• ״טהורה״, סקירה לסרט האימה עם סידני סוויני
  • ״שומר הברים״, סקירה לגרסת 2024
  • בחזרה אל ״שומר הברים״ מ-1989 לקראת החידוש
  • ״אהובת הקצין הצרפתי״, סקירה

בשיתוף עם בית אבי חי: טרום בכורה ירושלמית וחינמית ל״סופעולם״ של רוני קידר

24 בנובמבר 2014 מאת אורון שמיר

אם הייתי מספר לכן ולכם שביום חמישי מגיע סוף העולם לירושלים, זה לא ממש היה מפתיע במיוחד, נכון? סתם עוד כותרת סנסציונית-עאלק מעולם האקטואליה ונבואות הזעם. אבל מה אם אנסח מחדש ואודיע שביום חמישי הקרוב, ה-27 בנובמבר, תתקיים הקרנת טרום בכורה ירושלמית של הסרט ״סופעולם״ של רוני קידר? פתאום זה נהיה מרגש, הלא כן? זה נכון לפחות עבורי, ולא רק משום שזוהי יריית הפתיחה של סדרת אירועים חדשה של בית אבי חי שהיה לי הכבוד לערוך ויהיה לי העונג להנחות.

ביום חמישי האחרון של כל חודש וחודש, מעתה ועד להודעה חדשה, תיערך בירושלים הקרנה של סרט ישראלי חדש המלווה במפגש עם יוצריו. המכנה המשותף – מדובר בקולנוענים וקולנועניות שיצרו לראשונה בשנות האלפיים ונמצאים אחרי יצירת ביכורים מבטיחה ולפני קריירה מזהירה (בתקווה). כמובן שאין לזלזל בתרומתו של הדור הוותיק יותר לקולנוע הישראלי העכשווי, ובהחלט גם לא תהיה כאן אפליה על רקע של גיל, אבל הרעיון שהנחה את בית אבי חי (ואותי) בגיבוש סדרת המפגשים הללו הוא חשיפת הקהל לקולנוע הפחות ממוסד אך הלא פחות מצויין שעושים כאן בארץ. היה נדמה שזה רק הגיוני לפתוח סדרה שכזו עם רוני קידר ויצירותיה הקצרות והארוכות, במיוחד כשסרטה החדש כבר מוכן.

״סופעולם״, סרטה השני באורך מלא של קידר אחרי ״ג׳ו + בל״ רב התהודה, הוקרן לראשונה בפסטיבל קולנוע דרום במסגרת העצמאית, שם צפיתי בו לראשונה ואף כתבתי עליו קצרות. היה זה בתחילת הקיץ שעבר, שבסופו ערך הסרט את בכורתו התל-אביבית במסגרת פסטיבל אוטופיה, ולנצח ייזכר כחלק מהיבול של התחרות הישראלית הראשונה של הפסטיבל הזה. כעת הגיע הזמן שגם ירושלמים וירושלמיות יהנו ממנו.

זה יקרה, כאמור, ביום ה׳ ה-27.11. בשעה 19:00 תחל הקרנת הסרט בבית אבי חי בירושלים, באולם המסתורי ששמו ח׳7. בשעה 21:00 תעלה לבמה רוני קידר ותשוחח עימי על הסרט הנוכחי וסרטיה הקודמים, ואולי גם על קולנוע בכלל. מנסיוני, ויש לכך הוכחות כתובות, מאוד מעניין ומהנה לשמוע את קידר מדברת על יצירה ועשייה. החלק הכי טוב – זה בחינם. אמנם על בסיס מקום פנוי, אבל אפשר להזמין כרטיסים מראש, היעזרו לשם כך באתר של בית אבי חי.

הסרט ״סופעולם״ מפגיש שמונה חברים ותיקים (סיון לוי, גפן גנני, ניתאי גבירץ, גאיה שליטא כץ, יותם ישי, שלו גלבר, עדי חלפין ומיטל כרמלי) בלילה האחרון של האנושות. במקום לעשות משהו מפוצץ כפי שאנחנו מורגלים אליו בסרטי אפוקליפסה, בחרו הצעירים לבלות בחברת עצמם ולהיות מי שהם באמת לפני שהעולם יושמד בבוקר. זה כולל הרבה אינטריגות ולא מעט דמעות, וזה צולם בלילה אחד עם הוראות בימוי שדרשו אותנטיות ותסריט המאפשר אלתורים. קידר גם ערכה את הסרט, שצילמו גיא רז (״כלבת״, ״חיותה וברל״) וזיו ברקוביץ׳ (״לא בתל אביב״, ״בורג״). השחקנים, רובם שיתפו פעולה עם קידר בעבר וכולם חבורה גם במציאות, נתבקשו לבנות את דמויותיהם על פי פחדיהם הגדולים ביותר.

את התוצאה תוכלו לראות, ואף לשמוע מה יש ליוצרת להגיד עליה ולשאול שאלות, באירוע הנ״ל, שהוא הזדמנות חד פעמית משום שלסרט אין עדיין תאריך הפצה. אני יודע שזה לא ממש אירוע של הבלוג כולו, אבל הרשיתי לעצמי למתג אותו ככזה. מה גם שההקרנה הזו, וגם הבאה אחריה בסדרה, לגמרי עונות על ההגדרה של ״לפני כולם ובחינם״ שאנחנו מנסים להנהיג כאן בסריטה, עם סרטים ישראליים ובכלל.

לסיום, אודה על ההזדמנות הזו לדניאלה סתרן רייפן, ראש תחום תרבות ויצירה בבית אבי חי, שזכרה לי חסד נעורים מימיה כבוסית שלי באוזן השלישית סניף ירושלים. ותודה גם לעמיחי חסון על הטקסט המקדים את בוא הסדרה. כיוון שזה לא סוד, אגלה כבר את זהות המשתתף במפגש הבא, שייערך בסוף דצמבר. יהיה זה הבמאי נדב לפיד, שידבר על סרטיו הקצרים, על ״השוטר״ ולפני הכל תיערך הקרנה של ״הגננת״, הסרט שהפיל את הבלוג מהכסא בעונת האופירים האחרונה ומשאבת פרסים בינלאומית, כולל פרס פורום מבקרי הקולנוע שהוענק לו בפסטיבל ירושלים (ובו היה לי הכבוד לשפוט). גם במקרה שלו מדובר בטרום בכורה חינמית ונדירה, אבל עוד תשמעו ממני עליו מספיק. עד אז, ההזמנה היא לחמישי הקרוב.

תגובות

  1. עמית איצקר הגיב:

    "סופעולם" סרט נהדר

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.