• פרסי אופיר 2017 - ״פוקסטרוט״ עם שמונה פרסים
  • סיכום שנת תשע״ז בקולנוע הישראלי
  • אימת החודש - ספטמבר 2017
  • ״קולומבוס״, סקירה לקראת הקרנה בפסטיבל חיפה
  • הרטרוספקטיבה של סרטי קארל תיאודור דרייר
  • סרטים חדשים: ״פוקסטרוט״ מגיע אל בתי הקולנוע
  • פרויקט כל זוכי האוסקר לסרט הטוב ביותר - פרק 42
  • התנגשות
  • המלצות (ואזהרה) לסרטי באטמן המצוירים
  • זה
  • פרויקט כל זוכי האוסקר לסרט הטוב ביותר - פרק 41
  • פסטיבל ונציה 2017: דיווח שביעי ואחרון
  • ?DC מה צופן לנו העתיד הקולנועי של
  • פסטיבל ונציה 2017 - דיווח שני של עופר

פסטיבל ירושלים 2011: הזוכים וטקס הסיום

15 ביולי 2011 מאת אורון שמיר

ברחבת הדשא של סינמטק ירושלים, לפנות ערב, נערך טקס הסיום של פסטיבל הקולנוע ה-28 של ירושלים. הפסטיבל אמנם ממשיך להקרין סרטים מחו"ל עד מוצאי השבת, אבל זהו סיכום התחרות העמוסה והגדושה של הקולנוע הישראלי, על שלל הקטגוריות שלו בפסטיבל. כרבע מן היבול השנתי של הפסטיבל, היה תוצרת כחול לבן והפרסים התחלקו באופן די שווה בין הסרטים הרבים. למרבה המבוכה, באלאנס להופעה של אייל גולן בבריכת הסולטן, אשר התקיימה מאוחר יותר באותו ערב, התגבר לעיתים על מנחי הטקס שנאלצו להרים את קולם ולהיאבק על תשומת ליבם של הצופים. אישית, דווקא התאימה לי האווירה הלא-מעונבת. בפרס הסרט העלילתי הטוב ביותר באורך מלא (פרס חג'ג', לשעבר וולג'ין)  זכה "בוקר טוב אדון פידלמן" של יוסי מדמוני (במאי), חיים שריר (מפיק), על-פי תסריט של ארז קו-אל. הנה חלוקת כל הפרסים, חלקם צפויים ומקצתם מפתיעים:

עלילתיים באורך מלא:

הבימוי הטוב ביותר – הגר בן-אשר, "הנותנת".

שחקנית – נטלי עטיה ומורן רוזנבלט, “אודם" (שתיהן גילמו את אותה דמות בגילאים שונים).

שחקן – גור בנטביץ', “אורחים לרגע".

עריכה – אילה בנגד, "בוקר טוב, אדון פידלמן".

תסריט – נדב לפיד, “השוטר".

מוזיקה – אבי בללי, “בוקר טוב, אדון פידלמן". בללי התחרה גם עם הפסקול שלו ל"אחותי היפה".

צילום – שי גולדמן, “השוטר". שנה שניה ברציפות שגולדמן לוקח את הפרס הזה בפסטיבל ירושלים, אחרי "המשוטט" אשתקד.

ביכורים, פרס לסרט ראשון או שני – “עמק תפארת”, הדר פרידליך.

חביב הקהל, לראשונה בתולדות התחרות – “אוסטרליה שלי", עמי דרוזד.

בסיכום, "פידלמן" עם שלושה פרסים (כולל החשוב שבהם), "השוטר" עם שניים ועוד חמישה סרטים עם פרס אחד כל אחד. מה שאומר ארבעה סרטים ללא פרסים כלל ("אחותי היפה", "רסיסי אהבה", "איש ללא סלולרי" ו-"סלסה תל אביב"). לו היו רק שבעה סרטים בתחרות, פחות או יותר כמו בשנים עברו, איש לא היה מרגיש מקופח. אישית, אני די מבסוט, כי סרטים שחיבבתי זכו וגם כי היו גם הפתעות קלות.

תיעודיים:

מקום ראשון – “שלטון החוק" של רענן אלכסנדרוביץ', אשר נשא את הנאום הפוליטי ביותר בטקס.

בימוי – ארנון גולדפינגר, “הדירה", הסרט היחיד בפסטיבל ששמעתי עליו אך ורק השתפכויות חיוביות ביותר. קונצנזוס בקרב כל מי שדיברתי עימו. מרשים, נראה שגם השופטים הסכימו.

צל"ש – נעמי לבארי, “בני דודים לנשק".

צל"ש נוסף – “הדולפין", דני מנקין ויונתן ניר

קצרים:

עצמאי – עדי קוטנר, “ברבי בלוז".

סטודנטים – “חסימות", גולן רייז. וואו! מי ראה את זה מגיע? זו הזכייה הראשונה של בית הספר "מעלה" במסגרת זו והיא קוטעת רצף ארוך של זכיות מבית "סם שפיגל". ברכותיי החמות לזוכה, למרות שאת הסרט לא ראיתי (משום מה זה היה המקבץ היחיד שלא יכולתי לראות. שוין.)

ברוח החופש ע"ש אוסטרובסקי – תיעודי

מקום ראשון – “טעמה המר של החירות", מרינה גולדובסקאיה

צל"ש – נורית קידר, “בטון" שנראה כמחפש ערוצים שיהיו מוכנים להקרין אותו.

צל”ש נוסף – "הגל הירוק", עלי סמאדי אהדי

ברוח החופש – עלילתי

מקום ראשון – פאולה מרקוביץ', “הפרס”

קולנוע נסיוני

מקום ראשון – אוהד פישוף, “חטיפה". אמא שלו הגיעה לקחת את הפרס במקומו.

מקום שני – ניר עברון, "רגע חופשי"

השימוש היצירתי בחומרי ארכיון

מקום ראשון – "המשפחה של ניקי", מטאיי מינאץ'.

צל"ש – דוקי דרור, “חזיונות בלתי פוסקים".

צל"ש נוסף – “מחוברים: אוטובלוגוגרפיה על אהבה, מוות וטכנולוגיה", טיפאני שליין

החוויה היהודית

מקום ראשון – "שלום עליכם: צוחק בחשיכה", ג'וזף דורמן

צל"ש – “בגן עדן מתחת לאדמה", בריטה ואואר

פרס יושב ראש יד ושם, לסרט ייחודי בנושא השואה – "ילדי פלא", מרכוס א. רוזנמילר

תחרות היצירה הצעירה ע"ש וים ון ליר – "פיתום באמצע החיים”, של בית הספר מוסינזון מהוד השרון.

תגובות

  1. שלומי הגיב:

    אורון, על היסודיות והדיוק בפרטים בהכנת רשימה זו, שמכסה את כל הפרסים בטקס(!!!) תוך התגברות על קשיים טכניים לשמוע את מנחי הטקס וגם להבין את הניסוחים של מעניקי הפרסים – על כל זאת מגיע לך פרס.

השאר תגובה