• ״טהורה״, סקירה לסרט האימה עם סידני סוויני
 • ״שומר הברים״, סקירה לגרסת 2024
 • בחזרה אל ״שומר הברים״ מ-1989 לקראת החידוש
 • ״אהובת הקצין הצרפתי״, סקירה

פסטיבל ירושלים 2011: סרט הפתיחה, התחרות הישראלית ומחווה

16 ביוני 2011 מאת אורון שמיר

הפוסט עודכן ב20.6 לפי פרסומים רשמיים של הנהלת הפסטיבל. השארתי חלק מן הספקולציות המוקדמות, בשביל הכיף.

אולי עדיף שאפתח בהתנצלות – לפני שבוע העליתי פוסט פתיחה למשחק הניחושים השנתי של תקופת טרום פסטיבל הסרטים השנתי של ירושלים. הוא השתנה ונערך לא מעט במהלך היום בו הוא פורסם, בעיקר כי ציפיתי לעדכונים, אבל גם מסיבות אחרות. במהלך הפוסט נתתי קרדיט לאתר סינמסקופ, על היותו ספק המידע העיקרי, אבל בסיום הכתיבה גנבתי לו את הכותרת. שם הפוסט הוא לעיתים הדבר האחרון שאני מחליט עליו, וכיוון שהפוסט השתנה תדיר גם הכותרת השתנתה. כיוון שהוא הפך להיות זרזיפי מידע רבים וכלליים על כל המסגרות, חשבתי ש"טפטופי מידע ראשונים" יהיה שם הולם. בחיי שרק שלפתי את זה מתת-המודע ולא העתקתי באופן מודע את כותרת הפוסט ההוא של יאיר רוה. בכל מקרה, אני מתנצל, זה לא היה בכוונה וכאשר שמתי לב היה מאוחר מכדי לתקן…

ואולי כדי שאמשיך בהורדת הכובע, משום שהן התחזיות והן ההדלפות של רוה התבררו כמדוייקות. "סופר 8" של ג'יי ג'יי אברהמס, בהפקת סטיבן ספילברג, יפתח את הפסטיבל. בתחרות הישראלית יתמודדו 11 סרטים עלילתיים באורך מלא, מספר זהה של 12 סרטי תעודה ו-16 סרטים קצרים. הנה הפוסט של רוה שחשף את הרשימה, קפצו פנימה להמשך הפוסט שלי בכדי לקרוא ולשתף במחשבות לגביי הסרטים הנ"ל. או חכו בסבלנות עד לפרסום התוכניה הרשמית של הפסטיבל, ביום שישי הבא (ה-24.6).

לגביי סרט הפתיחה, אני בבעיה רצינית. מצד אחד, כבר התחייבתי לעכבר העיר שאסקר את הפסטיבל, כך שאי אפשר לדלג על האירוע החשוב הראשון. מצד שני, החברות שלי במועדון שונאי ג'יי ג'יי אברהמס לא מאפשרת לי צפייה בסרטיו של האיש. מלכוד אמיתי. אולי אעשה את התרגיל על-שם לימור לבנת ואשמיץ סרט פתיחה של פסטיבל קולנוע ואז אתחפף בלי לצפות בו…

כן, הסרט שבר קופות, עילף מבקרים והוא בהפקת ספילברג על-פי רעיון שלו. ואת ספילברג אני הרי מחבב. מה גם שמדובר על סרט התבגרות מסוג כלשהו, שרק במקרה מכיל חייזרים ותופעות מסתוריות א-לא אברהמס. אולי יש סיכוי שיהיה בסדר? טוב, יותר נורא מ"נקודת איסוף" של שנה שעברה, הרי לא יכול להיות.

מחווה רטרוספקטיבית אחת שכבר נודע עליה היא לקומיקאי הצרפתי הנשכח פייר אטקס, אשר פעל בשנות השישים והושווה לצ'רלי צ'פלין או באסטר קיטון. תסבוכת משפטית מנעה את הקרנת סרטיו במשך כמה וכמה עשורים וזוהי הזדמנות מצויינת להתוודע אל יוצר לא מוכר. האמת היא שלי אין מושג במי מדובר, תשאלו את אור או את עופר. אפשר גם לקרוא עוד פרטים באתר הרשמי של הפסטיבל.

בתחרות הישראלית, הקרויה החל מאשתקד "פרס חג'ג'" במקום פרס "וולג'ין", המצב מורכב. במסגרת העלילתית, יתמודדו 11 סרטים, מספר עצום למדי. גם לעומת 8 בשנה שחלפה ובעיקר לעומת עשרת ימי הפסטיבל. הצפיפות ב-2010 יצרה ערבים של שתי פרמיירות ישראליות אחת אחרי השניה, מה שגרר שעות הקרנה בלתי סבירות (הסרטים החלו באיחור ונגמרו בתודות ארוכות) וימים עמוסים. למי שמסקר את התחרות הישראלית לא יהיה שום ערב פנוי השנה, משום שכנראה כל ערב יהיה דאבל-פיצ'ר. ובניגוד לתותחים בסדר גודל של ברגמן-קוסאשווילי-צברי שמתנגחים זה בזה, השנה אין סרטים של יוצרים מהשורה הראשונה-ראשונה, עם כל הכבוד לכל המועמדים. למרות שיוצרים מוערכים לא חסרים, כמו גם הבטחות וכשרונות צעירים. זו הרשימה על-פי רוה. הוא אומר שמצבו של "פלייאוף", סרטו החדש של ערן ריקליס, לא ברור. אני אומר שהוא מחוץ לתחרות. על רוב הסרטים הללו כתבתי בקצרצרה כאשר הוכרזו כחלק מהמתמודדים גם לפרס אופיר השנתי, אז לא אחזור על עצמי. עדכונצ'יק: הרשימה הזו עוד אמורה לקטון מעט, כך שצפויה לנו תחרות של 8 סרטים, כמו בשנה שעברה. התוכניה הרשמית, בעוד שבוע.

"השוטר", נדב לפיד
"אודם", יהונתן סגל
"סלסה בתל אביב", יוחנן ולר
"בוקר טוב אדון פידלמן", יוסי מדמוני
"הפנטזיה הגדולה של סימיקו הקטן", אריק לובצקי
"רסיסי אהבה", ניסים נוטריקה
"אוסטרליה שלי", עמי דרוזד
"הנותנת", הגר בן-אשר
"אורחים לרגע" (לשעבר "שקרים בז'"), מאיה קניג
"אחותי היפה"
,
מרקו כרמל
"עמק תפארת",
הדר פרידליך
"איש ללא סלולרי"
, סאמח זועבי – היה אמור להיות מוקרן בפסטיבל חיפה שעבר, אך נעלם לפתע, בלי להשאיר הודעה (ואי אפשר היה לתפוס אותו, כיוון שאין לו סלולרי), אז נחמד לראות ששב אלינו.

מאבק הענקים יתרחש דווקא בקטגוריה הדוקומנטרית. רענן אלכסנדרוביץ', עמוס קולק, דני מנקין, דוד פישר, ארנון גולדפינגר ודוקי דרור – כולם עם סרטים חדשים שיתמודדו זה מול זה. עבור חלקם זוהי שבירת שתיקה קולנועית של שנים ארוכות. אני בכלל בעד ממדוח, כי הוא אחלה בנאדם 🙂

"החוק בשטחים", רענן אלכסנדרוביץ'
"כרוניקה של משבר", עמוס קולק
"הדולפין", דני מנקין ויהונתן ניר
"הדירה", ארנון גולדפינגר
"מוסטאר, הלוך ושוב", דוד פישר
"קארד בלאנש – מסביב לשעון", אלכסנדר לואיס דניאל גוצ'מן
"חזיונות בלתי פוסקים", דוקי דרור
"ג'אן וג'נון" ("שד או שגעון"), ממדוח אפדילה
"אני והזילבר", רועי זילבר
"בני דודים לנשק", נעמי לבארי
"פילים בשלג", אביב שיין
"ג'יפסי דייוי"
, רחל לאה ג'ונס

מבין הסרטים הקצרים יש שניים עצמאיים, מה שמונע ממני לקרוא לה "תחרות סרטי הסטודנטים". ובניגוד לשנים עברו, אני לא ממש יודע על מישהו מהם שבולט במיוחד. נסתמך על אור ס. שלנו כדי לעדכן לגביי איכות בלתי נתפסת של סרט מסם שפיגל (כרגיל עם ייצוג מכובד), אבל יש לי איזו משאלה שדווקא סרט של, נגיד, "מעלה" ייקח פעם אחת. מה יש? שמעתי טובות על הסרט של אפרת 🙂

"אני אשתה את דמעותיי", תום שובל (עצמאי)
"וידיאו קסם", שיר קומאי (עצמאי)
"על מרתה לעוף", מעיין ריף (אוניברסיטת ת"א) – השתתף בפסטיבל קאן השנה.
"ברבי בלוז", עדי קוטנר (אוניברסיטת ת"א)
"אחותי את", אשרת מאירוביץ' (מעלה)
"למה השמש", אפרת קאופמן (מעלה)
"חסימות", גולן רייז (מעלה)
"שיח", שי פלדמן (קמרה אובסקורה)
"מדריכים", דני טננבאום (מנשר)
"מלח הארץ", רוני בארי (ספיר)
"דרייבר", יהונתן אינדורסקי (סם שפיגל)
"חבלים", איל דוידוביץ' (סם שפיגל)
"בחילה", ולדימיר בלינסקי (סם שפיגל) – זוכרים אותו כחצי מהצמד של פארודיות סרטי סטודנטים?
"שתיים", אור סיני (סם שפיגל)
"נקמה", יואב כהן (סם שפיגל)
"וריאציות ליליות על נושא", צור אביגד (בית ברל)

עם מישהי או מישהו רוצה לספר לנו על הסרטים, או אפילו יצר אותם, יש איזור תגובות כאן למטה.

תגובות

 1. חזי. הגיב:

  אין לי כל כך מה להגיד לעניין הסרטים הארוכים והתיעודיים. לגבי הקצרים . 2 הערות:
  1. אתה צודק. הסרט של אפרת קופמן "למה השמש" הוא סרט מבריק. והייתי עדין. הוא סרט שאחרי צפיה חמישית שלו, עדיין נשארתי מופתע מאד. שפה קולנועית מאד מאד עשירה. ומשהו שהוא מאד נדיר : סרט אישי מאד וגם קומי מאד.
  2. גם הסרט של גולן רייז "חסימות" הוא מצויין לטעמי, ולו רק בגלל שזה סרט המחסומים הראשון של מעלה. בתור שכזה יש בו היפוך תפקידים מאד מעניין. הוא בעצם סרט אישי משפחתי {כנפיים שבורות סטייל} שהודבק על סרט פוליטי ולא להיפך. וזה מהמש מעניין בו. כל מי שיבוא לראות עוד סרט מחסומים, יתבדה.
  3. גם אני הייתי מאד רוצה שסרט של מעלה יזכה פעם אחת בתחרות הזאת. {כן, אני בוגר של הבית ספר…} אבל קשה לי לראות את זה. יש ניחוח מאד כבד של סם שפיגל מהפסטיבל לאורך השנים האחרונות. ואם תשים לב לרשימה שהצגת תראה שיש 6 סרטים {!!} משפיגל. {7 אם מחשיבים את הסרט העצמאי של תום שובל שהוא בוגר שפיגל} ואף לא סרט אחד של תל אביב!! ויש כאן תחושה של דז'ה-וו לפסטיבל סרטי סטודנטים שנה שעברה שקרה אותו דבר אבל הפוך. אולי זאת רק מחשבה שלי, אבל אלה העובדות. יש תחושה שרנן שור הוא חלק מהשופטים של התחרות קצרים….
  אבל כמו שאמרתי, אני מקווה להתבדות, גם השנה.
  בכל מקרה המלצה שלי : למה השמש וחסימות. שני סרטים מצויינים ונדירים.

  1. נורית הגיב:

   איפה אני יכולה לראות את הסרט המלא של למה השמש ?? תודה מראש !!

 2. חזי. הגיב:

  כמובן טעות. יש שני סרטים של אוניברסיטת תל אביב. וחמש של סם שפיגל.
  טעות. קורה לכולם. לוקח את מילותיי בחזרה.
  הכל בסדר. אין בכלל ניחוח של סם שפיגל מהפסטיבל…

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.