• ״טהורה״, סקירה לסרט האימה עם סידני סוויני
 • ״שומר הברים״, סקירה לגרסת 2024
 • בחזרה אל ״שומר הברים״ מ-1989 לקראת החידוש
 • ״אהובת הקצין הצרפתי״, סקירה

פרסי אופיר 2013: רשימת המתמודדים הראשוניים

9 באפריל 2013 מאת אורון שמיר

אם יש משהו שאנחנו בסריטה אוהבים יותר מלסקר את האוסקר, זה יכול להיות רק לסקר את פרסי אופיר. ואם לשפוט על פי רשימת המתמודדים הראשונית, נדמה שהשנה יהיה כיף במיוחד. אני נזהר וקורא לה "ראשונית" משום שבכל שנה יש כמה נושרים תוך כדי השלב המוקדם של הקרנות האקדמיה, וכך יצא שאשתקד דגמנו את כל המועמדים לפני הטקס, שמתרחש בכל שנה בספטמבר ומסיים את תום העונה. תחילתה הוא בדיוק כעת, ביום הכרזת המתמודדים, אשר תוביל לסבב הקרנות לחברי האקדמיה הישראלית לקולנוע, שיצביעו וייצרו חמישה מועמדים (או יותר במצבים של תיקו) בכל אחת מן הקטגוריות, מה שיוביל לסבב נוסף בו ייבחרו המנצחים הגדולים בכל תחום ותחום, כאשר הסרט הטוב ביותר של השנה יזכה בבונוס מיוחד של ייצוג ישראל בקטגוריית הסרט הטוב ביותר בשפה זרה באוסקרים. וכנראה יפסיד.

השנה, ממש כמו בשנה שעברה, אנו מתחילים עם 31 סרטים עלילתיים ו-33 תיעודיים (רשימה שטרם פורסמה ותעודכן לכשתתפרסם). המספר היה אמור להיות גבוה יותר, אבל במבט ראשון חסרים כמה וכמה בולטים, כמו למשל השלישיה המנצחת של המפיק איתי תמיר – "שרקייה", "אליס" ו"לא בתל אביב". גם רוני קידר, זוכת קטגוריית הפרינג'/גרילה לסרטים עצמאיים או קטני תקציב של 2012, הייתה אמורה להגיש השנה סרט חדש בשם "סופעולם" ולא עשתה כך. גם "מחכים לסורקין", שעולה לאקרנים בעוד שבוע וחצי, ויתר על התחרות של השנה. אבל בואו נתרכז במי שכן נמצא, ואחר-כך נירגע מן ההתרגשות ונדון בקצרה בשינויים וריענונים שהכניסה האקדמיה.

31 הסרטים העלילתיים המתמודדים השנה על פרסי אופיר הם (לפי סדר א'-ב'): 

"אני ביאליק" – זוכה מסגרת הפרינג'ידר לקולנוע עצמאי בפסטיבל חיפה האחרון. מפיק ובמאי: אביב טלמור, תסריט: אביב טלמור, אהד אפז.
"בית לחם" – סרט ביכורים, בכיכובה של מיכל שטמלר ("הסודות", "פלפלים צהובים"). מפיקה: טליה קלינהנדלר, בימוי: יובל אדלר, תסריט: יובל אדלר, עלי ואקד.
"בננות" – איתן פוקס מפגיז גם השנה עם סרט חדש, אחרי ההתעלמות המפתיעה מ"הסיפור של יוסי" בשנה שעברה. עופר ראה ואהב. מפיקים: מרקו צ'רקי, לוראן בוראצ'ו, יואב רועה, משה אדרי, לאון אדרי, גל אוחובסקי, גיא המאירי, איתן אבוט, בימוי: איתן פוקס, תסריט: אלי ביז'אוי, איתן פוקס.
"בשר תותחים" – סרט זומבים כחול-לבן! הידד לאיש האוזן השלישית ורוזבאד איתן גפני! מפיקים: איתן גפני, יפית שלו, תום גולדווסר, בימוי ותסריט: איתן גפני.
"גולדברג ואייזנברג" – גם הוא מוכר לבאי פסטיבל חיפה, ואם תשאלו אותי מדובר בסרט ביכורים מרשים ומותחן פסיכולוגי בנוי לעילא. מפיקים: אורן כרמי, אורי לבנון, בימוי ותסריט: אורן כרמי.
"גולם" – מפיקים: רחלה (רייצ'ל) דויטש, אדם דויטש, בימוי ותסריט: אדם דויטש.
"הבן של אלוהים" – מהאנשים שהביאו לכם את "סיפור גדול". מפיקים: שמי שינפלד, עמיתן מנלזון, בימוי: ארז תדמור, גיא נתיב, תסריט: ארז תדמור, גיא נתיב, שרון מימון
"ההיא שחוזרת הביתה" – פיצ'ר ראשון להבטחה של החוג לקולנוע מיה דרייפוס ("ביקור חולים"). גם בפיצ'פוינט של פסטיבל ירושלים אהבו. מפיקים: אמיר הראל, איילת קייט, בימוי ותסריט: מיה דרייפוס.
"הורה 79" – שובו המיוחל לעשייה של במאי "הקיץ של אביה", ששב לשתף פעולה עם גילה אלמגור. מפיק, במאי ותסריטאי אלי כהן.
"המסע אל כוכב המינימיקים" – הזוכה של השנה בתואר השם המגניב ביותר בתחרות וסרט האנימציה הראשון באורך מלא באופירים! מפיקים: נאור רון, גיא צחורי, מיכל אורון, בימוי: שי כרמלי, תסריט: אלון שטרן, שי כרמלי, יוני להב.
"הנוער" – הסרט השני הכי מצופה השנה בקולנוע הישראלי, בעיניי. פיצ'ר ראשון לתום שובל המבריק ("פתח תקווה"). מפיקים: גל גרינשפן, רועי קורלנד, משה אדרי, לאון אדרי, בימוי ותסריט: תום שובל.
"יללת הזאבים" – סגן קטגוריית "השם המגניב" וסרטו החדש של יוצר "ארץ בראשית" המרהיב. מפיקים: חיים מקלברג, אסתי יעקב-מקלברג, בימוי ותסריט: משה אלפרט.
"כידון" – קומדיית ההתנקשות במבוקש מבחוח, עם בר רפאלי וששון גבאי. בחיי. מפיקים: מיכאל שרפשטיין, משה אדרי, לאון אדרי, בימוי ותסריט: עמנואל נקש.
"להישאר בחיים (זייתון)" – ערן ריקליס, מתי יש לו זמן לישון? מפיקים: ערן ריקליס, משה אדרי, לאון אדרי, בימוי: ערן ריקליס.
"לוויה בצהרים" – סרטו החדש, הדרמתי והאישי יותר של במאי "זוהי סדום". מפיקים: איילון רצ'קובסקי, יוסי עוזרד, גיא יקואל, יוחנן קרדו, בימוי ותסריט: אדם סנדרסון.
"לצוד פילים" – אחד המתמודדים החזקים של השנה בשלב זה – החדש של רשף "איים אבודים" לוי. מפיקים: אהוד בלייברג, משה אדרי, לאון אדרי, בימוי: רשף לוי, תסריט: רשף ורגב לוי.
"מבצע חמניה" – החדש של יוצר "ברוריה" הזכור לטובה (לא להתבלבל עם אבי קושניר השחקן). מפיקים: חיים שריר, אברהם קושניר, בימוי: אברהם קושניר, תסריט: תסריטאי בעילום שם, אברהם קושניר.
"מי מפחד מהזאב הרע" – צוות סריטה כולו עוצר את נשימתו לקראת החדש של הפפושלסים ("כלבת"), בכיכובם של צחי גראד, ליאור אשכנזי, רותם קינן, דובל'ה גליקמן ופטיש. פאק יה! מפיקים: חיליק מיכאלי, אברהם פרחי, תמי ליאון, משה אדרי, לאון אדרי, בימוי ותסריט: נבות פפושדו, אהרון קשלס.
"מעל הגבעה" – סרטו החדש של יוצר "אבנים", "תהילים" ו"היסטוריה של הקולנוע הישראלי". מפיקים איתי תמיר, מרק רוזנבאום, קרולין בונמרשונד, בימוי רפאל נדג'ארי, תסריט רפאל נדג'ארי, ג'ופרואה גריסון.
"מפריח היונים" – עוד שם גדול מן העבר חוזר לעשייה – ניסים דיין ("אור מן ההפקר") והשמחה גדולה. מפיקים: דוד מנדיל, דב קרן, משה אדרי, לאון אדרי, חזי בצלאל, עומרי בצלאל, בימוי ותסריט: ניסים דיין.
"מקום בגן עדן" – עוד שם שכיף לראות ויהיה מסקרן לצפות בסרטו, הוא במאי "בוקר טוב אדון פידלמן". מפיקים: דוד מנדיל, נשה אדרי, לאון אדרי, בימוי ותסריט: יוסי מדמוני.
"משפחה חדשה" – סוף סוף פיצ'ר לכשרון ושמו טלי שלום-עזר ("סרוגייט"). מפיקים: אלעד גביש, משה אדרי, לאון אדרי, בימוי ותסריט: טלי שלום-עזר.
"סוכריות" – יותר מדי שנים אנחנו ממתינים ליצירה נוספת של פיצ' ("שנת אפס"). הציפיות בשמיים. מפיקים דב שטויר, יוסף פיצ'חדזה, רן פרידברג, פרי כפרי, משה אדרי, לאון אדרי, בימוי: יוסף פיצ'חדזה, תסריט: יוסף פיצ'חדזה, דב שטויר.
"עולם אחר" – עוד סרט זומבים ישראלי השנה! מה קורה פה? אגב, אולי אתם זוכרים את שמו מאשתקד, לבסוף הוא נשר. מפיקים: איתן ראובן, שלומי אבינר, בימוי: איתן ראובן, תסריט: מיכאל בירנבאום.
"פלאות" – עוד מתמודד חזק, אולי הכי חזק, בשלב זה של קו הזינוק, הלא הוא החדש של אבי נשר את שאנן סטריט (סולן "הדג נחש"). מפיקים: דוד זילבר, אבי נשר, משה אדרי, לאון אדרי, בימוי: אבי נשר, תסריט: אבי נשר, שאנן סטריט.
"פלסטלינה" – שנים שאני שומע על הסרט הזה, יהיה נפלא לצפות בו סוף סוף. מפיק: אלעד גביש, בימוי ותסריט: וידי בילו.
"פנתר לבן" – פיצ'ר ראשון ליוצר "שורשי הזעם". מפיקים דפנה פרנר, שי אינס, משה אדרי, לאון אדרי, בימוי ותסריט דני רייספלד.
"פרדייס קרוז" – נדמה לי שלסרט הזה קראו בעבר "הבלתי נשכחים" והוא אף היה אמור להתחרות באופירים דאשתקד אך פרש. מפיקים: רפאל כץ, יוסי סמט, בימוי ותסריט: מתן גוגנהיים.
"קריאוקי עם פרנק סינטרה" – מפיקים דור מוססקו, צבי פינקוס, בימוי ותסריט צבי פינקוס.
"שבלולים בגשם" – גם הוא מנושרי השנה שעברה, ומבוסס על סיפור של יוסי אבני. מפיקים הילה אבירם, יאן פישר רומנובסקי, עדי כהן, יריב מוזר, שאול שרצר, בימוי ותסריט יריב מוזר.
"שש פעמים" – כרגע, זו הפתעת השנה של הקולנוע הישראלי מבחינתי ושתי מועמדויות בטוחות, אם יש צדק בעולם – רונה סגל על תסריט וסיון לוי כשחקנית ראשית. תשאלו את פסטיבל חיפה 2012. מפיקים: אודי ירושלמי, יונתן גורפינקל, בימוי: יונתן גורפינקל, תסריט: רונה סגל.

אז מה היה לנו כאן? כיף גדול, כאמור. שני סרטי זומבים, סרט אנימציה באורך מלא, סרט טבע, מוקיומנטרי אחד, מותחנים פסיכולוגיים, לא מעט קומדיות – נראה שהמשאלה שלי לז'ינור הקולנוע הישראלי התגשמה. שני יוצרים ותיקים שנמנעו מעשייה יותר מדי זמן (כהן, דיין), לצד כמה וכמה הבטחות גדולות מאוד שזהו להם פיצ'ר ראשון (דרייפוס, שובל, שלום-עזר), ובואו לא נשכח את התותחים הכבדים בדמות נשר, ריקליס, פוקס, לוי, מדמוני, תדמור-מימון, פפושדו-קשלס, וכמובן פיצ'חדזה שיילחמו ראש בראש מול שחקנים חדשים שכבר הפסיקו להבטיח והתחילו לקיים, לפחות מבין אלה שכבר ראיתי (כרמי, גורפינקל). האם יהיו אלה האופירים הכי טובים מאז 2006-2007? רק הזמן והסרטים יגידו, אבל הפוטנציאל כבר כאן.

בכל הנוגע לשינויים שהוזכרו בראש הפוסט, אספר כי האקדמיה החליטה השנה לחלק פרס חדש המיועד לסרטים עלילתיים קצרים. לאחר שבשנה שעברה ניסתה לכבד את גל הקולנוע העצמאי (ולדעתנו לא ממש הצליחה) ובשנה שלפני כן הוסיפה את קטגוריית האיפור, כעת הגיעה תורם של הקצרים. בקטגוריה זו יתחרו סרטי סטודנטים אשר יוגשו לאקדמיה ע"י פסטיבל הסטודנטים (שיתקיים ביוני) ולצידם יתחרו סרטים קצרים עצמאיים, אשר לא נעשו במסגרת אקדמית כל שהיא. רשימת המועמדים הראשונית לפרס אופיר בתחום "הסרט העלילתי הקצר הטוב ביותר" תיבחר מבין הסרטים הישראלים הקצרים המשתתפים בתחרויות השונות בפסטיבל הסטודנטים, ומתוכה ייבחרו כ- 15 סרטים עלילתיים קצרים. לאחר שיצפו בהם חברי האקדמיה, תורכב חמישיה כמו בכל יתר הקטגוריות והזוכה יוכרז בטקס פרסי אופיר.

אבל עד הטקס, יש עוד המון התרגשויות קטנות ובוודאי גם לא מעט אכזבות, כאשר המירוץ השנתי של הקולנוע הישראלי יצא היום לדרך בפעם ה-24. בואו להידבק בהתלהבות שלנו ולעקוב אחר האופירים כאן בבלוג, מעתה ועד הטקס בסוף ספטמבר.

תגובות

 1. אורי 1 הגיב:

  כן כן כן , איזה רשימה מסקרנת ומגוונת
  והנה עוד כמה שמשום מה לא הוזכרו: "הירושה" של היאם עבס שהוקרן בפסטיבל חיפה, "אנשים כתומים" של חנה אזולאי הספרי, "צ'ה צ'ה צ'ה" שצולם כבר לפני שנים ע"י איתי לב, "רשימת קצמן" שהוקרן בפרינג'ידר, "תעצרו אני רובוט" והכי מפתיע בחסרונו – "אשתו" או "צילרסון יוצא לפנסיה" של מיכה לבינסון שצולם כבר לפני שנה וחצי.
  הלוואי וגם אני, כמו אנשי "סריטה" אצליח לראות את כל הסרטים.

 2. אורי 1 הגיב:

  כמה עידכונים:
  1. ההקרנות מתחילות בעוד שבוע, עם אחד הסרטים היותר מסקרנים – "מפריח היונים"
  2. שלושה סרטים כבר פרשו מהתחרות השנה: "לוויה בצהריים", "מבצע חמניה" ו"משפחה חדשה".
  3. בקטגוריית הסרט התיעודי יש לא מעט סרטים מסקרנים, אבל כשברשימה נמצאים "חמש מצלמות שבורות" ו"שומרי הסף" נראה שהמירוץ כבר סגור
  4. 7 סרטים רשומים עבור מסלול הפרינג', בתוכם "אני ביאליק". סרט נוסף ברשימה זו הוא "פנתר לבן" שאמנם מתמודד כסרט פרינג', אך הוא נעזר בתמיכה של קרנות, האחים אדרי ומככב בו זאב רווח – כך שלא אתפלא אם הוא זה שיגיע לשישיה הסופית.
  5. שחקנים שמככבים בשני סרטים: אלון אבוטבול, איבגי, מושונוב [3 סרטים!], מכרם חורי, ששון גבאי

 3. non הגיב:

  מבין מבול הסרטים השנה וביניהם גם סרטי הביכורים, מה שמעורר סקרנות ייתר הוא הסרט של יובל אדלר "בית לחם". התסריט והנושא בו נוגע הסרט,לא עלו מעולם לאקרנים בארצנו,וישנה הרגשה שהפעם יובל ,שזה לו סרט הביכורים,קלע למטרה והביא עלילה עם לא מעט מתח בצידה, מהפן האחר של הסיכסכוך המתמשך עם שכנינו, שגם הם וודאי ישמחו לצפות בו.

  1. אור סיגולי הגיב:

   אומר בקצרה רק שחברי הבלוג מאוד חלוקים בנושא.
   חזור אלינו כאשר יסתיימו ההקרנות בסוף יולי והתמונה תתבהר, לתחילת הסיקור הנרחב שלנו.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.