• סרטים חדשים: ניסיון לחזור לשגרה כלשהי בבתי הקולנוע
 • ״היוצר״, סקירה לסרט שחזר אל בתי הקולנוע
 • בחזרה אל
 • ״גברת החידונים״, סקירת דיסני פלוס
 • הרוצח
 • חמישה לילות אצל פרדי
 • ״סוחרי הכאב״, סקירת נטפליקס
 • המדריך לסרטי האימה של דיסני פלוס
 • ״דלת צהובה: מועדון הקולנוע הקוריאני משנות ה-90״
 • אימת החודש: מהדורת אוקטובר 2023
 • ״הקבורה״, סקירת אמזון פריים וידאו
 • ״מנהרת היונים״, סקירה לסרט התיעודי של אפל פלוס
 • וינטאג' האלווין: ארבעה סרטי אימה שכדאי להכיר

יום הזיכרון לשואה ולגבורה 2014: מה כדאי לראות בטלוויזיה?

27 באפריל 2014 מאת אורון שמיר

כבכל שנה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, אנו שבים לתפקיד המסורתי של לזכור ולא לשכוח. עצם הנכונות של אנשים ונשים לצאת מהשגרה ובאמת לכבד את זכר שואת העם היהודי ממלא אותי בצורך וחובה לעשות את מה שאני כמעט אף פעם לא עושה ולבדוק מה משודר בטלוויזיה, כדי לנסות להחליט או להמליץ במה כדאי לצפות. ובאותו עניין, בקשה צנועה – יש 364 ימים בשנה בהם אני מוכן לקבל ״בדיחות שואה״ ורק 24 שעות בשנה שלמה בהן, לדעתי, ממש רצוי להתאפק איתן. היממה הזו החלה, אז אם אתם ואתן מחליטים שדווקא עכשיו זה הזמן הכי מתאים לעשות צחוק מהשואה – לא לידי בבקשה (מרשתות חברתיות כבר די התנתקתי היום, הכי קשה לי שם בדרך כלל ביום הזה).

לפני שנביט בלוח השידורים, חמש המלצות קריאה לטקסטים של חברי הבלוג בנושא השואה, זיכרה וייצוגה באמנות הקולנוע. הלינקים מסודרים מהחדש לוותיק:

אור כותב לעכבר העיר (המחודש) על הבחירה בילדים כגיבורים של סרטי שואה
עופר תוהה על מה אנחנו מסתכלים כשאנחנו רואים את ייצוג השואה בסרטים
אור מבאר כיצד השפיע ״רשימת שינדלר״ על ז׳אנר סרטי השואה כולו
פוסט אורח נהדר של איתי רווה על ייצוג השואה בסרט ״אקס-מן: ההתחלה״
טקסט ותיק שלי מעכבר העיר, כש״סריטה״ רק התארח שם, על זילות מושג השואה

וכך בחרו הערוצים המרכזיים לציין את היום הזה:

ערוץ 1 – בשעה 21:00, מיד לאחר הטקס, ישדר הערוץ הממלכתי את סרטו האחרון של קלוד לנצמן ״אחרון הלא צדיקים״ (The Last of the Unjust), שאף ביקר בבתי הקולנוע אצלנו (ותמונה מתוכו מעטרת את ראש הפוסט הנ״ל). אמנם לא צפיתי ביצירתו האחרונה של במאי ״שואה״ בנושא, אבל לנצמן תמיד מרתק, והפעם הוא חוזר אל אחד הראיונות שלא נכנסו בסופו של דבר לפרויקט המונומנטלי שלו, עם אחרון ראשי מועצת הזקנים במחנה הריכוז טרזיינשטאדט והיחיד מביניהם ששרד את השואה.

ערוץ 2 – בשעה 21:00 ישודר בערוץ המסחרי הסרט הישראלי התיעודי ״לשכה 06״, שהיה מועמד לאופירים גרסת 2013 ואף זכה בציון לשבח בפסטיבל ירושלים האחרון, במסגרת פרס ״החוויה היהודית״. סרטו של יואב הלוי עוקב אחר קיבוצה של קבוצת החוקרים המשטרתית אשר נדרשה לחקור ולהכין לתביעה את אדולף אייכמן.

ערוץ 10 – גם בערוץ המסחרי הנוסף החליטו ללכת על דוקו מקומי, וכך בשעה 21:15 נוכל לצפות בסרט ״רבקה ויוסף סיפור אהבה״, בבכורה אם אינני טועה. זהו סרטה של ציפי ביידר, אשר במרכזו הדסה וצלילה באו, היוצאות למסע בעקבות הסיפור הלא ייאמן של הוריהן – התחתנו בסתר במחנה בפלאשוב, הופרדו ונפגשו שוב בקרקוב אחרי תלאות אינספור ולבסוף עלו ארצה. הסיפור מוכר בזכות ״רשימת שינדלר״, שם גילם רמי הויברגר את דמותו של יוסף באו, שזכה להיכנס לרשימה בעוד זוגתו נשלחה לאושוויץ – ושרדה.

ערוץ 8 – לא אחד אלא שני סרטי תעודה ישראלים יוקרנו בערוץ – אחד שכבר הפך לקלאסיקה בזמן קצר והאחר שמתקרב למעמד זה אחרי שנה מוצלחת על האקרנים. בשעה 21:15 יוצג ״היה שלום פטר שווארץ״, סרטה של יעל ראובני שאור החמיא לו כאשר הוצג בסינמטקים. מאוד כדאי. מיד לאחר מכן, בשעה 22:50, ישודר ״הדירה״, סרטו של ארנון גולדפינגר שעופר סקר כאן אצלנו בשעתו. שוב, מומלץ. שידורי הערוץ יתאחדו עם אלה של HOT3, אגב. אז נעבור להוט.

HOT – בחברת הכבלים הולכים על קלאסיקות לא-ישראליות הערב, עם סרטים גדולים כמו ״בחירתה של סופי״ (הוט פריים, 17:50), ״אמן״ של קוסטה-גבראס (הוט פריים, 20:15) וכמובן ״רשימת שינדלר״ (כל ערוצי הסרטים האחרים שהתאחדו ביום זה, 20:57). ביום שלמחרת יגיע תורו של ״הפסנתרן״ (כל ערוצי הסרטים שיאנם הוט פריים, 13:02) ויתר הבחירות המתבקשות יותר או פחות.

yes – בחברת הלווין קבעו לוח שידורים נפרד לכל ערוץ, וההיצע נראה כשילוב בין אותן קלאסיקות ראויות לכמה סרטים חדשים יותר, שחלקם זכו להצלחה. ב-yes1 ישודרו ״אמן״ שהוזכר לעיל בשעה 19:24, אחריו ב-21:30 הסרט הצרפתי ״המפתח של שרה״ ואז ב-23:17 ״חנה ארנדט״, על חייה של ההוגה והחוקרת שחיברה את ״הבנאליות של הרוע״; ב-yes2 יהיו אלה ״ללא גורל״ ההונגרי הלא מספיק מוכר ב-19:45, ואז חיית הפסטיבלים ״לורה״ (שביקר כאן גם אצלנו בירושלים וברחובות) בשעה 22:00. הרימייק האמריקאי של ״החוב״ הישראלי יחתום את הערב החל מהשעה 23:45; ב-yes3 בחרו להתחיל ב״נקודת איסוף״ (סרט הפתיחה של פסטיבל ירושלים 2011) בשעה 20:00, ב-22:00 ב״החיים יפים״ של רוברטו בניני שכנראה אי אפשר בלעדיו ואז, ב-23:52, סרטו של סרגיי לוזניצה ״בתוך הערפל״, שגם הוקרן בקולנוע; בערוץ yes4 נשארים נאמנים לטייטל האקשן עם ״מחלקה של גיבורים״, יותר סרט מלחמת העולם השנייה בו הנאצים הם הרעים (20:23) אבל אז מיישרים קו עם ״הפסנתרן״ של פולנסקי ב-22:00, עדיין הסרט האהוב על כותב שורות אלה בז׳אנר.

תגובות

 1. אורי 1 הגיב:

  מה קרה כאן? העלתם פוסט על פרסי אופיר ואז מחקתם אותו? חשוד

  1. מה שקרה כאן הוא שאני מיהרתי לפתוח את סכר השמחה של בוא האופירים לפני שהתפרסמה ההודעה הרשמית, בגלל אי הבנה שלי לגבי מועד פירסומה. התאפקנו חודש שלם, נחכה עוד כמה ימים.
   (לא הבנתי את השימוש במילה ״חשוד״, אגב. במה אתה חושד?)

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.