• סרטים חדשים: שובו של ג'ון וויק ועוד שישה
 • אימת החודש - מצעד חגיגות העשור: 25 הגדולים
 • אימת החודש - מצעד חגיגות העשור, חלק ראשון
 • ״ניומן וודוורד: כוכבי הקולנוע האחרונים״, סקירה
 • ״ג׳ון וויק 4״, סקירה
 • יום הקולנוע הישראלי 2023: המדריך לצופים
 • חמישים שנות סינמטק תל אביב: הזיכרונות של סריטה
 • בחזרה אל סרטי נעוריי: ״מי רצח את קוקי?״
 • ״65״, סקירה לסרט עם אדם דרייבר נגד דינוזאורים
 • ״דפיקה בדלת״, סקירה תיעודית ישראלית
 • אוסקר 2022/23: סיקור חי של הטקס
 • אוסקר 2022/23: סקירת הסרטים הקצרים
 • מצעד המועמדים של האוסקר ה-95
 • ״שתי עונות״, סקירה
 • צעקה 6
 • הערות על רשימות אישיות במשאל ״סייט אנד סאונד״
 • ״הבריון״, סקירת דיסני פלוס
 • ״חומר דוב״, סקירה

סרטים חדשים: "ציפורי חול", "נעורים", "זולנדר 2", "עין בשמיים", "999"

9 במרץ 2016 מאת אורון שמיר

חמישה סרטים חדשים עולים השבוע לאקרנים, אף אחד מהם לא רצה לארח חברה לסרט הבודד שיצא בשבוע שעבר. החמישייה הזו היא הרכב קלאסי לחודש מעבר מסוגו של מרץ, עם סרט ישראלי מעונת האופירים האחרונה, יצירה נשגבת מפסטיבל קאן הקודם, המשכון לכותר ידוע מהעשור הקודם, קצת אקשן צבאי ומעט גל גדות, שעומדת להיות מוזכרת בכלי התקשורת המון בתקופה הקרובה. את פינת נספחי השבוע אקדיש לסרט בהתהוות, סדרת טלוויזיה שמוקרנת בסינמטק תל-אביב, וסרט שהמעריצים שלו יודעים מה הם רוצים יותר טוב מהיוצרים שלו.

״ציפורי חול״, לו חגגנו טרום-בכורה שיקית במיוחד לפני שבוע, מגיע כעת להקרנות סדירות. כבר קשקשנו עליו בהמון הזדמנויות, בין אם באירוע עצמו, בעונת האופירים ממנה יצאה דבורה קידר עם פרס שחקנית המשנה הטובה ביותר על תפקידה, בפסטיבל חיפה שם התמודד בתחרות הרשמית, וכן ביום הקולנוע הישראלי שם נחשף לרגע לקהל. למקרה שפסחתם או פסחתן על כל אלה, אספר בקצרה שמדובר בסרטו הראשון באורך מלא של איש הקולנוע והתיאטרון אמיר י. וולף, אותו כתב במשותף עם אביו, יצחק וולף. שתי עלילות שהן אחת מוצגות בסרט – גבר מבוגר (עודד תאומי) שמרמה אלמנות של ניצולי שואה, ובלש לוזר (אמנון וולף) שחוקר את סיפורו בזמן שהוא מתמודד עם בעיות משלו. מדובר במותחן בלשי על נושאים לא פשוטים, אבל ברוח קומית מובהקת ולצלילי מוזיקה מענגת ועם יותר רפרנסים לתרבות ישראלית ועולמית משאפשר להכיל בצפייה אחת. הקאסט הנוצץ כולל בין היתר גם את מרים זוהר, גילה אלמגור, מלי לוי גרשון, שרית וינו אלעד, עליזה רוזן, רמי הויברגר ומי שתרצו בגדול. וולף הצעיר נעזר בוותיקים ממנו, כפי שאפשר לראות בצילום של אמנון זלאייט, עריכה של יצחק צחייק, ומוזיקה של עדי כהן. את התמונות של הסרט בפוסט זה צילם נועם יוסף והן כאן באדיבות היח״צ. צפו לביקורת שלי בעכבר העיר.

״נעורים״ (Youth), יצירתו החדשה של פאולו סורנטינו, כבר התנחלה בליבי לפני כמעט שנה. עכשיו מגיע הרגע של הסרט הכביר הזה לזרוח באולמות הקולנוע, ועופר יהיה זה שיקדיש לו טקסט כאן אצלנו בסריטה. אם צריך עלילה כדי לפתות אתכם ואתכן לראות סרט חדש של הגאון האיטלקי, דעו קודם כל שסרטו החדש דובר אנגלית ומכיל קאסט בינלאומי. זה נשמע דומה למקרה של ״זה בוודאי המקום״, אבל האמת היא ש״נעורים״ ממשיך את הקו של ״יפה לנצח״, בעיניי לפחות. הלוקיישן הוא אתר נופש בהרי האלפים השוויצרים, שם שוהים שועי עולם כשהם צריכים הפסקה ממנו. הגיבור הוא מנצח בגמלאות (מייקל קיין) שמחוזר בידי אנשיה של מלכת אנגליה לשוב ולנצח על קונצרט מיצירותיו, אבל גם חבריו למקום מרתקים בפני עצמם – במאי קולנוע (הארווי קייטל) שמבקש לסיים את הקריירה שלו בקרשנדו, שחקן (פול דאנו) הרוצה להתנער מהתדמית שדבקה בו בעזרת תפקיד שערורייתי, מיס יוניברס, דייגו ארמנדו מראדונה ועוד שמות שחבל לחשוף מראש, פשוט לכו. אם לא בשביל הופעות המשחק האדירות אז בשביל הצילום הנשגב של לוקה ביגאצי, או העבודה המושלמת של סורנטינו עם הפסקול של דייויד לאנג.

״זולנדר 2״ (Zoolander 2), במעבר חד מאוד, הוא סרט ההמשך לקומדיית הקאלט (?) של בן סטילר מלפני 15 שנה. הקומיקאי חוזר לגלם את הדוגמן הלא ממש מבריק מבחינה שכלית, דרק זולנדר, וגם שב אל כס הבמאי והתסריטאי לצד ג׳סטין ת׳רו (שגם משתתף בתפקיד קטן), ניקולס סטולר (״קח את זה כמו גבר״) וג׳ון המבורג (תסריטאי קבוע למדי של סטילר). דרק וחברו-יריבו הנזל (אואן ווילסון) שבים מפרישה הישר אל עולם הדוגמנות הגועש של רומא, שם הם הופכים לחלק ממזימה עולמית שמזכירה יותר סרטי ריגול. כמות הופעות האורח של מפורסמים, בעיקר מעולם המוזיקה משום מה, פשוט מרקיעה שחקים, אז אתייחס למי שלהבנתי יזכו לתפקיד מרכזי יחסית: פנלופה קרוז, וויל פארל, קריסטן וויג, ג׳סטין ביבר, בנדיקט קאמברבץ׳ ומילה ג׳ובוביץ׳. נגיב לסרט הזה ברגע שנצפה בו, בין אם בעכבר העיר או כאן בסריטה.

״עין בשמים״ (Eye in the Sky), מותחן צבאי תוצרת בריטניה, מציב את הלן מירן כמפקדת על מבצע ללכידת-שהופכת-להשמדת טרוריסטים בקניה. כל זאת בזמן שהיא יושבת בממלכה המאוחדת, וטייס המזל״ט (אהרון פול) בכלל בארה״ב. או כטב״מ או איך שקוראים עכשיו לשיטת ההרג הזו. כשאל שדה הקטל נכנסת ילדה שאינה מודעת לסכנה, מתעוררות שאלות על אתיקה של לחימה מרוחקת בעזרת כלי טייס בלתי מאויישים. גאבין הוד (״אקס-מן: המקור – וולברין״, ״המשחק של אנדר״) ביים, על פי תסריט של גאי היברט, כותב ותיק של סרטי טלוויזיה שזהו לדעתי סרטו הראשון שמגיע למסך הגדול. עוד בעסק מהצד של השחקנים: אלן ריקמן זצ״ל, לצד בארקד עבדי (מוסי הפיראט מ״קפטן פיליפס״). ישנה סקירה של אור.

״999״ (Triple 9), הסרט עם השם שהכי כיף להגיד בקול רם השבוע, מקבץ גם הוא לא מעט כוכבים על מסך אחד. למרות שהסיבה האמיתית להגעתו היא כנראה ההשתתפות של נציגתנו הבולטת בניכר – גל גדות (אנחנו לגמרי מפרגנים, למקרה שיובן אחרת). משמעות השם היא הקוד בשפת השוטרים האמריקאית להרג של שוטר, שזה מה שמתכננים לבצע חבורה נתעבת של פושעים ושוטרים מושחתים. הכל במטרה להסיח את הדעת ולהוציא לפועל את השוד הגדול ביותר שביצעו. סוללת השמות הגדולים שאפשר יהיה לראות על המסך כוללת את צ׳ואטל אג׳יופור, קייסי אפלק, אנטוני מקי, וודי הרלסון, קייט ווינסלט, תרזה פאלמר, ושוב אהרון פול, למקרה שהספקנו להתגעגע. הבמאי הוא ג׳ון הילקוט (״ההצעה״, ״ארץ יבשה״) והתסריטאי הטירון הוא מאט קוק. גם כאן אני מבטיח טקסט, כנראה שלי בעכבר העיר. אור כתב לנו.

פלוס – סדרה-סרט, סרט-בהתהוות, וטריילר-תוצרת-בית

ג'וני ואבירי הגליל – הסדרה של דני רוזנברג ותום שובל, מגיעה לסינמטק. במהלך השבועות האחרונים הפכה הסדרה של yes למדוברת למדי, בעיקר בהקשרי תוכן מיני ופרובוקטיבי, אבל כעת אפשר גם לדבר על השפעות קולנועיות של שני בוגרי סם שפיגל, על העובדה שקולנוענים בישראל מתפרנסים מטלוויזיה, או בכלל על הגבול הקיים או לא בין שני המדיומים. זה הולך ככה – בכל יום שישי מעכשיו ועד סוף החודש, אפשר יהיה לצפות ברצף בארבעה-חמישה פרקים של הרפתקאות עוז זהבי וחבורתו בעינוג נשות הגליל. ביום שישי הקרוב (11.3) יקדים דברים מבקר הקולנוע ד״ר שמוליק דובדבני, שוודאי יתייחס לפן הגברי-ישראלי של הסדרה בפרקים 1 עד 4. ביום שישי הבא (18.3) יוקרנו פרקים 5-9 ואחריהם תיערך שיחה של היוצרים עם מבקרת הקולנוע ליאור אלפנט, שכנראה תכסה את הצד הנשי ואפילו הפמיניסטי של הסדרה. וביום שישי האחרון של החודש (25.3) יגיע תורנו, אחרי הקרנת הפרקים המסיימים 10 עד 13 בדיון עם היוצרים ועם כוכבת הסדרה ג׳וי ריגר (בקרוב בבתי הקולנוע גם ב״עמק״, וברחוק בסרטו הבא של אבי נשר, ״החטאים״). נשתדל להיות לא מהצד הגברי או הנשי, אלא מהצד של האמנות. עוד פרטים ואולי גם כמה כרטיסים במתנה נחלק סמוך יותר לאירוע, אך כיוון שלא ממש מדובר באירוע סריטה, כרטיסים צריך להזמין דרך אתר הסינמטק. ויש גם אירוע פייסבוק.

שדה של חולמים – סרט ישראלי רוקומנטרי (יענו דוקומנטרי על להקת רוק) מחפש תומכים ותומכות. הוא כבר כמעט בחצי הדרך מבחינת אחוז המימון למרות שיש עוד שלושה שבועות, מה שרק אומר שהיעד שנקבע הוא סביר, היות והסרט כבר מצולם וערוך ברובו וכל מה שהוא צריך זה את הפיניש. מדובר בסרט עצמאי וראשון באורך מלא לנועם סטולרמן, איש האוזן השלישית ורוזבאד וקולנוען בשאיפה. וגם האיש הכי מלא תשוקה שאני מכיר, שאם רק רבע מהאנרגיה והאהבה שהוא משקיע בלכתוב ולדבר על קולנוע תהיה חלק מהעשייה שלו כולנו מסודרים. סטולרמן עקב אחרי שלושה חברי ילדות שחולמים על תהילת רוק ממקום מושבם בקיבוץ העוגן, ואני יודע ממקור ראשון שהמסע מאחורי הקלעים הוא חומר לסרט בפני עצמו. אם משהו מכל זה מדבר אליכם ואליכן, תרמו בדף ההדסטארט של הפרוייקט וזכו לתשורות. אני כבר תרמתי.

מכסחות השדים – הרימייק הנשי לסרטי הקאלט מהאייטיז התהדר בטריילר ראשון, והדעות נעו בין התלהבות למפגש לא סימפטי עם רוח רפאים גועלית. אני די באמצע, אבל בכל מקרה אצפה בכל שיתוף פעולה של פול פייג ומליסה מקארתי (״עצבניות אש״, ״מרגלת״). כרגיל בעידן הנוכחי, הגיע גם הטריילר של המעריצים והוא פשוט יותר טוב מכל בחינה אפשרית בעיניי – קצבי, ממצה, משאיר טעם של עוד ומעורר עניין וסקרנות, ובעיקר משאיר רק הבדיחות הטובות. שיפטו בעצמכם ובעצמכן – הנה הטריילר הרשמי, וכאן למטה הגרסה הלא-רשמית אך העדיפה בעיניי:

תגובות

 1. hamlet הגיב:

  ראיתי את "נעורים" בזמנו באמסטדם..מאוד
  אהבתי…
  גם אם לא הכל עובד הרי הסך-הכל מקסים.

 2. עמוס הגיב:

  נעורים הוא בטופ 3 שלי לצד ויקטוריה וכמובן הלובסטר ל2015.
  גם אם ה"וואו" שיוצא ממך מרגיש מאולץ מדי, הוא שווה את זה כחלק מחווית קולנוע גדולה כוללת.

  הכי מומלץ

 3. רון הגיב:

  ב999(והיה כבר סרט על קוד משטרתי -בשם 187) שמעתי את הביטוי הקולנוע המצחיק של השנה האחרונה"כושר נוסטרה" כשהכוונה למאפייה הרוסית יהודית בארה"ב

 4. hamlet הגיב:

  כושר נוסטרה rocks

 5. a הגיב:

  בטוח שההקרנה של ג'וני ואבירי הגליל היא עם ג'וי?

  1. אורון שמיר הגיב:

   בטוח 🙂

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.