, מאז עונת אופיר 2020, אבל קשה לומר שאלו היו שנתיים טיפוסיות. לכן אולי טרם נחשפתם או נחשפתן אליו, מלבד אירועים כמו יום הקולנוע דאשתקד. עד שיופץ רשמית, בתקווה בחודש הבא, ייתכן ותעדיפו להתארגן מראש על קומדיית הסטלנים והקשישים הזו, המפגישה את שלמה בראבא עם ג׳וי ריגר. הוא מוכנס לבית אבות בניגוד לרצונו ומעוניין לשוב אל ביתו, היא דילרית שיכולה לעזור וגם לדיירים המבוגרים להגביה עוף.

העיר האחרת – חמישי 22.9 בשעה 18:00
שני דברים שכדאי לשים לב אליהם בהקרנה הזו – היא היחידה באולם 2 של הסינמטק והיא כוללת מפגש עם היוצרים. שתי סיבות לתעדף אותה, מה גם שהסרט טרם הוקרן בשום מקום מלבד בפסטיבל דוקאביב, אז כתב עליו עופר, ומצוי החודש בסיבוב הפצה מצומצם יחסית. סרטה התיעודי של ליבי קסל עוקב במשך כ-15 שנים אחר קבוצת אמנים חיפאית, עימם נפגשה ואותם החלה לצלם מתוך תחושה או תקווה שיתפרסמו. ההשלכות של התמודדות עם תהילה שהגיעה או לא, הן רק אספקט אחד של הסרט.

עולה לראש – שבת 24.9 בשעה 21:00
הקומדיה הקיצית של שלישיית ״ערוץ הכיבוד״ (רותם קפלינסקי, עומר ריבק ודור מוסקל), בבימויו של דניאל אדר. שקד פררה, אסטמה דה לוקו, ולידוי, הם טריו פופ ישראלי שנמנע מהתבגרות/גיוס על ידי הישארות ממושכת בתיכון, אבל פליטת פה מסבכת אותם וגורמת להם להתגייס ל״להקת היח״צ״ לשיפור התדמית. אני צחקתי כל הסרט, עופר נהנה אף הוא וכתב עליו עבורנו כאשר יצא לאקרנים. לכן גם זו לא טרום-בכורה אלא יותר הזדמנות נוספת, ובאותו נושא – הסרט יוקרן בשנית בסינמטק חולון גם ביום שלישי ה-27.9 בשעה 20:30 (מוצאי ראש השנה).

קריוקי – שלישי (מוצאי ראש השנה) 27.9 בשעה 18:00
קצת לפני ההקרנה החוזרת לעיל, אפשר יהיה לראות את סרטו של משה רוזנטל לפני שהוא מגיע רשמית לאקרנים, וגם לפגוש את הבמאי ו/או יוצרים נוספים. זוכה פרס סרט הביכורים וחביב הקהל של פסטיבל ירושלים האחרון והמועמד ל-14 פרסי אופיר, כבש את ליבי בפסטיבל טרייבקה בניו-יורק והספיק להתחבב בהמשך גם על סריטה. ששון גבאי וריטה שוקרון הם זוג מבוגר מפרבר חולוני (העיר המיטבית לצפות בה בסרט?), ליאור אשכנזי הוא השכן החדש מקומת הפנטהאוז שערבי הקריוקי שלו מטלטלים את שגרת הבניין.

קריוקי

זו הרשימה ואלו הסרטים. חשוב לי גם לציין שאלו לא אירועים של סריטה אלא פשוט הקרנות, סדירות או מיוחדות, של הסינמטק החולוני. הם רק היו נחמדים מספיק לספק לנו קוד הנחה עבורכם ועבורכן. אולי עוד נשוב לאירועים משלנו אבל זה קצת מסובך כשאני ביבשת אחרת, אז אל תצפו לכך בחודש זה ולכבוד יום ההולדת של הבלוג. בעצם, זה גם לא פוסט יום ההולדת המסורתי, שיגיע כמו תמיד מתישהו סביב ה-20 בספטמבר, לרוב יום אחרי. עד אז, ובהיעדר יום הקולנוע הישראלי, בואו נחגוג יחד את ספטמבר בתור חודש הקולנוע הישראלי.

תגובות

 1. רום פינקלשטיין הגיב:

  כמובן שהסרט שהכי רציתי לראות, קריוקי, יוקרן כשאני בחול 🙁

  1. אורון שמיר הגיב:

   באסה. אבל הוא יחכה לך בבתי הקולנוע, בין או במהלך החגים.

 2. גיא הגיב:

  מזל טוב סריטוש! שתזכי ל(בר)מצוות ❤️

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.