• ״טהורה״, סקירה לסרט האימה עם סידני סוויני
  • ״שומר הברים״, סקירה לגרסת 2024
  • בחזרה אל ״שומר הברים״ מ-1989 לקראת החידוש
  • ״אהובת הקצין הצרפתי״, סקירה

20 לסם שפיגל, 10 לטרמפיסט ומקרון 1

5 ביולי 2011 מאת אורון שמיר

זה התחיל בקטן אבל הפך לפוסט תלת-ראשי. בהתחלה רק רציתי לשתף ולספר על איך שלשום קראתי על מארז די.וי.די חדש לציון 20 שנה לבית הספר לקולנוע וטלוויזיה ע"ש סם שפיגל, ועל איך מיד אחר-כך התקשרו אליי מהיח"צ והופ! אתמול בבוקר המארז כבר היה בידיי. אדווח לאחר שאצרוך את כולו, גם את הסרטים שכבר ראיתי, אבל קצת פרטים בכל זאת. ואחריהם המשכו הלא-קשור של הפוסט, עם סרט הקאלט הישראלי "הטרמפיסט" ומשהו שמריח כמו יוזמה להקמת מגה-בלוג קולנוע ישראלי.

מדובר בפרוייקט הדגל של חגיגות 20 שנות פעילות בית הספר, במהלכו נבחרו 20 סרטי הסטודנטים המוצלחים ביותר בתולדות "סם שפיגל", בידי 20 שופטים, כולם מנהלי פסטיבלי קולנוע או אוצרי מוזיאונים מרחבי העולם. במקום הראשון דורג "המנון" של אלעד קידן משנת 2008, אשר זכה בפסטיבל קאן בפרס הסינפונדסיון היוקרתי. כל הסרטים לפי סדר הדירוג:

"המנון" / אלעד קידן, 2008 ; "בית אבי"/ דני רוזנברג, 2004; "דיפלומה"/ יעל קיים, 2009;"עונג שבת"/ מיכל ברזיס ועודד בן- נון, 2003; "קרב תרנגולים"/ סיגלית ליפשיץ, 2000; "חיילת בודדה"/ טליה לביא, 2005;"סוסי ים"/ ניר ברגמן, 1998; "פתח תקוה"/ תום שובל, 2007; "סיור מודרך"/ בנימין פרידנברג, 2009; "אנדרדוג"/ ערן מרב, 2002 ;"מלחמה אחרת"/ נדב גל, 2003; "בידיים טובות"/ עודד דוידוף, 1994; "בית"/ דוד אופק, 1994; "ל"ג בעומר"/ שרון עמרני ז"ל, 1998; "כביש"/ נדב לפיד, 2004; "טוליה"/ רודיאון ברודסקי, 2006;"ליל גיוס"/ נעמי לבארי, 2004; "טולקא מאמא"/ מעין רסין, 2009; "חול"/ עמרי לוי, 1997; "פרמננט"/ שי צלר, 1999; "הריקוד של אמא"/ זלדה חוחא, 2003.

רשימת הבוגרים הזו מרכיבה כמובן אחוז ניכר מבכירי הקולנוענים בארץ, ועוד כמה שלבטח יהיו כאלה בשנים הבאות. המארז כולל ארבעה דיסקים, אחד מהם הוא דיסק בונוס עם סרטים עכשוויים של בית הספר כמו "עזרה ראשונה" של ירדן כרמין ו-"דרייבר" של יהונתן אינדורסקי לצד שאר הפתעות, וניתן יהיה להשיגו בסניפי האוזן השלישית. כאמור, דיווחים רשמיים יותר רק לאחר הצפייה, שלצערי תידחה עד אחרי סיומו פסטיבל ירושלים הבא עלינו לטובה ביום חמישי הקרוב.

וביום שישי, בסינמטק ת"א, תתקיים ההקרנה העשירית ברציפות של תופעת הקאלט הישראלית "הטרמפיסט". למי שלא מכיר את מעללי יניב אידלשטיין והסרט הגנוז שהפך לסרט פולחן המוקרן בכל חודש בסינמטק התל-אביבי, אני מציע להיעזר בפוסט שלי עליו. החידוש בהקרנת חודש יולי – מופע חי של עוזי נבון, עם שירים שנכתבו במיוחד לאירוע. אני כמובן לא אגיע, בגלל הפסטיבל, אבל אתם בהחלט מוזמנים. פרטים נוספים אצל יניב בפייסבוק (אני מקווה שיש שם פרטים נוספים, אבל אין לי דרך לברר כי חשבון פייסבוק עדיין אין לי).

גם חשבון טוויטר עדיין אין לי, אבל זכיתי לעדכון על שיחה ערה שהתנהלה שם הבוקר בין אהרון קשלס וכפיר פרבדה, בו הוקם (בשלב ראשון בתוך הראש של השניים) מולטי-בלוג קולנוע ישראלי. זה יהיה המקרון 1 של בלוגי הקולנוע, אם לצטט גדולים ממני. כיוון שגם "סריטה" הוזכר בדיון (ואף זכה לשבח), נראה שראוי שאתערב קלות גם אם אין לי טוויטר. אז קודם כל תודה על האזכור, ויהיה מעניין לעקוב ולראות האם המיזם יקרום עור ופידים. אבל אם ישנה אופציה לחזק ולהפוך בלוג קיים לאימפריה, אני לגמרי פתוח להצעות. אמנם אין לי טוויטר או פייסבוק, אבל אפשר למצוא אותי בדבר העתיק הזה שנקרא מייל או בעמוד צור קשר של הבלוג.

ואפרופו קשלס, בלוגו החביב הידוע בכינויו "הפיראנה", לשעבר "פיראנה קארינה", חוזר לפעילות. הוא לא מוכן שתקראו לזה קאמבק, אבל בתכלס – העיקר שחזר לכתוב במרץ.

תגובות

  1. אתה בסדר, אתה. לא רק בגלל הפירגון, כמו בגלל העובדה שאתה מצליח לחיות בלי חשבונות טוויטר ופייסבוק. כן, אורון, אתה חי את החיים. בכל אופן, הפרוייקט יוצא לעבודות תשתית. אשמח לשמוע את דעתך בעניין, אשמח גם לשת"פ: המחמאות שלי אינן ריקות, אני חושב שהניתוחים שאתה מציעים כאן הם מהטובים שיש כרגע לרשת להציע. פרוייקט "הערת שוליים" שלכם הוא משהו שצריך לקרות לעיתים תכופות יותר.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.