• ״טהורה״, סקירה לסרט האימה עם סידני סוויני
 • ״שומר הברים״, סקירה לגרסת 2024
 • בחזרה אל ״שומר הברים״ מ-1989 לקראת החידוש
 • ״אהובת הקצין הצרפתי״, סקירה

חוה"מ סוכות: פטסיבל חיפה מול אייקון TLV

14 בספטמבר 2011 מאת אורון שמיר

שני פסטיבלי הקולנוע הקבועים והמעולים של חג הסוכות, אשר יגיע אלינו בעוד כחודש, החלו לפרסם את התוכניות שלהם. אייקון בנדיבות, חיפה בטפטופים. הבחירה השנה הולכת להיות קשה מאי פעם, אבל הגרים על קו החוף יוכלו לשלב בין הסינמטק התל-אביבי וסביבתו לסינמטק החיפאי וגרורותיו וליצור שבועיים עמוסים בקולנוע משובח מכל סוג ומין.

פסטיבל הסרטים ה-27 של חיפה ייפתח ביום חמישי ה-13 באוקטובר, היום הראשון של חג סוכות ויימשך עד מוצאי שבת של ה-22 לחודש. פסטיבל אייקון TLV ה-15 למסע בדיוני ופנטסיה יתחיל בשבת שלפני, ב-15.10, וינעל את שעריו ב-27 לחודש, הרבה אחרי שתסיימו לעכל את ארוחת החג. סרט הפתיחה שלו יהיה… "חתולים על סירת פדלים"! היאח הידד! קומדיית הטראש של יובל מנדלסון, נדב הולנדר ויהונתן בר אילן היא ספתח מושלם לפסטיבל. אני כבר מת להיות באולם גדוש באנשים שבאו ליהנות, לצחוק ולצווח, כמיטב המסורת של אייקון.

עוד מלל על שני הפסטיבלים האלה כאשר נתקרב למועד. בינתיים, אני יכול להבטיח שאור ידווח יום-יום מן הפסטיבל החיפאי, ממש כפי שעשה אשתקד. גם אם זה אומר שנצטרך לשכן אותו זמנית באולם טיקוטין, או משהו. מצידי, אני מבטיח לשהות באייקון כמה שיתאפשר ולקפוץ לחיפה כדי לאסוף דגימות באיזה יום. ואני בטוח שעופר יעזור לי בלפחות אחד מהם. הנה מבט מהיר בתוכנייה של כל אחד מהפסטיבלים. מבט מעמיק אולי יבוא במועד מאוחר יותר. ספרו לי מה החמצתי או מהו הסרט שאתן או אתם רוצים לתפוס בחיפה או תל-אביב.


נפתח עם חיפה, דווקא משום שכל מה שידוע עליו כרגע נוגע לתחרות הישראלית. סרט הפתיחה טרם נחשף וכך גם רוב ההיצע הבינלאומי, שתמיד מרשים. אז אחרי שפסטיבל ירושלים האחרון הסתיים בעיקומי אף רבים על הרמה של התחרות הישראלית וקינח בשערוריית שיפוט קלה, מעניין יהיה לראות כיצד יגיבו החיפאים. כידוע, תואר "פסטיבל הסרטים החשוב של ישראל", היה נעול בארון של ירושלים, בעוד מכיוון הכרמל תמיד נשבה רוח אלטרנטיבית. אז אחרי שקראתי את רשימת שמונת הסרטים העלילתיים בתחרות הרשמית של השנה, יש לי הרגשה ששינוי אמיתי מצוי באוויר. הנה הרשימה המלאה ואחריה מחשבותיי המיידיות.

קודם כל, "ההתחלפות" של ערן קולירין שדילג על תחרות האופיר השנה והוקרן בבכורה עולמית בפסטיבל ונציה לפני שבוע, יתמודד על הפרס הראשי. מה שאומר הזדמנות ראשונה להיחשף ליצירה החדשה והמסקרנת של במאי "ביקור התזמורת". לצידו עוד שני פורשי אופיר נוספים, כלומר סרטים שהחלו את המירוץ אך נשרו מסיבות שונות ועל דעת עצמם בשלבים המוקדמים. אלו הם "עד סוף הקיץ" של נעה אהרוני ו-"אנחנו לא לבד" של ליאור הר-לב. סרט מסקרן נוסף, אשר ויתר מראש על האופירים, הוא "תנאת'ור" (התפוררות), היצירה החדשה של תאופיק אבו ואיל, מי שאחראי לארט-האוס המהפנט "עטאש" (צימאון).

שלושה סרטים שדווקא כן התמודדו או עדיין מתמודדים על פרסי אופיר הקרובים הם "ברקיע החמישי" של דינה צבי ריקליס, "לא רואים עליך" של מיכל אביעד וגם "הפנטזיה הגדולה של סימיקו הקטן" מאת אריק לובצקי, הסרט שבא משום מקום והפתיע עם שש מועמדויות לאופיר. באופן אישי, הכי מעניין אותי "אף פעם לא מאוחר מדי", סרט הבכורה העצמאי של המוזיקאי עדו פלוק, בו הייתי אחד ממאות משקיעים לפני שנתיים. מחוץ לתחרות יוקרן "ד"ר פומרנץ", סרטו החדש של אסי דיין בו הא מגלם מטפל המשכיר את הקליניקה שלו למתאבדים. דיין גם יקבל אות הוקרה מהפסטיבל.

נמתין לאתר הפסטיבל עם פרטים נוספים, אבל כבר עכשיו כיף לנחש מה עוד יוקרן בו. מבט בלוח הסרטים העתידיים של עין הדג מגלה כי מבין הסרטים שיעלו לאקרנים ב-13.10, היחידים שאני מהמר עליהם כחומר פוטנציאלי הם "העור בו אני חי" ("La piel que habito") של פדרו אלמודובר וגם "וושינגטון תחתית" "משחקי השלטון" ("The Ides of March") של ג'ורג' קלוני (עדכון: הסרט אכן יפתח את הפסטיבל, תחת שמו העברי החדש). בנוסף, סרטו החדש של סטיבן סודרברג, "התפשטות" ("Contagion") הוזז בתחילת ספטמבר אל סוף אוקטובר. האם זה אומר שנראה אותו שם? (עדכון נוסף: כן, נראה אותו שם. בתור סרט הנעילה). ומה עם "הילד עם האופניים" ("Le gamin au vélo"), האחים דאדרן החדש שעולה ארצה בדיוק בזמן להקרנה מוקדמת בחיפה? כנראה שנאלץ לחכות בסבלנות.

לגביי "אייקון TLV", התוכניה ברורה יותר. באופן משעשע, על חלק ממנה תוכלו לקרוא כאן בבלוג כבר עכשיו, משום שצרכתי את הסרטים הללו בדי.וי.די. עבור עכבר העיר. בשביל רובם שווה להתאפק עד הצפייה על מסך גדול, יחד עם חובבי קולנוע מושבעים ממש כמוכם.

אז על "חתולים" אתם כבר יודעים שאסור לוותר. מלבדו, תוקרן עוד קומדיית טראש ישראלית אחת בשם "מורעלים", המתמקדת במתקפת זומבים על בסיס צה"לי. סרטים בולטים נוספים שהתקבצו מכל העולם, רובם ככולם פועלים בז'אנרים של מד"ב, אימה ופנטסיה תוכלו למצוא ברשימה המלאה, או לקרוא את ההדגשות שלי כאן למטה.

"The Good, The Bad and The Weird" – סוג של מערבון, מאת הקוריאני המשוגע קים ג'י-וון ("I Saw the Devil")

"Another Earth" – דרמת אינדי אמריקאית עם עולמות מקבילים, או משהו דומה.

"Buried" – ריאן ריינולדס בתוך ארגז למשך שעה וחצי. בלי פלאשבקים, בלי התחכמויות. רק הוא. ניסוי מעניין בקולנוע של רודריגו קורטז.

"Hobo with a Shotgun" – רוטגר האואר כנווד רודף צדק בסרט בסגנון גריינדהאוס שהתחיל מטריילר פיקטיבי.

"Rubber" – הצמיג שקם לחיים ורוצח דברים, מאת המוזיקאי קוונטין דופייה (מיסטר אויזו). כתבתי עליו כאן.

"Monsters" – עיתונאי והבת של הבוס שלו מנסים להגיע ממקסיקו לארה"ב, כאשר בדרך עליהם לעבור בטריטוריה בה שולטים חייזרים שהתרסקו אצלנו די מזמן. גם עליו כתבתי.

"Troll Hunter" – הלהיט הנורווגי המוקומנטרי, שכאילו-מתעד את שגרתו של צוות לכידת טרולים ענקיים ומטילי אימה. השיחוק – במאי הסרט, אנדריי אוברדאל, יתארך בפסטיבל.

"Paul" – קומדיית החייזרים/סטלנים של גרג מוטולה, סיימון פג וניק פרוסט. זו דעתי עליו.

"Super" – ריאן ווילסון ואלן פייג' נלחמים בפשע, א-לה "קיק אס".

"Your Highness" – קומדיית סטלנים בימי הביניים מהצוות של "פיינאפל אקספרס". וגם טור הדי.וי.די הקודם שלי.

בונוס מיוחד – הקרנה על מסך גדול של "אקירה" ("Akira"), אולי יצירת האנימציה היפנית הגדולה של כל הזמנים. לפחות לדעתי הממש לא מקצועית.

אוף, מתי כבר סוכות?

תגובות

 1. הנוכחות שלי בפסטיבלים האלו תהיה מצומצמת מאוד, כיוון שאני אהיה בניו יורק בין ה-6 ל18 לאוקטובר (כלומר- יום כיפור-סוכות) מקווה לקפוץ בסיום התהליך לחיפה. אחר כך אני אעבור באייקון.

  בכל מקרה, אני אהיה בפסטיבל הסרטים של ניו יורק, סוג של פסטיבל המסכם את הפסטיבלים הגדולים של העולם. אני כבר הזמנתי כרטיסים שם לThe Artist הצרפתי האילם ברובו, סרט שיכול להיות שיהיה גם בחיפה/באוסקרים (לא כסרט זר, בקטגוריות הראשיות) ל Shame של סטיב מקווין האמן (לא השחקן) שגם מדובר עליו כסרט אוסקרים פוטנציאלי ואחד מן הסרטים הטובים של השנה. וגם ל4:44 Last Day On Earth של אבל פררה, שאני מקווה שיהיה מוזר מאוד. אני גם אהיה בבכורה העולמית של My Week With Marilyn שנשמע כמו הגשמה של פנטזיה: מישל וויליאמס מגלמת את מרלין מונרו.
  אגב, מבין 27 הסרטים החדשים שיוצגו שם, ראיתי כבר ששה, כמות די יפה -בעיקר בזכות שני סרטים ישראלים (הערת שולים והשוטר) שהתקבלו, פינה שכבר מציג כאן בקולנוע (אגב, אין לי מה לומר על הסרט הזה חוץ מ"נפלא") ושלושה סרטים שראיתי בפסטיבל ירושלים "היו זמנים באנטוליה" "הסוס מטורינו" ו"משחק" אם לשפוט לפי החיבה שלי לסרטים שראיתי מן התוכניה של הפסטיבל, אני הולך להנאות שם מאוד.
  חוץ מזה, אני מניח שאני אראה כמה סרטים אמריקאים חדשים בבתי הקולנוע, שיתכן וחלקם יוקרנו גם בחיפה/יהיו מועמדים לאוסקר.

  1. דבר ראשון, תרשה לי לא לרחם עליך שאתה תהיה בניו-יורק ולא בחיפה.
   דבר שני, זה אומר ששלושתינו נהיה בשלושה פסטיבלים בו זמנית! כיסוי מקסימלי. ואני בהחלט מקווה שאפילו חצי ממה שאמרת יהיה בחיפה, סרטים מאוד מצופים כולם.

   1. אור סיגולי הגיב:

    לא הייתי מחליף את חיפה בניו-יורק בחיים. אני ראיתי כמה סרטים בחיי כך שאף אחד לא יעבוד עלי…
    בניו יורק יש רק בניינים מתפוצצים ואיידס. בחיפה יש את הסנדוויץ'-בר.

    1. שלא לדבר על מפת הרכבת התחתית המורכבת של ניו יורק, לעומת הקו הפשוט והיעיל של הכרמלית.
     ליתר ביטחון, הזמנתי מקום באכסניה סמוך לפסטיבל, הסרטים לימדו אותי שלא כדאי להתעסק עם נהג מונית בניו יורק.

    2. בעצם, בניינים מתפוצצים ואיידס לא מפחידים אותי. בחיפה מתים אפילו מעקיצת דבורה.

 2. גיא הגיב:

  לא הייתי אומר שאקירה הוא יצירת המופת וגו'. אישית נרדמתי בפעמיים הראשונות שראיתי אותו (למרות שאני מניח שזו לא *רק* אשמתו), והצלחתי לרתק את עצמי אליו רק אחרי שקראתי את המאנגה. המאנגה (כמו תמיד?) פי מיליווווווווווווווווווווווווווון יותר טובה, מורכבת ועשירה מהסרט – ורק בגלל זה אנשים צריכים לרדת ממנו ולחזור למקורות, דהיינו לקרוא את המאנגה. כמו השומרים – הסרט מול הקומיקס – זה לא אותו דבר, ושוב לטובת הגירסה המאויירת.

 3. ליאור הגיב:

  האייקון נראה באמת מעולה. חבל רק שהם לא השיגו את הסרט החדש של קווין סמית, הוא נראה מתאים לאירוע.

 4. מיכאל 23 הגיב:

  תהנו לכם ותדווחו הכל 🙂

 5. Oz Guttman הגיב:

  Another Earth הוא הסרט עם שני העולמות שיופיע באייקון, לא Another World.

  1. תודה, תיקנתי את הטעות.

   1. Oz Guttman הגיב:

    מאז סאנדנס אני מחכה לסרט הזה! המבקרים משתפכים!

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.