• ״טהורה״, סקירה לסרט האימה עם סידני סוויני
 • ״שומר הברים״, סקירה לגרסת 2024
 • בחזרה אל ״שומר הברים״ מ-1989 לקראת החידוש
 • ״אהובת הקצין הצרפתי״, סקירה

מה כדאי לראות ביום הזיכרון לשואה ולגבורה?

7 באפריל 2013 מאת אורון שמיר

כמדי שנה אחרי תקופת פסח, מגיע יום הזיכרון לשואה ולגבורה ומפלג את הקהל לשניים. ישנם כאלה שמתחמשים מראש בכל הבידור שידם משגת, רק לא להישאר מול הטלוויזיה ה"מבאסת". ישנו גם הרוב המוחץ, לשמחתי יש לציין, שמעוניין בהמלצות צפייה ספציפיות ליום זה. בין אם אותו רוב עושה זאת מרצון אמיתי או מהרגשת חובה מוסרית וחברתית, אני מברך על כך. אך בכל זאת, יש משהו מאוד לקוי בעיניי בתפיסה הכללית לגביי הז'אנר הקולנועי הזה שמתקרא "סרטי שואה".

כאשר עבדתי בספריית הוידאו של האוזן השלישית, נדרשתי לסוגיה הזו עשרות פעמים באותו יום – לקוח ביקש המלצה ל"סרט ליום השואה, אפילו שקשור לשואה". אבל כאן מצוי שורש הטעות, בעיניי. ישנם סרטים רבים הקשורים לשואה, אך אינם מתאימים לצפייה דווקא ביום זה, עד כמה שאני מבין. כלומר, חשוב לדעת שגם הנאצים היו בני אדם ולא מפלצות, אבל צפייה ב"הנפילה" (Der Untergang) של אוליבר הירשביגל נראית לי ממש לא במקום, עד כמה שהפכה לנורמה (בכך אני מסכים עם עופר, שודאי היה כותב את הפוסט הזה טוב ממנו, ולמעשה כבר עשה זאת בשנה שעברה). ממש כמו שלא הייתי ממליץ על "Dead Snow", בו נאצים מתעוררים לחיים כזומבים, או אפילו על "ממזרים חסרי כבוד" (Inglourious Basterds) של טרנטינו. זה הכל עניין של רגישות וכבוד, ויש לנו אפילו מאמר אורח מרתק על הנושא כאן בבלוג.

לעומת זאת, אמליץ בפה מלא על "סטאלג 17" (Stalag 17) המעולה של בילי וויילדר, למרות שהוא יותר על מלחמת העולם השנייה ועל אף שיש בו, תסלחו לי מראש, הומור בנוגע לכל הסיטואציה המזוויעה. ברם, על "החיים יפים" (La vita è bella) של בניני, דווקא ממש לא (בשום יום בשנה, אגב). ואני בהחלט בעד דרכים חדשות ומקוריות, או לא קונבנציונאליות, לדון בנושא השואה. כפי שנעשה, למשל, בסרט "פלנטה אחרת". עוד זכרונות מימי האוזן שצפו ועלו לי נוגעים לסרט השואה החביב עליי ביותר, "הפסנתרן" (The Pianist), ולאחד מומלץ ולא די מוערך מהשנים האחרונות – "ספר שחור" (Zwartboek) של ורהובן. אבל בואו נבדוק כיצד מתמודדים ערוצי הטלוויזיה השונים עם היום הזה ובאלו סרטים בחרו כדי לציינו:

ערוץ 1 ישדר הערב (7.4) בשעה 21:30 את "שתיקת הארכיון" רב העוצמה, סרטה עטור השבחים וזולל הפרסים של יעל חרסונסקי. ביום המחרת לא הצלחתי לאתר משהו שאני מכיר או יכול להמליץ עליו.

גם בערוץ 2 בחרו בסרט מהעת האחרונה ושיבצו את "אדם בן כלב" (Adam Resurrected) החצי-ישראלי להקרנה בשעה 23:00. גם כאן אין לי תובנות לגביי היום שלמחרת.

ערוץ 10 החליט כנראה להקל עליי את הבחירה ויקרין את הסרט המעניין ביותר שלו, עבורי לפחות, דווקא לא בערב יום השואה, אלא מחר (8.4). "השמצה" של יואב שמיר הוא סרט פרובוקטיבי אך חכם על תופעת האנטישמיות, שלא שמעתי עליו מספיק מאז עורר הדים ב-2009. ניתן יהיה לצפות בו בשעה 12:35.

בערוצי הסרטים של yes איתרתי כמה מציאות. בשעה 19:54 יוקרן בערוץ yes3 "אמן" (.Amen) של קוסטה-גבראס, עם מתייה קסוביץ' ואולריך טוקור בתפקידים הראשיים ואולריך מוהה ז"ל הנפלא ("חיים של אחרים") בתפקיד משנה. מהסרטים האלה שמראים כי האקסיומה "והעולם שתק" אינה לגמרי מדוייקת (שידור חוזר למחרת בשעה 15:25). מיד לאחר מכן (22:00) יחל באותו הערוץ "באפילה" (In Darkness), סרטה הפולני של אניישקה הולנד שהיה מועמד לפרס הסרט הטוב ביותר בשפה זרה באוסקר הקודם (קודם).
במקביל, בערוץ yes דוקו ישודרו ברצף החל מהשעה 21:00 שלושה תיעודיים ישראליים מדוברים – "שישה מיליון ואחד" של דוד פישר, "ספורים" של אוריאל סיני ודנה דורון ו"שתיקת הארכיון" שהוזכר לעיל.
ביום למחרת ישודר ב-yes3, שוב הוא, "רכבות לילה" (Europa) המופתי של לארס פון טרייר, בשעה 13:37. אם אתם מחובביו, מדובר בצפיית חובה ואם הנכם משונאיו – כדאי להיזכר בגאון שהוא יכול להיות כשהוא לא מנסה רק לעצבן או לספק את גחמותיו.

בהוט מתחילים מוקדם היום כאשר כבר בשעה 17:25 ישדר ערוץ HOT סרטים את "הבריחה מסוביבור" (Escape from Sobibor), סרטו של ג'ק גולד עם אלן ארקין ורוטגר האוור, שהיה ונותר אחת מדרמות המתח היותר מוצלחות-אך-מכבדות על החוויה של בריחה ממחנה השמדה (שידור נוסף למחרת בשעה הלא מאוד נוחה של 8:48 בבוקר). בשעה 20:58 ישודר בערוצים הוט גולד והוט פאן – שודאי היו כמהים לשנות את שמותיהם לכבוד יום השואה למשך יממה – "הפסנתרן" האהוב עליי, אשר זיכה את אדריאן ברודי באחד האוסקרים המוצדקים ביותר של העשור הקודם.
קצת חבל שהסרט "הכל מואר" (Everything Is Illuminated) משודר רק בשעה 2:39 בלילה שבין ראשון ושני, אבל אנצל את ההזדמנות כדי להמליץ על שני סרטים נוספים העוסקים במסע בעקבות מזכרות/שורשים הקשורים לשואה/מלחמת העולם השניה, ואשר חוסר הקונבנציונאליות שלהם מייחד ומרומם אותם. האחד הוא "סובנירים" הישראלי של שחר כהן והאחר הוא "זה בוודאי המקום" (This must be the Place), כנראה הדבר הכי קרוב לסרט השנה הקולקטיבי של הבלוג, דאשתקד.
באותם צמד ערוצים מאוחדים ישודר ביום השואה בשעה 11:48 הסרט הנהדר "יעקב השקרן" (Jakob the Liar), שמערב שמחת חיים בתיאור דכאוני של החיים בגטאות, עם רובין וויליאמס בתפקיד שדרן רדיו מחתרתי המסרב להישבר נפשית. קצת כמו "החיים יפים" רק טוב. ואם תשיג ידכם את הגרסה המקורית של הסרט, זו הגרמנית משנת 1975 שנקראת "Jakob, der Lügner" – בכלל טוב. גם בהוט ישודר "אמן", שוב בצמד הערוצים הנ"ל החל מהשעה 13:48 (אני מתחיל לחשוד בקונספירציה עם כל ה-48 הזה).
באותו היום בערוץ הוט סרטים, אם לשוב אליו לרגע, ישודר סרטו של משה מזרחי "כל החיים לפניו", על פי ספרו של אמיל אז'אר. אני ממליץ לכל מי שיש ביכולתו להקליט את הסרט הזה בכל דרך אפשרית, ולהתעשר ממכירה לא חוקית של עותקיו – מדובר במצרך המבוקש במדינה לפני בחינת הבגרות בספרות, בכל שנה ושנה.

כרגיל, אשמח לשמוע המלצות ואזהרות נוספות.

תגובות

 1. גם צופה הגיב:

  לא בטוחה אבל נדמה לי שגם 'התנגדות' תשודר היום או מחר באחד מערוצי יס.
  זה סרט על האחים ביילסקי, אחים יהודיים מבלארוס, כמדומני, אשר הצילו 1,200 יהודים והקימו ביערות מחתרת פרטיזנית….

 2. איריס הגיב:

  ממליצה מאוד על הסרט הרוסי "צא וראה". סרט מאוד קשה לצפייה, אבל מעולה.

 3. זוהר הגיב:

  מעניין אותי מאיפה הטינה הזו כלפי "החיים יפים". אני מניח שבאיזושהי צורה היא קשורה לכשרונו הקומי המאוד מפוקפק של בניני, אבל מעבר לזה – באמת? אולי זה בגלל הגיל הצעיר שבו נחשפתי אליו (כיתה ג'), אבל הוא זכור לי כאחד מסרטי השואה היותר טובים שיצא לי לראות. דווקא "הבריחה מסוביבור" זכור לי כסרט שואה די בינוני.

  1. טינה? אולי הגזמתי. יש לי חוסר חיבה מובהק ומאוד אישי ל"החיים יפים", שלא נובע מהאוסקרים או התהילה שלו. זה עניין הרגישות והכבוד שכתבתי עליו – השואה לא הייתה פאן, ובסרט הזה היא כן (אני יודע, יש ספר שלם של קובי ניב על העניין). ההומור והגישה של בניני לא מתאימים (עבורי באופן פרטי) לסרט העוסק ישירות בשואה. של בילי וויילדר דווקא כן.
   את "הבריחה" אני מחבב בדיוק מסיבות אלו – הטון שלו נכון בעיניי. ויש בו משהו קצת בינוני קולנועית, אני מסכים, אבל כצפייה ליום השואה אמליץ עליו עשר פעמים לפני שאמליץ על בניני.

   1. זוהר הגיב:

    למה אבל? הסתכלות כזאת על אומנות העוסקת בשואה עשויה לתקוע אותנו במקום מבחינת השיח עליה. אני מבין שאין לך בעיה עם הומור בסרטי שואה, אבל "החיים יפים" לא מציע רק הומור, והוא לא מסתכל על השואה בתור פאן. להפך (ספוילר בדרך) – דמותו של בניני, שלאורך הסרט מנסה להסתכל על מצבו בהומור ולא להתנהג כאילו ברקע "אפר ואבק" של פוליקר מתנגן בלופים, בסופו של דבר מוצא את מותו, שלא לדבר על סצנת ערמת הגופות המצמררת, שבה בניני מגלה מה עתיד להיות גורלו. זה לא "רשימת שינדלר" וזה לא מתיימר להיות "רשימת שינדלר" (או "הפסנתרן", לצורך העניין). הסרט לא מציג את השואה בתור פאן, הוא מציג אדם שמנסה לגרום לבן שלו להאמין שהשואה היא פאן.

    1. נראה לי שאם יש נושא אחד שאני בסדר עם זה שהשיח עליו יישאר "תקוע" מבחינה אמנותית, הרי שזה הנושא. גם בקטעים שציינת מתוך "החיים יפים" אני זוכר שחשבתי לעצמי "הו, איזה צחוקים". בשום שלב הסרט לא עבד עליי רגשית, הוא נשאר ברמת ה"הכל יהיה בסדר". ההתייחסות שלו אל מאורעות מזעזים לא זיעזעה אותי, וזה הרבה יותר מדי מפחיד בעיניי, אז אני מעדיף לא להיות פתוח אליו. לא הבחירה הכי אמיצה שלי, אבל אחת שאני די שלם איתה. לכל אחד יש את הדרך שלו להתייחס לשואה, דווקא כיוון שהיא אירוע שכנראה בלתי אפשרי לתפוס, אבל זה לא אומר שאני צריך לקבל את של אחרים (גם אם לא חלילה לשלול).

 4. לביא הגיב:

  כל שנה אני ממליץ על "בחירתה של סופי" של אלן ג'יי פאקולה, שהוא סרט מושלם. הדרך שבה נחשף בפנינו סיפורה של סופי, רובד אחר רובד עד לאירוע המכונן, היא לא רק מרגשת ועוצמתית אלא גם חכמה ועדינה. על ההופעה של מריל סטריפ בסרט הזה אמרו כבר הכל, אז אני רק אוסיף שסטריפ מצליחה לגרום למונולוגים הארוכים שלה (שהיו עלולים להישמע מלודרמטיים בפי שחקנית פחות מוכשרת) לחדור ישירות לתוך הנשמה ולא לצאת משם לעולם. סרט שלא שוכחים.

  ועוד סרט מופלא שאני תמיד ממליץ עליו ביום השואה הוא -"הזריחות כאן שקטות" הסובייטי והמועמד לאוסקר. זאת מלודרמה קורעת לב על פלוגת בנות והמפקד שלהן במלחמת העולם השניה. גם דרמה מרגשת על חברות ואומץ לב וגם סרט מתח סוחף. אחת מהבנות היא יהודיה שמשפחתה נספתה, אם מתעקשים על הנקודה היהודית. באופן מפתיע אפשר להשיג את הסרט באוזן השלישית (מעט מאוד קלאסיקות סובייטיות נמצאות באוזן, כאילו שאין בארץ מעל למיליון דוברי רוסית),
  http://www.third-ear.com/Title/40041/Dawns+Here+Are+Quiet

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.