• ״טהורה״, סקירה לסרט האימה עם סידני סוויני
 • ״שומר הברים״, סקירה לגרסת 2024
 • בחזרה אל ״שומר הברים״ מ-1989 לקראת החידוש
 • ״אהובת הקצין הצרפתי״, סקירה

המועמדים לפרסי איגוד השחקנים 2012/3

12 בדצמבר 2012 מאת אור סיגולי

Argo_Movie-594x309תמיד אפשר לסמוך על פרסי איגוד השחקנים, גם שייצרו רשימת מועמדים ראויה מכל סרטי השנה, וגם שיכניסו כמה הפתעות לעונה יבשה.
שנה שעברה ה-SAG הם אלו שטלטלו את המרוץ לשחקן כאשר הכניסו את דאמיין בישיר ("חיים טובים יותר") מה שבסופו של דבר תורגם למועמדות לאוסקר, והם אלו שהתעלמו מאלברט ברוקס ("דרייב") שהיה שחקן משנה מאוד משמעותי בעונה אך לא הגיע לאוסקר.

גם השנה איגוד השחקנים הרכיב רשימה מעניינית – ומאוד מפתיעה, יש לציין – שמורכבת מכמה שמות מובנים מאליהם אך גם כמה שגרמו לי לפעור את פי.

לרשימה המועמדויות המלאה, מי חסר, ומה זה אומר – בהמשך הפוסט.

המועמדים לפרסי איגוד השחקנים 2012/3

צוות השחקנים הטוב ביותר:
"אופטימיות היא שם המשחק"
"ארגו"
"לינקולן"
"מלון מריגולד האקזוטי"
"עלובי החיים"

על פניו רשימה די צפויה. לוקח רגע כדי להבין מה לא בסדר פה… הנה זה! "כוננות עם שחר", סרטה של קת'רין ביגלו שזכה בכל פרס אפשרי עד רגע זה, נעדר מהרשימה. זה עניין גדול בהתחשב בעובדה שג'סיקה צ'סטיין כן מועמדת לפרס השחקנית מה שמוכיח שחברי האיגוד צפו בסרט.
פרס הצוות הוא המקביל לפרס הסרט הטוב ביותר, בהקשר של איגוד השחקנים. אפשר לומר "כן, נו, אבל אולי "כוננות עם שחר" אינו סרט שהמשחק משמעותי בו ולכן וויתרו עליו". אולי, אבל איגוד השחקנים ידוע בכך שאת הסרטים שהוא אוהב הוא מכניס לקטגוריה הזו בלי קשר. כך למשל נתקלנו בשנים האחרונות במועמדים כמו "נער החידות ממומבאי", "ברבור שחור", "עד קצה העולם" ו"סיביסקיט" שהם יותר סרטי במאים מאשר שחקנים.
זה אומר משהו די רציני על המרוץ של "כוננות עם שחר". בואו נגיד את זה ככה – הסרט האחרון שזכה בפרס הסרט באוסקר בלי מועמדות (מועמדות. לא זכייה) לפרסי הצוות ב-SAG היה "לב אמיץ". זה קרה לפני 18 שנים. לפי הסטטיסטיקה – "כוננות עם שחר" איבד כל סיכוי לזכות.
בולטים נוספים בהיעדרם: "המאסטר", "ג'אנגו ללא מעצורים".

השחקן הראשי הטוב ביותר:
יו ג'קמן – "עלובי החיים"
דניאל דיי-לואיס – "לינקולן"
ג'ון הוקס – "The Sessions"
דנזל וושינגטון – "Flight"
ברדלי קופר – "אופטימיות היא שם המשחק"

יותר מכל דבר אני בהלם מהיעדרותו של ג'ואקין פניקס ("המאסטר"). תאהבו או תשנאו את הסרט, אין להתווכח שפניקס נתן את אחד מתפקידי השנה, אם לא הטוב שבהם, ודווקא היה קל להניח שהשחקנים הם אלו שיעריכו אותו. זוהי אולי הכאפה של ההכרזות. לפניקס עדיין יש סיכוי טוב להיות מועמד לאוסקר, אבל זכייה היא כבר לא אופציה.
הפעם האחרונה ששחקן לא ניצח ב-SAG וניצח באוסקר הייתה ב-2003 כאשר ג'וני דפ ("שודדי הקאריביים") ניצח פה אבל הפסיד את האוסקר לשון פן ("מיסטיק ריבר"). זה אומר שאחד מחמשת החבר'ה האלה הוא הזוכה והקרב פה מרתק. דניאל דיי-לואיס הוא מכונת פרסים ומעניין לדעת האם איגוד השחקנים יתנו לו את הפרס בפעם השלישית אחרי שזכה על "כנופיות ניו יורק" ו"זה ייגמר בדם", או שיילכו על ברדלי קופר או אפילו ג'ון הוקס. אני הייתי מהמר על דיי-לואיס בכל זאת, אבל כל אחד יכול להפתיע.

השחקנית הראשית הטובה ביותר:
נעמי ווטס – "הבלתי אפשרי"
ג'ניפר לורנס – "אופטימיות היא שם המשחק"
הלן מירן – "היצ'קוק"
ג'סיקה צ'סטיין – "כוננות עם שחר"
מריון קוטיאר – "חלודה ועצם"

רשימה מצויינת, בהתחשב בעובדה שקוואנז'ניי ווליס מ"חיות הדרום הפראי" לא הייתה כשירה למועמדות כי אינה חברה באיגוד השחקנים.
ה-SAG בחר דווקא במריון קוטיאר כנציגת הצרפתית של הקטגוריה על פני המועמדת היותר מובילה עמנואל ריבה מ"אהבה" (יש מצב שאולי ריבה גם היא אינה כשירה. לדעתי היא כן).
ווטס זכתה לקצת אהבה על תפקידה המצויין בסרט מורט העצבים "הבלתי אפשרי", למרות שלדעתי היא שחקנית משנה בסרט. מירן, אהובת האיגוד, כמובן פה. אף פעם אל תהמרו נגד מועמדות של מירן.
הקרב הוא כנראה בין צ'סטיין ולורנס. כפי שיהיה באוסקר.

שחקן המשנה הטוב ביותר:
אלן ארקין – "ארגו"
חאוויר ברדם – "סקייפול"
טומי לי ג'ונס – "לינקולן"
פיליפ סימור הופמן – "המאסטר"
רוברט דה נירו – "אופטימיות היא שם המשחק"

כמה כיף לראות את דה נירו חזרה במשחק. אני אמנם אינני מעריץ של "אופטימיות" אבל דה נירו עושה שם תפקיד יפה ומגיע לו אחרי כל השנים האלה של התפלשות בזבל.
הדבר שהכי מרגיז אותי הוא מועמדותו של ארקין. זה לא שארקין רע ב"ארגו" או משהו, אבל רק בסרט הזה יש כמה שחקנים שעושים תפקידים מרשימים ממנו – בניהם ג'ון גודמן ובמיוחד סקוט מק'נרי (שגם מעולה ב"הורג אותם ברכות") – שלא נדבר על סרטים אחרים השנה. ארקין כבר לקח אוסקר שלא הגיע לו על "מיס סאנשיין הקטנה" ב-2006. אז זה היה מין ג'סטה של כבוד מהוליווד, עכשיו אני לא מבין מה העניין.
חאוויר ברדם צובע את הקטגוריה הזו ואני מקווה שהוא ימשיך ככה עד האוסקר. בגדול אני מרוצה מהרשימה הזו מלבד כל הסיפור עם ארקין. נכון לרגע זה, בעיני, המירוץ פתוח לחלוטין. באוסקר אולי נראה את דוייט הנרי ("חיות הדרום הפראי") מופיע פה במקום אחד מהחמישייה. ל-SAG הוא לא כשיר…
את הסנוקרת הרצינית חטף "ג'אנגו ללא מעצורים" שאף אחד משלושת שחקני המשנה שלו: ליאונרדו דה קפריו, כריסטוף וולץ וסמואל ל. ג'קסון, לא נכנס לרשימה. גם מת'יו מק'קונוהי על כל אחד משלושת סרטיו השנה נפל במפתיע.

The-Paperboy

שחקנית המשנה הטובה ביותר:
הלן האנט – "The Sessions"
אן הת'וואי – "עלובי החיים"
מגי סמית' – "מלון מריגולד האקזוטי"
סאלי פילד – "לינקולן"
ניקול קידמן – "העיתונאי"

יכול להיות שהלם גדול יותר מהיעדרותו של פניקס בשחקן, הוא הופעתה של קידמן בקטגוריה הזו. בחיים לא חשבתי שזה יקרה. אני מאוד מאוד אוהב את ניקול קידמן אבל אני חושב שתפקידה ב"העיתונאי" הוא מביך כמו כל דבר שקשור לסרט הזה. אין לי מושג איך היא הצליחה לסגור לעצמה את המועמדות הזו אבל יש לי אינסטינקט לעמוד ולמחוא לה כפיים. Well played…
אני שמח במיוחד על המועמדות של סמית', כי אם אתם זוכרים את סיכום המחצית שלי – בעיני זו אחת ההופעות הנפלאות של השנה. משמח לראות שאני לא לבדי במחשבה הזו. עם זאת, אני נעצב על היעדרותה של איימי אדמס ("המאסטר")המובן מאליו: האנט, הת'וואי ופילד כבר סגורות באוסקר.

צוות הפעלולנים הטוב ביותר:
"זהות גנובה"
"ספיידרמן המופלא"
״עלובי החיים״
"עלייתו של האביר האפל"

הזוכים יוכרזו ב-27 בינואר.

תגובות

 1. עדן הגיב:

  כן ! ניקול קידמן ! אמרתי שזה יקרה ואף אחד לא הקשיב לי. הלוואי שהיא תזכה. כמו כן דניאל דיי לואיס זכה על "כף רגלי השמאלית", לא על "כנופיות ניו יורק".

  1. אור סיגולי הגיב:

   ידעתי שתשמח, עדן.
   הזכייה הראשונה של דיי לואיס בסא"ג הייתה על "כנופיות ניו יורק". "כף רגלי השמאלית" היה בשנת 1989, חמש שנים לפני פרס איגוד השחקנים הראשון. שיניתי את הניסוח כדי שלא יהיו אי הבנות…

 2. פבלו הגיב:

  יופי, אתמול החזרתי את מריגולד לאוזן בלי לראות… באמת פספסתי?

  או שבעצם יש באיגוד הזה חולשה ניכרת לשחקנים בריטים?

 3. אורי 1 הגיב:

  וואלק מגי סמית מועמדת ל4 פרסים [שונים למרות שברור שהיא לא תנכח בטקס – למרות שאני מעריך ]לוס את השחקנית עדיף היה לתת את המקום לשחקניות שכן יגיעו לאירוע

 4. אורי 1 הגיב:

  ואני גם מהמר שמגי סמית תקבל מחר 3 מועמדויות לגלובוס הזהב : שחקנית משנה בסרט ["מריגלוד"], שחקנית בסרט קומי ["קורטט"], שחקנית משנה בטלוויזיה ["דאונטאון אבי"] – ובכל זאת היא לא תגיח לטקס.

 5. איריס הגיב:

  אוף, כל כך לא רציתי מועמדויות לאוסקר לברדלי קופר, יו ג'קמן ואן האתווי, אבל כנראה שזה יקרה…

 6. אור הגיב:

  השאלה היא מה הפעם האחרונה שסרט זכה באוסקר בלי *זכייה* בפרס איגוד השחקנים, כי כמו שכתבת "כוננות עם שחר" כן היה מועמד, כך שהדוגמא של "לב אמיץ" לא ממש רלוונטית.
  חוץ מזה, סיכום מעולה.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.