• ״טהורה״, סקירה לסרט האימה עם סידני סוויני
 • ״שומר הברים״, סקירה לגרסת 2024
 • בחזרה אל ״שומר הברים״ מ-1989 לקראת החידוש
 • ״אהובת הקצין הצרפתי״, סקירה

סרטים חדשים: ״הברך״, ״כנרת – ים של חיים״, ״פול ספיד״, ״יחידת המתאבדים״, ״קיץ 85״, ״חופשה באיביזה״, ״שמלת השבת של חנה'לה״, ״אופססס! 2״, ״דארטניאן ושלושת המוסקטרים״

4 באוגוסט 2021 מאת אורון שמיר

אוגוסט כבר איתנו וזה מאוד נחמד מצידו להתחיל ביום ראשון, כך שכל השבוע הימים והתאריכים מסונכרנים. או שאני סתם מחפש סיבות להיות אופטימי ומשועשע בזמן שמזג האוויר הגזים לגמרי, ובחדשות מדברים או על ספורט או על עלייה בתחלואה לצד איומים על סגר בחגים. אבל אלה צרות של ספטמבר, בעוד בסוף החודש הנוכחי מחכה לנו אור בקצה המנהרה – פסטיבל הקולנוע של ירושלים. אני כבר התחלתי במלאכת הסיקור עם פוסט מתעדכן. יש עוד פסטיבל קודם לכן, כבר בשבוע הבא ולכן אתייחס אליו בהמשך, כמו גם אירועים סינמטקיים כמו זה שעופר כתב עליו בתחילת השבוע. גם פרסי אופיר מגיעים לשלב מכריע ראשון, גם עליו כתב עופר, שהזמין אותנו להצטרף ואולי אענה לאתגר. ובטח ראיתם וראיתן שפרויקט מפסידי האוסקר של אור חזר לעונה שישית, עם דאבל לפתיחה. ויש לנו עוד מדור גדוש בסרטים שאנחנו אף פעם לא מספיקים להתייחס לכולם, אבל תמיד משתדלים. הפעם הקשו עלינו במיוחד עם עשרה סרטים חדשים (!) מתוכם חמישה ישראליים (!!!). זה כל-כך מוגזם שצמצמתי את מדור הצפייה הביתית למינימום ההכרחי.

הברך – זה אמנם לקח חודש יותר מן המתוכנן, אבל הסרט החדש של נדב לפיד (״השוטר״, ״הגננת״, ״צלם חתונות״, ״מילים נרדפות״) מגיע אל בתי הקולנוע בתזמון שהוא עדיין מצויין. אולי אפילו יותר מבמקור, שבוע אחרי הבכורה בקאן. כעת הוא כבר מעוטר בפרס היוקרתי ביותר שסרט ישראלי השיג בפסטיבל הזה – פרס חבר השופטים, המקביל למקום שלישי (בתיקו עם ״ממוריה״ של אפיצ׳טפונג ווירסתקול התאילנדי). כתבתי עליו בימי קאן עוד לפני הפרס, דיווח לא ממצה של פחות מאלף מילים. העלילה מתמקדת בבמאי קולנוע שנודע בסרט רק בתור י׳ (אבשלום פולק) ומגיע להציג סרט שלו בערבה. שם הוא פוגש בשליחה של משרד התרבות (נור פיבק) המנסה להחתים אותו על מסמך שמרגיז אותו, כמעט כשם שהוא עצוב ממצבה הבריאותי המתדרדר של אמו. חבל לגלות יותר ומומלץ מאוד לחוות את הסרט הזה על מסך גדול ועם סאונד רועם, אפילו אם לא התעלפתם או התעלפתן מהקולנוע של לפיד עד כה. שמעתי כבר כמה וכמה מכחישים שחזרו בתשובה אחרי הצפייה דווקא בסרטו הנוכחי.

ענת גוב, על החיים ועל המוות – סרטה התיעודי של תמר טל ענתי (״הצלמניה״, ״שלושה אחים ומערה״) יוקרן באופן מצומצם בבתי הקולנוע של לב, אז בעיניי זו הפצתו ולכן הוא יקבל כאן מקום של כבוד כסרט ישראלי נוסף לשבוע זה. כפי שניתן להבין, הסרט עוסק במחזאית ואשת התיאטרון ענת גוב, בדגש על הצוואה הרוחנית שהותירה אחריה. הוא נוצר כעשור לאחר מותה אבל מתרחש בסוף ימיה, בהכנות שלה ללכתה ובבקשתה מאריק קנלר, סוכן אמנים, לדאוג לעיזבון שלה. על אף הנושא ובהשראת מושא התיעוד, הסרט מתואר כשופע הומור וככזה המתעקש על המושג ״סוף טוב״.

כנרת: ים של חיים – סרטו החדש של משה אלפרט (״ארץ בראשית״, ״יללת הזאבים״) ממשיך את הקו הייחודי של היוצר, החתום על סרטי טבע ארץ ישראליים הטווים עלילה מתוך צילומי טבע שאסף במשך עשורים. הפעם המיקוד הוא בימת הכנרת, על מגוון החי והצומח בה, כאשר העלילה שנבחרה היא סיפורה של גורת חתולי ביצות הננטשת וצריכה לשרוד בכוחות עצמה. הדר מרקס מקריינת, ציפי רז ערכה ועל המוזיקה חתום אורי אופיר.

פול ספיד – מעריצי ומעריצות ״פול גז״, סרט הנוער הישראלי, ודאי יצהלו נוכח סרט ההמשך. אל גיבורי הסרט הקודם, נוער חובב ספורט מוטורי, מצטרפות גם נשים צעירות שצריכות להוכיח את עצמן בעולם הגברי (הסרט מתרחש בימינו אנו, להבנתי, אז אני לא בטוח מה קורה כאן). אקי אבני וחן אמסלם מנהלים את בית הספר לרוכבים ונהגים, שאמור לשלוח נציג (או נציגה) לאליפות כלשהי בדייטונה, פלורידה. הם יצטרכו לבחור מבין קווין רובין, אברהם ארנסון, שירה לוי, און רפאלי, נועם אימבר ועוד. קובי מחט שב אל כס הבימוי.

שמלת השבת של חנה'לה – קהל צעיר אף יותר, בליווי הוריו יש להניח, יוכל להתרשם מן העיבוד הקולנועי של רני מגר לסיפור הקלאסי של יצחק שוויגר-דמיאל. מיכל (הקטנה) ויצמן היא חנה׳לה, שמקבלת מאמא שלה (חני נחמיאס) שמלה לבנה לכבוד שבת. את השאר יש לשער שכולם מכירים וכולן מכירות, אז רק אדגיש שזה מיוזיקל, שנראה כי צולם במשהו שבין קיבוץ, התנחלות ולוקיישן של פנטזיה אפית. אז למה לא כל יום שבת? וואלה לא יודע, אבל נעבור להיצע הבינלאומי, וניקח אוויר קודם.

קיץ 85

יחידת המתאבדים (The Suicide Squad) – גרסת הבמאי של דייויד אייר לסרט שלו שנחשב לתחתית של היקום הקולנועי של דיסי-וורנר? לא ולא, כי אם גרסה חדשה לגמרי של ג׳יימס גאן. הבמאי של ״שומרי הגלקסיה״, על שני צידי הקסטה שלו, קפץ להתארח אצל המתחרים אחרי שדיסני טעו וביטלו אותו, אבל החזירו בזמן ל״שומרי הגלקסיה 3״. הרעיון אותו רעיון: ויולה דייויס אוספת חבורה של פושעים ונבלי-על ברי הקרבה למשימה שהם לא אמורים לחזור ממנה, בזמן שגיבורי-העל כנראה עסוקים. מרגו רובי כהארלי קווין וג׳יי קורטני בתפקיד קפטן בומרנג הם היחידים שישובו למסך מהסרט האחר, ואליהם יצטרפו, בין היתר: אידריס אלבה, ג׳ון סינה, ג׳ואל קינמן, נייתן פיליון, פיט דייוידסון, פיטר קפלדי וגם האהובה עליי בתולדות הקולנוע עד שיוכח אחרת (כלומר עד שאצפה) – קינג שארק, כריש מואנש בדיבובו של סילבסטר סטאלון.

קיץ 85 (Summer of 85 / Été 85) – קשה לעמוד בקצב של פרנסואה אוזון. הסרט הזה מגיע ארצה אחרי שפתח את פסטיבל סרטי הסטודנטים ביוני, אבל ביולי הבמאי הצרפתי כבר הספיק להציג עוד אחד יותר חדש בפסטיבל קאן. זה הנוכחי מבוסס על ספרו של איידן צ'יימברס הבריטי ומתמקד בסיפור אהבת נעורים בצפון צרפת (את השנה והעונה אפשר להסיק מהכותרת), שם נער חולמני (פליקס לפבר) מתאהב בגברבר שהציל אותו מטביעה (בנג'מן וואזן). תמונות מתוך הסרט מעטרות את הפוסט.

חופשה באיביזה (Ibiza) – גם זה סרט צרפתי אבל הוא מתרחש אצל השכנה הספרדית, באי שהעניק את שמו ליותר מדי סרטים ועלילות אם תשאלו אותי. כריסטיאן קלאבייה (״למה זה מגיע לי״) מגלם רופא רגליים שנגרר לחופשה באיביזה, בידי זוגתו הצעירה (מתילד סנייה) ושני צאצאיה המתבגרים, שבחרו את היעד האקזוטי. הטריילר לסרטו של ארנו למור מבטיח הרבה סיטואציות קומיות סביב המשפחה, בין אם היתקלות במכרי עבר, או היקסמות והירתעות לסירוגין מצד הדור המבוגר כלפי רוח הנעורים והמסיבות של המקום.

אופססס! 2 – ההרפתקה ממשיכה (Oops! The Adventure Continues) – לא רק ההרפתקה ממשיכה, גם העילגות. אפילו ״איזה מין שוטרת״ תיקן את הטעות בסרט השני (״איזו מין שוטרת 2״) אבל אולי יש לנו כאן מקרה ״הנגאובר 3״. נחכה ונראה. גם הפעם בסדרת הסרטים שלמפיצים שלו נתקעה האות׳ סמ״ך במקלדת, אנימציה תוצרת אירלנד-לוקסמבורג מאת טובי גנקל ושון מקורמק, חיות תיבת נוח נאלצות להסתדר בלעדיו. בסרט הקודם הוא נעדר ברגע הקריטי, המבול, והפעם הן שטות אל הים הפתוח ומחפשות יבשה. אם הבנתי את התקציר, מה שלא בטוח בכלל.

דארטניאן ושלושת המוסקטרים (D'Artacán y los tres Mosqueperros) – השראתי את השם המקורי בלעז כדי להבהיר שסרט האנימציה הנ״ל הגיע אלינו מספרד, על אף שהוא מספר סיפור צרפתי. שזה ההיפך מ״חופשה באיביזה״ אבל אני די בטוח שלא מתוכנן. באנגלית קוראים לגיבור Dogtanian כי הוא כלבלב. כך או אחרת, סרטו של טוני גרסיה מבוסס בחופשיות על ספרו של אלכסנדר דיומא ועל הרפתקאות אנשי/כלבלבי החרב הצרפתיים הידועים כמוסקטרים, הנדרשים להגן על המלוכה מפני ניסיון הפיכה של הכנסייה והחשמן רישלייה. אני די בטוח שהייתה סדרה מצויירת בהם המוסקטרים הם כלבים אבל ייתכן והזיתי אותה כילד קטן.

פסטיבל אנימיקס 2021 – אם תחפצו להציג לדור הצעיר שלכם ושלכן אנימציה במקום שמכבד את האמנות והמדיום, הפסטיבל לאנימציה, קומיקס וקריקטורה פותח את שעריו בין ה-10 וה-14 באוגוסט בסינמטק תל אביב. המוני פיצ׳רים חדשים מאוד אולי לא תמצאו כאן, אבל מחווה לגאון ההנפשה היפני הייאו מיאזאקי בהחלט כן, כמו גם מקבצי סרטים קצרים שהם בהחלט מהשנתון הנוכחי, המוני סדנאות ומפגשים עם יוצרים, חלקם לא בהכרח מתחומי ההנפשה. כמו תמיד, אני מציע לסמן קודם כל את כל מה שתחת הכותרת ״אסיף״, המיטב של האנימציה השנתית, ולהמשיך משם להצצה בתוכניה הישראלית. פרטים מלאים וכרטיסים אפשר למצוא באתר הפסטיבל.

סרטים חדשים ב-VOD

טינה

לפני הכל, שימו לב לחידוש הבא של פרטנר tv – החל מהשבוע ניתן יהיה להזמין הביתה סרטים חדשים מהקולנוע, בקטגוריה שזה שמה. ״עכשיו מהקולנוע״ מציעה כרגע את הסרטים הבאים: ״וונדר וומן 1984״, ״לזמן את הרוע 3״, ״סקובי דו״ ו״גודזילה נגד קונג״. בהמשך החודש יצטרפו גם: ״טום וג'רי״, ״ספייס ג'אם: אגדה חדשה״, ״שכונה על הגובה״ ו״מורטל קומבט״. האחרון רק עלה לאקרנים לפני שבוע אז כנראה שיתנו לו לנשום רגע. המחיר לסרט הוא 69.90 ש״ח עבור תקופת השכרה של 48 שעות (החלון הרגיל), מה שאומר שזוג שיעדיף לראות בבית יחסוך מעט ומשפחה גדולה יותר תחסוך הרבה. בקיצור, HBO MAX עדיין לא הגיע לישראל אבל הנה, בעצם הוא כן (כל הסרטים הנ״ל הם של וורנר-מקס והגיע לבתים בארה״ב במקביל לקולנועים). מזל שזה לא דיסני, אחרת סקרלט ג׳והנסון הייתה מרחיבה את התביעה שלה.

טינה (Tina) – התיעודי הביוגרפי והמוזיקלי מבית HBO, שכבר הוקרן בישראל בפסטיבל דוקאביב, זמין מתחילת השבוע ב-yes ובסלקום tv. חסידי וחסידות הזמרת והאייקון טינה טרנר ודאי כבר צפו בסרט, ואם לא אז הנה ההזדמנות לעשות זאת. מדובר בשעתיים שהן חגיגה של הקריירה והחיים של טרנר, סיור מודרך מפי הכוכבת עצמה, ובבימוי דניאל לינדזי וטי.ג׳יי. מרטין. שמתי תמונה לעיל כי איך אפשר שלא.

סודות שמורים / הסודות שאנו שומרים (The Secrets We Keep) – עוד סרט משותף ל-יס וסלקום, החל ממחר (5.8) שהפעם לא הצליחו להיסגר על שם עברי. הבמאי הישראלי יובל אדלר (״בית לחם״, ״המורה לאנגלית״) ממשיך לבסס עצמו כיוצר אמריקאי, המתמחה בז׳אנר המתח והדרמה. הוא מפקד על סוללת כוכבים בראשות נומי ראפאס, כריס מסינה, איימי סימץ, וג׳ואל קינמן, בסרט שהיה אמור להגיע לקולנוע בספטמבר ולא מצא בו מקום משום מה. העלילה מתמקדת באישה ששרדה את מלחמת העולם השנייה ומאמינה כי השכן שלה הוא החייל הנאצי שהרס את חייה.

ויוו (Vivo) – נסיים ביום שישי ה-6.8 בסרט אנימציה מבית סוני שמצא עצמו בנטפליקס. לין-מנואל מירנדה מגלם בקולו קופיף מדבר, הנדרש להעביר שיר אהבה שכתב חברו המוזיקאי לאהובה מהעבר, שיר המבטא רגשות שלא העיז לספר לה עליהם עד זקנתו. קירק דמיקו וברנדון ג׳פורדס הם הבמאים, ובין המדבבים בגרסה המקורית ניתן גם למנות עם זואי סלדנה, גלוריה אסטפן, מייקל רוקר, בריאן טיירי הנרי, ניקול באייר ועוד.

תגובות

 1. אנה הגיב:

  גם אני זוכרת שהייתה סדרה מצויירת שבה המוסקטרים הם כלבים!

 2. itamar הגיב:

  לא סתם הייתה סדרה, מדובר גם באותו הסאונד טראק ואותן הדמויות.

  1. אורון שמיר הגיב:

   למקרה שהחצי-צחוק שלי לא עבד, כמובן שלא הזיתי והייתה סדרה כזו ועוד איך. מה שלא הייתי בטוח בו זה הקשר לסרט הזה, אז תודה על זה.
   את שיר הפתיחה אני עדיין זוכר, מסתבר:

 3. גדעון לב הגיב:

  בעקבות הביקורת של אור סיגולי על הסרט "האמת האיומה" כחלק מפרוייקט "מפסידי האוסקר לסרט הטוב ביותר" (ביקורת מעולה, דרך אגב), רציתי לשאול מה לדעתכם קומדיית הסקרובול הטובה בכל הזמנים?

  כמובן שיש את החשודים העיקריים כגון "נערתו ששת", "רעל ותחרה", "צער גידול חיות", "סיפור פילדלפיה" ו(אם לתת דוגמא לסרט שאינו בכיכוב קארי גרנט) "זה קרה לילה אחד" בין היתר – אך האם ישנן עוד קומדיות סקרובול שממולצות לצפייה או לפחות עמדו במבחן הזמן?

  תודה מראש,
  גדעון לב.

  1. לדעתי רשימת קומדיות הסקרובול הטובות ביותר חייבת לכלול לפחות סרט אחד של פרסטון סטרג'ס, למשל "ליידי איב" שהוא קומדיות סקרובול עם מודעות לז'אנר והופעה מבריקה בכל הרבדים. אבל כל סרט של סטרג'ס בין 1940-1944 הוא אופציה לרשימה. גם Easy Living שסטרג'ס כתב ומישל לייסן ביים. או "זה קרה בחצות" (Midnight) שליסן ביים מתסריט של בילי ויידלר וצ'ארס בראקט. גם "החנות שמעבר לפינה" שלא כולם מחשיבים סקרובול אבל לדעתי הסיום שלו מוביל אותו בגאווה לז'אנר ולשיאי הוליווד הקלסית (וגם רוב הסרטים המדברים של לוביטש בעצם).
   עוד סרטים קצת פחות מוכרים, אבל גם מן המיטב של הז'אנר וסוג של חובה לחובבים לדעתי:
   My Man Godfrey
   Libeled Lady
   Nothing Sacred

   1. גדעון לב הגיב:

    אה כן, גם ליידי איב הינה קומדיית סקרובול….

    תודה רבה:)

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.