• סרטים חדשים: ניסיון לחזור לשגרה כלשהי בבתי הקולנוע
 • ״היוצר״, סקירה לסרט שחזר אל בתי הקולנוע
 • בחזרה אל
 • ״גברת החידונים״, סקירת דיסני פלוס
 • הרוצח
 • חמישה לילות אצל פרדי
 • ״סוחרי הכאב״, סקירת נטפליקס
 • המדריך לסרטי האימה של דיסני פלוס
 • ״דלת צהובה: מועדון הקולנוע הקוריאני משנות ה-90״
 • אימת החודש: מהדורת אוקטובר 2023
 • ״הקבורה״, סקירת אמזון פריים וידאו
 • ״מנהרת היונים״, סקירה לסרט התיעודי של אפל פלוס
 • וינטאג' האלווין: ארבעה סרטי אימה שכדאי להכיר

סרטים חדשים: ״שקופים״, ״רק האוהבים שורדים״, ״רפסודיה בולגרית״

1 בינואר 2015 מאת אורון שמיר

שלושה סרטים חדשים עולים היום לאקרנים ומקדמים בברכה את בואה של השנה האזרחית החדשה. המספר מועט יחסית למה שהורגלנו בשבועות האחרונות, אבל ינואר 2015 עומד להיות עצום לחובבי וחובבות הקולנוע בארץ, סמכו עליי. בהתאם להיצע, פינת הפלוס תהיה מצומצמת למדי הפעם. וגם כדי לא להכביד את ההנגאובר שלכם ושלכן מאתמול.

״שקופים״, סרטו העלילתי השני באורך מלא של מושון סלמונה (״וסרמיל״), היה אחד היותר חביבים שראינו בעונת פרסי האופיר האחרונה, אך נתקל בשנת שיא ולא זכה למועמדויות. גם מפסטיבל חיפה יצא הסרט בידיים ריקות, אבל כעת הגיע המבחן האמיתי שלו – בתי הקולנוע. במרכז העלילה שלושה צעירים מהדרום – שני בני דודים בדואים, ראיד (מחמוד שלבי) וסלימן (אדם אלהוזייל)ֿ, וצעירה באר-שבעית (בת חן סבג). הצעירה היא קודקודה של משולש רומנטי, וראיד מתפקד כקודקוד קו העלילה המוביל אותו לבחור בין שתי הזהויות שלו, המסורת, ההשפעה המזיקה של סלימן, וחלומו לפתוח מסעדת דרכים כעת כשהשתחרר מהצבא. יש בי תקווה שאצל הקהל יזכה הסרט ליותר אהדה מאשר באקדמיה, וכך גם כתבתי בביקורת שלי עליו בעכבר העיר.

״רק האוהבים שורדים״ (Only Lovers Left Alive) הוא, לכל הדעות, סרט של 2013. זו השנה בה השתתף בפסטיבל קאן, ובעוד פסטיבלים ברחבי תבל הכוללים גם את פסטיבל חיפה, הצפייה שעל בסיסה נכנס לסיכומי השנה שלנו מודל 2013. שנה שלמה לא מצאו לו מפיציו תאריך, עד כדי כך שהגיע לסינמטקים במסגרת רטרוספקטיבה שנערכה לבמאי שלו, ג׳ים ג׳רמוש, במסגרתה התקיים ערב מחווה ליוצר בהנחיית עופר ובהנחייתי בסינמטק הרצליה. רק עכשיו, שנה וחצי אחרי בכורתו, יזכו צופי וצופות הקולנוע בישראל לשזוף את עיניהם במעשייה הסהרורית על צמד הערפדים האינטלקטואלים (טילדה סווינטון וטום הידלסטון). כלומר, בהנחה שימצאו את עצמם באחד ממתחמי הקולנוע הגדולים בשעה שסביבה מתחלף התאריך, כי אלה מועדי ההקרנה שנבחרו לסרט. אם נניח לרגע את הקיטורים בצד, ולמה לא לעשות זאת בעצם, מדובר בהזדמנות מעולה לכתוב עליו. אז זה בדיוק מה שיעשה עופר.

״רפסודיה בולגרית״ (Bulgarian Rhapsody) הוא נציג בולגריה לאוסקרים (שלא עבר לשלב המכריע), הנהנה משירותיהם של כוכבים ישראלים (מוני מושונוב ואלכס אנסקי) ומתחקה אחר סיפורם של יהודי בולגריה בשנות ה-40. גם כאן מחזיק את העלילה משולש רומנטי, בין שני צעירים בולגרים (קריסטיאן מקארוב וסטפן פופוב) לצעירה יווניה (אנג׳לה נדיאלקובה), הנאלצים לעזוב את מולדתם ולנוס מפני אימת הגרמנים. מעניין אותי לגלות האם יהודי בולגריה הוותיקים יגיבו לסרט הזה באותה עוצמה שחווה ״מפריח היונים״.

bulgarian-rhapsody

פלוס – מבט אל העבר ואל העתיד

סיכומי השנה שלה תמו, גדושים מתמיד. אפשר לנצל את הסופש כדי להשלים מה שמעניין, ולהיעזר לשם כך בפוסט סיכום הסיכומים המרוכז.

מחר – מיזם סרטים מחוץ לזרם שב אל קולנוע לב, עם הקרנת ״העמק האפל״ ואחריו שיחה איתנו. שישי ה-2.1.15 בשעה 12:00, אולם 2 בקולנוע לב תל אביב.

בהמשך החודש – מסיבת סוף השנה של הבלוג. פרטים בקרוב.

תגובות

 1. יובל אדר הגיב:

  מחכה לאירוע סיום שנה ומקווה להצליח להגיע מחר.

 2. יערה הגיב:

  יש יש יש! רק האוהבים שורדים בקולנוע! איזה בשורות משמחות!

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.