• ״טהורה״, סקירה לסרט האימה עם סידני סוויני
 • ״שומר הברים״, סקירה לגרסת 2024
 • בחזרה אל ״שומר הברים״ מ-1989 לקראת החידוש
 • ״אהובת הקצין הצרפתי״, סקירה

הערב: "מי מפחד מהזאב הרע" בהקרנת טרום-בכורה חגיגית לקוראי וקוראות סריטה

4 באוגוסט 2013 מאת אורון שמיר

זה הולך להיות אחד הערבים המרגשים בתולדות הבלוג. היום, ה-4.8ֿ, בשעה 19:00 ייפתחו דלתותיו של אולם הקולנוע במוזיאון תל אביב, ומאתיים מקוראינו הזריזים והזריזות ביותר (נכון ללפני שבועיים) יצפו יחד איתנו בהקרנת טרום-בכורה ארצית ראשונה לקהל הרחב של הסרט האולטרה-מצופה "מי מפחד מהזאב הרע". לאחר הסרט יהיו איתנו אהרון קשלס ונבות פפושדו, היוצרים של מותחן הנקמה הקומי שאט-אט כובש את פסטיבלי העולם בכלל וארה"ב בפרט, וגם אורחים נוספים שאנחנו עדיין שומרים בגדר הפתעה. לכל מי שזכו בכרטיסים לאירוע, אנחנו ממליצים להתלבש כמו שאתם רוצים להיראות בטלוויזיה, כי אמור להיות גם סיקור תקשורתי.

למרות שאת ההקרנה נתחיל ב-19:30, אני מזכיר שכדאי לבוא מוקדם, משתי סיבות. ראשית, המקומות אינם מסומנים והאולם יתמלא בקצב שלו, אז אם חשוב לכם ולכן לשבת דווקא במרחק מסויים מהמסך או בחלק ספציפי של השורה – היו ראשונים. בנוסף, יש לנו כמה וכמה מתנות שאנחנו רוצים לחלק, ויש להניח שהן ייגמרו די מהר. את זאת נעשה בעזרת חידוני ידענות על הסרט, המבוססים על פרטי הטריוויה שפרסמנו במהלך השבוע החולף בדף האירוע הפייסבוקי. אם אין לכם או לכן חשבון פייסבוק, תוכלו למצוא את הקטעים בהמשך הפוסט, לאחר הקפיצה. אני גם מזכיר שגם אם לא זכיתם או זכיתן בכרטיס, עדיין אפשר להגיע ולנסות את מזלכם ומזלכן. אם יהיו מבטלים או מאחרים למיניהם, יכול בהחלט להיות שתיכנסו במקומם, אפילו אם אתם ואתן לא ברשימה. עד שהאולם יהיה מלא.

בקיצור, לו"ז להערב:
19:00 – פתיחת דלתות והכנסת רשימת מוזמנים + חלוקת מתנות באולם.
19:30 – דברי פתיחה קצרים, הכנסת מאחרים וכל-מי-שירצה על בסיס מקום פנוי, ותחילת ההקרנה.
21:30 – סיום ההקרנה והתחלת הדיון עם היוצרים והקהל, ובהמשך גם עם אורחים נוספים.
מי שימהר לצאת בגלל ענייני חזרה ואוטובוסים/רכבות לא נעצור בעדו, אבל אנחנו במוזיאון עד שהסדרניות החביבות יחליטו שהגיע הזמן ללכת לישון.

ואם עניין אי קבלת הכרטיס היה ממש מבאס – אל דאגה. אנחנו מצויים בשבוע עמוס של טרום-בכורות ל"מי מפחד מהזאב הרע". ההקרנה החינמית שלנו היא רק זו שפותחת את שבוע הזאב. הנה מה שקורה החל ממחר, אני כמעט בטוח שזה די חסר תקדים:
יום ב', ה-5.8, בשעה 21:00 בסינמטק חולוןהקרנה מיוחדת של אתר "עין הדג", בהנחיית דורון פישלר ובהשתתפות היוצרים, והשחקנים רותם קינן ודבל'ה גליקמן גם.
יום ג' ה-6.8, בשעה 21:00 סינמטק תל אביבפסטיבל "אוטופיה", שיתקיים בכל המועד סוכות, עם הקרנה מקדימה ומקדמת של הסרט בהנחיית מנהל הפסטיבל אורי אביב ובנוכחות היוצרים.
יום ד' ה-7.8 בשעה 23:30 בסינמטק הרצליה – הקרנת (כמעט) חצות חינמית אף היא לקוראי סריטה (רק תגידו בקופות שאנחנו שלחנו אתכם) ו/או סינמסקופ, ובהנחיית יאיר רוה ובונוסים נוספים כמו 50% על משקה בפאב השכן לסינמטק, כדי שתוכלו להיכנס עם בירה לסרט.

ואחרי שבוע הזאב, טרום הבכורות ממשיכות גם מחוץ לאיזור המרכז:
שבת ה-10.8, סינמטק חיפה (אולם רפפורט) בשעה 21:30.
וביום שלישי ה-13.8 בשעה 21:00 בסינמטק ירושלים. ביום חמישי שלאחר מכן, ה-15.8 יצא הסרט להקרנות מסחריות, עבור כל מי שאיכשהו הצליח לא לתפוס אותו לפני כן.

BBW_dov
כדי לחמם מעט את האווירה לקראת האירוע שלנו הערב, פבלו ליקט פרטי טריוויה מגניבים על עשיית הסרט ששופכים קצת אור על הראש המיוחד של היוצרים ועל האופן שבו הסרט נעשה, ואשר אותם פרסמנו בטפטופים בעמוד האירוע בפייסבוק. אין כאן ספוילרים, אז תרגישו חופשי לקרוא.

קצת על הליהוק והשחקנים:

* רוב התפקידים בתסריטים של אהרון קשלס ונבות פפושדו נכתבים מראש עבור שחקנים מסוימים. בתסריט המקורי, השמות של הדמויות תואמים את השמות של השחקנים להם נועדו התפקידים. רק לקראת הצילומים היוצרים משנים את השמות של הדמויות. ב"מי מפחד מהזאב הרע", התפקיד הראשי היחיד שנשאר פתוח בשלב התסריט היה זה שהלך בסופו של דבר לרותם קינן ("ההתחלפות"), עבורו חיפשו פנים רעננות.

* מעטים זוכרים זאת, אך צחי גראד המגלם את אחד התפקידים הראשיים ב"מי מפחד מהזאב הרע" שיחק גם תפקיד קטן ב"כלבת" סרטם הקודם של קשלס ופפושדו. הסיבה שלא זוכרים זאת היא כי לא רואים אותו על המסך, אלא רק שומעים את קולו. בסרט הביכורים של הצמד גראד גילם את אביו של השוטר יובל, אותו שומעים דרך שיחות טלפון.

* בכלל, כתיבת דמויות שמופיעות רק דרך שיחות טלפון נהפך לסימן היכר של היוצרים. כך, למרות שכביכול ב"מי מפחד מהזאב הרע" יש רק תפקיד אחד לאישה (נתי קלוגר), למעשה שלוש שחקניות מסך מוערכות מאוד משתתפות באמצעות תפקידים קוליים בזכות שיחות טלפון שמבצעים הגיבורים: שרה אדלר מגלמת בקולה את של אשתו של רותם קינן, רבקה מיכאלי מגלמת בקולה את של אשתו של דבל'ה גליקמן, ו-ורד פלדמן מגלמת בקולה את של אשתו של ליאור אשכנזי.

* הילד שמופיע בסצנת הכותרות של "מי מפחד מהזאב הרע" הוא איתי שצ'רבק, שגילם את התפקיד הראשי בסרט "איגור ומסע העגורים", סרט שבדומה ל"מי מפחד מהזאב הרע" הופק על ידי חיליק מיכאלי.

קצת על ההפקה:

* הצלם של "מי מפחד מהזאב הרע" הוא גיורא ביח ("לבנון"), אך זו לא הפעם הראשונה שצמד הבמאים עובדים עמו. ביח היה צלם ההשלמות ב"כלבת" וצילם עבור הסרט את סצנת הפתיחה המתרחשת בבור, בין היתר.

* בגלל שהיוצרים השתמשו בהרבה תנועות מצלמה במהלך הצילומים, ואלה לוקחות זמן הכנה שמאריך את ההפקה, בשלב מסוים אמר המפיק, חיליק מיכאלי ("סיפור גדול", "כלבת"), בכוונה אירונית: "רק חסר שתשימו דולי על המדרגות". הבמאים דווקא אהבו את הרעיון וגיורא ביח וצוותו מיד התקינו דולי שיאפשר תנועת מצלמה על המדרגות.

ערד שאואט, מעצב התפאורה של "הערת שוליים" ו"לרדת מהעץ", עשה את הארט גם ל"מי מפחד מהזאב הרע" ובנה בעצמו את המרתף בו מתרחש חלק ניכר מהסרט.

קצת על תהליך הפוסט-פרודקשן:

* המלחין של "מי מפחד מהזאב הרע", פרנק אילפמן –  שהלחין גם את המוזיקה ל-"כלבת", "נודל" ו-"וסרמיל" בין היתר – הוא ישראלי שחי שנים בלונדון ונהג בעבר לחתום על יצירותיו בשם חיים אילפמן. בעזרת קשריו, הצליחו היוצרים לגייס את ה-LONDON METROPOLITAN ORCHESTRA  – התזמורת שהקליטה את פס-הקול לסרטים כגון "כנופיות ניו-יורק", "קיק-אס" או "טיטוס" – כדי שתקליט את פס-הקול גם ל"מי מפחד מהזאב הרע". ההקלטות עצמן בוצעו במהלך יום אחד בסטודיו AIR, בו הוקלטו פסי-הקול לסרטים כגון "איירון-מן 3", "גטסבי הגדול", "עלובי החיים", "חיי פיי" ורבים אחרים.

לחצו כאן להאזנה והתמכרו לפסקול המשובח הזה עוד לפני הצפייה.

* למרות שאסף קורמן ערך את דרמת הפעולה הישראלית "המשגיחים", יוצרי "מי מפחד מהזאב הרע" בחרו בו לביצוע העריכה של סרטם דווקא בזכות עבודתו ב"הנותנת" של הגר בן-אשר. מלאכתו המדוייקת בסרט פסטיבלים מובהק גרמה להם להאמין כי הוא יוכל להגיע לאותה הרמה של דיוק גם בסרט ז'אנר.

* קורמן שנחשב לאחד העורכים המהירים והיעילים בתעשייה המקומית, לא נוהג לקרוא תסריטים לפני שהוא מתחיל את עבודתו. שיטתו היא לקבל את החומרים המצולמים ולבנות גרסה ראשונית של הסרט על פיהם, מבלי לדעת מראש מה הייתה כוונת היוצרים.

טוב, מספיק – נתראה הערב. בינתיים, התשובה לשאלה "מי מתרגש מהזאב הרע?" היא – אנחנו.
ואתן? ואתם?

תגובות

 1. תמר הגיב:

  התרגשות גדולה!
  יש סיכוי להקליט את הדיון, לטובת רכי הלב שביננו (אני, למשל)?

  1. רק אם תבטיחי לצפות בסרט קודם, אחרת – ספוילרים.
   ואני לא מבטיח שנקליט, אבל יש סיכוי לא רע שנצלם ונקליט 🙂

 2. אריק קרטמן הגיב:

  האם אתם תכניסו כאלה שלא מלאו להם 16? (גיל 14)

  1. כבר שאלו אותנו את זה בפוסט הקודם, אז תשובתי הרשמית נשארת "אממ…"

 3. לטובת קוראינו וקוראותינו חסרי חשבונות הפייסבוק:
  רציתי להודות לכל מי שהגיעה והגיע אמש. הייתה המון אנרגיה באולם, הבערתם את לבבותינו והפכתם את העבודה על האירוע הזה בפרט ועל הבלוג בכלל למשתלמת וכדאית. תודה גם לבמאים ולשחקנים שכיבדו אותנו בנוכחותם ואפילו היו מספיק חמודים וסבלניים לכל בקשה שלנו, וכמובן ליחצ שאיפשר ליוזמה הזו שלנו להפוך למציאות וסייע מכל הלב. אנחנו ממשיכים מיידית בסיקור האופירים, כפי שאפשר לשים לב, אבל השבוע הזה כבר התחיל בשיא.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.