• ״טהורה״, סקירה לסרט האימה עם סידני סוויני
 • ״שומר הברים״, סקירה לגרסת 2024
 • בחזרה אל ״שומר הברים״ מ-1989 לקראת החידוש
 • ״אהובת הקצין הצרפתי״, סקירה

השקת העיצוב החדש של סריטה

8 בדצמבר 2014 מאת אורון שמיר

זה לקח הרבה (הרבה) יותר זמן ממה שתכננתי, אבל סוף סוף קרה – סריטה החדש כאן! זהו בעצם סריטה 4.0, אם אני סופר נכון, עם עיצוב ייחודי לנו והמון אופציות גלישה ומיון לכמויות התוכן שיצרנו כאן מאז שלהי 2010 ועד היום. הייתי רוצה להלאות בכל פרט ופרט לגבי מעבר הדירה הסופר-מורכב הזה, אבל הכל נראה לי קטנוני ולא חשוב כעת כשאני כותב את הפוסט הראשון במערכת הניהול החדשה. בואו רק נגיד שלקח חודש שלם רק להתנתק בהצלחה ממערכת wordpress.com, שעל שרתיה התארחנו כמעט בחינם במשך ארבע השנים הראשונות למניין סריטה, ועד שעגנו בביטחון בשרת משלנו, הודות לאירוח של wpengine. נורא רציתי שרת ישראלי, אבל אחרי שלושה נסיונות נפל החלטתי להמיר את הפטריוטיות בחיקו הבטוח של הדוד סם. זה אומר שהאתר יהיה פחות מהיר ממה שחשבתי שהוא יהיה, אבל הטסט האחרון הוכיח שלא באופן מורגש. אשמח לשמוע על חווית הגלישה, אבל לפני כן רק אבקש להתעזר בסבלנות בכל מה שקשור לבאגים, לינקים שלא עובדים, או משהו שמאוד אהבתם או אהבתן באתר הישן ונמוג. ספרו לנו הכל, בתגובות או במייל, אבל קחו בחשבון שייקח למערכת קצת זמן להתייצב. מאוד לא רציתי לבצע את לחיצת הכפתור המכרעת שמשגרת את הדומיין srita.net אל האתר החדש בזמן שעוד רואים את הפיגומים, לכן נוצר העיכוב, ואני מקווה שהתקלות יהיו מזעריות, אם בכלל.

אז מה חדש בסריטה החדש?
קודם כל, יש לנו עמוד בית קבוע אך דינמי, שלדעתי מאוד יקל על ההתמצאות באתר. לא עוד גלילה אינסופית מטה בים בלתי נגמר של רשומות, וחסל סדר פוסטים שנקטעים באמצע לטובת ״המשך קריאה״. מעכשיו כל פוסט יקבל ייצוג ראשוני של תמונה וכותרת, ואם הוא מסקרן מספיק תוכלו להקליק עליו ולגלות מה יש בפנים. את תצוגת הרשומות הקלאסית חילקנו לעמודים, כך שלא יווצר עומס מיותר בכל עמוד, למי שמתגעגע לגלילה מטה. שם גם תוכלו לקבל את מספר השורות הראשונות של כל פוסט ופוסט כפי שנהוג בבלוגים. דף הבית החדש מתחלק לכמה חלקים, אפרט בקצרה על כל אחד מהם.

קודם כל, ודאי תשימו לב שהעין הצופיה תמיד של ״בלייד ראנר״ פינתה את מקומה ללוגו הרשמי החדש ולשורת עמודי קבע, שחלקם בהקמה, ושאני בטוח שתחבבו בעתיד. ישנם העמודים מהבלוג הקודם שמספרים מי אנחנו ולמה אנחנו, ובקרוב מאוד יהיו עמודים חדשים המאפשרים גישה קלה לכל הפעילויות שהתחדשנו בהן בשנתיים האחרונות והאתר הישן לא היה ערוך אליהן. השורה הזו תישאר קבועה, יחד עם הסרגל הצידי שארחיב עליו בהמשך, לא משנה לאן תגלשו בתוך תוככי הבלוג.

מתחת לשורת הגג המחודשת נמצא הסליידר, הדבר הראשון שאמור למשוך את העין כשתיכנסו לאתר. זהו מעין סרגל אופקי של מספר הרשומות החדשות או הרלוונטיות ביותר לאותו יום. לחיצה על התמונה תוביל לפוסט עצמו, דפדוף ימינה או שמאלה ייקח אתכם ואתכן לתמונה והכותרת הבאים בתור. זהו מבנה שמאוד מקובל באתרים כבר שנים ארוכות, אבל אנחנו מגיעים אליו רק עכשיו. באופן אישי, בתור אחד שלא סובל גלילה כלפי מטה, לדעתי גלילה אופקית נחמדה וידידותית יותר, כיוון שהיא לא מאיימת ויש משהו עדיף במעגליות שלה.

מתחת לסליידר תוכלו למצוא את האופציה המשנית לניווט באתר, שאני מכנה ״השישיות״. אלה הן שש תמונות המייצגות שישה פוסטים, שריחוף עם העכבר מעליהן חושף את כותרת הפוסט לו הן שייכות. החיצים הקטנים בצדדים יעבירו אתכם לשישיית הפוסטים הבאה, בהתאם לאפשרות המיון בה אתם נמצאים או אתן נמצאות:
הכי חדשים – סידור של הבלוג כולו מהפוסט החדש ביותר לישן ביותר, על פי תאריך עלייתו לאוויר (זוהי ברירת המחדל עם כל רענון של עמוד הבית).
הכי נצפים – סידור הבלוג על פי פופולריות, כלומר מהפוסט המוקלק ביותר של אותו השבוע אל הבא אחריו וכן הלאה.
הכי פעילים – סידור הבלוג החל מהפוסט האחרון בו נכתבה תגובה, אחר-כך זה שהיה לפניו וכו׳.
כל הרשומות – מעבר לקריאה של הבלוג כרשימות, מהחדש לישן.

הכי פשוט לנסות ולשחק עם האופציות כדי ללמוד מה הכי נוח ומתאים לכן ולכם. בנוסף לכל אלה, הסרגל הצידי יספק הצצה אל שלושת הפוסטים האחרונים, שלוש התגובות האחרונות והנעשה בסריטה ברשתות החברתיות. שתי אופציות נוספות בסרגל הצידי כוללות בחירת קטגוריה של פוסטים, או מעבר בארכיון על פי חודשים. בסרגל התחתון ביותר תוכלו להגיע לקטגוריות פופולריות בלחיצה אחת.

עוד עניין חדש בסרגל הצד הוא האפשרות לתרום לנו דרך פייפאל. רק אם תרצו ובלי לחץ כלל, פשוט חשבתי שלאור בקשות של אנשים (תאמינו או לא) ואחרי ארבע שנות כתיבה בהתנדבות יהיה נחמד לספק את האופציה למי שחפץ בכך. בקרוב יהיה לנו כאן גם אמצעי הכנסה נוספים, שהחוזה עם גוגל אוסר על הזכרתם אפילו, אבל חשוב לי להבטיח שלא תמצאו בסריטה כל מיני פרסומות קופצות ומרקדות, ובטח שלא מרעישות. הבלוג עוצב מחדש בעיקר על פי מה שנוח לי כגולש, כולל כל התכונות שהוזכרו לעיל וכן קריאה של טקסט לבן על גבי רקע כהה לצד אלמנטים נוספים. ומכיוון שאין דבר שאני אוהב פחות מלחפש את האיקס הקטן שמעיף את ההצעה המפתה לרכוש משהו לתינוק שאין לי כדי שאוכל לקרוא את מה שהגעתי בשבילו לאתר, אני חושב שזה לא יהיה ראוי לעשות את אותו הדבר באתר שיש לי שליטה על תכניו וכעת גם על עיצובו.

תודות אינספור מגיעות על העיצוב והתכנות לחברת Net.You, שטרחו, עמלו, ובעיקר הצליחו לא להשתגע מכל בקשה קטנטנה שלי שעיכבה את עלייתו של סריטה המחודש לאוויר. במיוחד תודה לנועה על העיצובים וליותם על התכנות והניהול. אם מישהו או מישהי מקוראי וקוראות הבלוג מחפשים או מחפשות אחר חברה שתקים או תחדש אתר – נט.יו הם הכתובת. ובקרוב מאוד אני מקווה שנתחיל לעבוד איתם על אתר רספונסיבי, כזה שמתאים עצמו לכל גודל מסך ולכל מכשיר שאינו מחשב, כמו גם על השלמת החזון שלי עם עוד פיצ׳רים שיהפכו את סריטה ליותר מועיל ומהנה לקריאה. עד אז, נעשה את מה שאנחנו עושים כבר ארבע שנים ושלושה חודשים  – נמלא בתוכן.

תגובות

 1. תמר הגיב:

  מזל טוב! קולולו! 🙂

 2. john הגיב:

  יאייי

 3. יובל אדר הגיב:

  מזל טוב. עיצוב נהדר

 4. מתן הגיב:

  מהלך מרשים. בהצלחה.

 5. Esther perry הגיב:

  וואו גדול, נהדר! מעניין, נעים ואינטליגנטי,
  ברכותיי

 6. אני הגיב:

  נהדר! רק הטקסט הלבן על רקע כהה ממש ממש קשה לי. ברמת האסון.

 7. אורון שמיר הגיב:

  תודה לכולם!
  באשר לכל החלטות העיצוב (לדוגמה, טקסט לבן על רקע כהה) בואו ניקח כמה ימי הסתגלות. כמעט הכל בימים הראשונים יהיה חדש גם לנו ויוכרע על ידי ניסוי וטעייה.

 8. DaemonK הגיב:

  חברים המון מזל טוב!! היה שווה לחכות 🙂

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.