• סרטים חדשים: ניסיון לחזור לשגרה כלשהי בבתי הקולנוע
 • ״היוצר״, סקירה לסרט שחזר אל בתי הקולנוע
 • בחזרה אל
 • ״גברת החידונים״, סקירת דיסני פלוס
 • הרוצח
 • חמישה לילות אצל פרדי
 • ״סוחרי הכאב״, סקירת נטפליקס
 • המדריך לסרטי האימה של דיסני פלוס
 • ״דלת צהובה: מועדון הקולנוע הקוריאני משנות ה-90״
 • אימת החודש: מהדורת אוקטובר 2023
 • ״הקבורה״, סקירת אמזון פריים וידאו
 • ״מנהרת היונים״, סקירה לסרט התיעודי של אפל פלוס
 • וינטאג' האלווין: ארבעה סרטי אימה שכדאי להכיר

המלצות סינמטקים – ספטמבר 2018

2 בספטמבר 2018 מאת עופר ליברגל

חודש ספטמבר מביא עמו את תקופת החגים שמקטינה את ימי הפעילות של חלק מן הסינמטקים, עד שבסוכות מתקיים פסטיבל חיפה הנהדר, שיזכה כמובן לפוסט המצלות נפרד משלו ולדיווחים במהלך הפסטיבל. את הפוסט הזה כתבתי בעודי באיטליה, מספר ימים לפני פסטיבל ונציה שנמצא בעיצומו. לכן הוא נכתב בפעם השנייה ברציפות (סביר להניח שהרצף יימשך גם באוקטובר) בזריזות יחסית. כמו תמיד, אני לא מציין סרטים שמוקרנים בסינמטקים בהקרנות מסחריות/אחרי הקרנות מסחריות, או סרטים ומחוות בהם כבר דנתי בעבר והן עוד נמשכות. שימו לב למשל שסרטים מפסטיבל ירושלים ממשיכים להקרנות נוספות בסינמטקים, כולל קלסיקות כמו ״העגורים עפים״ ו״המאה ה-20 שלי״. עוד פרויקט סינמטקים מרתק שקורה בתחילת חודש זה הוא "שבוע הבמאיות" בסינמטק תל אביב, כאשר אורון כבר הרחיב על המתרחש בו.

שבוע הקולנוע הארגנטינאי ייערך החודש בסינמטקים וייספק לקהל הזמנות לצפות על המסך הגדול בסרטה המאתגר אך הנהדר של לוקרסיה מרטל ״זאמה״ (תמונה להמחשה בראש הפוסט), לצד כמה מהסרטים המדוברים ביותר שהופקו בארגנטינה בשנתיים האחרונות.

ב-22 בחודש בסינמטק תל אביב תהיה חגיגה מטריפה על המסך ועל הבמה שלפניו עם הקרנה של סרט הקאלט ״חנות קטנה ומטריפה״, בליווי שחקנים שיגלמו את דמויות הסרט על הבמה. ייתכן והשילוב הזה בין תיאטרון וקולנוע מיועד בעיקר למי שכבר מכיר את הסרט, אז מזל שהסרט מהנה בכל צפייה מחדש.

בסינמטק ירושלים יערכו החודש מחווה לסופרת אגתה כריסטי, ששניים מספריה עובדו לקולנוע לאחרונה. אבל מעניינים יותר העיבודים הישנים והאפקטיביים לספריה: הגרסה של סידני לומט (להבדיל מזו של קנת' בראנה) ל״רצח באוריינט אקספרס״ וסרטים על פי כריסטי שביים גאי המילטון, במאי המזוהה עם סרטי ג'יימס בונד שמביא את אותה יעילות ל״מראה סדוקה״ ו״רצח תחת השמש״.

סינמטק חולון יערוך מחווה לדיווה הגדולה, השחקנית/זמרת/במאית פורצת הדרך – ברברה סטרייסנד. לצד סרטה הראשון כבמאית,״ינטל״, יוקרנו שלושה סרטים בהם רק היא הייתה יכולה לככב – ״מצחיקונת״ של וויליאם ויילר, ״מה נשמע דוק?״ של פיטר בוגדנוביץ' ו״כך היינו״ של סידני פולאק.

בחולון גם תיערך הצגה של סרטים מן העת האחרונה שעוסקים בקהילה החרדית. דרך סרטים מהארץ כגון ״תיקון״, ״דרייבר״ ו״למלא את החלל״, לצד סרטים מן העולם בהם ״מנשה״, ו״שאהבה נפשי״. למעשה, ״ינטל״ של סטרייסנד יכול גם להיתפס כסוג של יצירה מקדימה לסרטים הללו.

ב-20 לחודש בסינמטק הרצליה יתקיים דאבל פיצ'ר איטייזי של הבמאי ג'ון קרפנטר, עם הקרנה של ״הם חיים״ ו״היצור״, כולל הרצאה של תומר קמרלינג באמצע. האירוע בחסות אתר עין הדג.

״הוק״ הוא אחד מן הסרטים היותר שנויים במחלוקת של סטיבן ספילברג, אבל לי תמיד יש כלפיו פינה חמה בלב. בחמישי לחודש בהרצליה תוכלו לראות את רובין וויליאמס שב אל ארץ לעולם לא בתור פיטר פן מבוגר שצריך למצוא דרך לשלב בין הזהויות השונות שלו, בעוד קפטן הוק בגילומו של דסטין הופמן עובר משבר דומה.

עוד סרט מפצל קהל של במאי אוהב שיוקרן החדש בהרצליה הוא ״מדעי החלום״ של אשף הטריקים הקולנועיים המודעים לעצמם, מישל גונדרי. גם במקרה זה אני קצת מוקסם מן הסרט, שיוקרן ב-27 בחודש.

ובמעבר חד: סינמטק ירושלים יקיימו החודש מחווה לקלוד לנצמן שהלך לעולמו השנה, כולל הקרנה מלאה של יצירת המופת המונומנטלית ״שואה״.

כמה פעמים כבר היללנו בבלוג את ״זה קרה לילה אחד״ של פרנק קפרה? הזדמנות לראות את הקומדיה הרומנטית שהגדירה את הז'אנר בחולון בחמישי לחודש.

וודי אלן הוא יוצר שינוי במחלקות בימים אלו, עניין לא פשוט כיוון שהוא יצר כמה סרטים נהדרים. שניים מהיותר טובים שבהם, ״זיכרונות אבק כוכבים״ (בעבר היה ידוע בארץ בלי המילה הראשונה בכותרת) ו״ימי הרדיו״, יוקרנו החודש בסינמטק הרצליה.

המחווה המתמשכת של סינמטק הרצליה לריינר וורנר פאסבינדר תימשך החודש עם ״לולה״, שיוקרן ב-13 לחודש. באותו תאריך אפשר יהיה לראות בסינמטק ירושלים את ״מתחת לחול״ של פרנסואה אוזון.

למזדרזים: ״פאדרה פדרונה״ הנהדר של האחים טביאיני יוקרן בשני לחודש בירושלים.

אני בטוח שכתבתי כבר בעבר על ״שבעת הסמוראים״ של אקירה קורוסוואה, אבל העותק שיוקרן החודש בסינמטק תל אביב (תודה על התיקון בתגובות) הוא הגרסה המלאה של הסרט, באורך שלוש וחצי שעות, גרסה שבמקור הוקרנה מסחרית רק ביפן. מי שמכיר רק את גרסת השעתיים וחצי יזכה להרבה יותר עלילה ופיתוח דמויות בדרך לסצנות הפעולה המרהיבות שמהוות את הרוב המכריע של השעה האחרונה של הסרט היפני הזה, שעיצב את האקשן ההוליוודי במשך דורות אחריו.

ב-29 לחודש בסינמטק הרצליה תוכלו למצוא ארבע אפיזודות מן הסדרה ״אזור הדמדומים״. שימו לב, לא סרט הקולנוע משנות ה-80, אלא פרקים מסדרת הפולחן המקורית, כולל הרצאה של האנימטורית לי להב.

על ״באפלו 66״ של וינסנט גאלו כבר כתבתי כאשר הציג לא מכבר בסינמטק הרצליה, אבל במקרה שלו אחרוג ממנהגי ואציין אותו שוב. זאת משום שהוא מגיע להקרנות בסינמטק תל אביב, והמשך הקריירה של גאלו עולל לגרום לחובבי הקולנוע לפספס את היצירה הגדולה והצנועה שלו.

״שבעת הסמוראים״ – יוקרן החודש בגרסתו המלאה

תגובות

 1. אסתי תירוש הגיב:

  קוראה בעניין כן, ומעירה כי 'שבוע הבמאיות' מתחיל הערב גם בקולנוע אופקים המתפקד הן כשווה לכל נפש, והן כסינמטק. וחסר לי סיקור על סינמטק שדרות שאני מנויה בו, שהוא ממש 'אואזיס' בפריפריה!

 2. בני כהן הגיב:

  מדוע ההתעלמות מסינמטק שדרות?

  1. במקרה של החודש הזה – התוכנייה שלהם לא פורסמה בזמן שכתבתי את הפוסט.

   1. ובאופן כללי, אני לא כותב על סרטים שהוקרנו מסחרית בקולנוע/מציין ספציפית סינמטקים שמקרינים סרטים שמוקרנים בכמה מהם ורוב התכנייה של סינמטק שדרות מורכבת מכאלו – שזה מתבקש בגלל המיקום, אבל פחות ייחודי לפוסט.

 3. נדב הגיב:

  איפה יוקרן "שבעת הסמוראים"?

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.