• ״טהורה״, סקירה לסרט האימה עם סידני סוויני
 • ״שומר הברים״, סקירה לגרסת 2024
 • בחזרה אל ״שומר הברים״ מ-1989 לקראת החידוש
 • ״אהובת הקצין הצרפתי״, סקירה

התחלה

21 בספטמבר 2010 מאת אורון שמיר

שלום.

קוראים לי אורון. אולי נתקלתם פעם במשהו שכתבתי ברחבי הרשת. כבר ארבע שנים אני כותב עבור אתר עכבר העיר אונליין. וכבר בערך שנה שיש לי בלוג ברשת החברתית של האתר, “עכבר קפה". בחיי שניסיתי למצוא שם טוב יותר, אבל לבלוג ההוא קראתי "סריטה". על שם טור דעה שהיה לי בעכבר אונליין. המטרה המוצהרת הייתה להתדיין ביתר קלות עם המגיבים שכיבדו אותי בטוקבק למשהו שכתבתי. אך מכיוון שמדובר ברשת חברתית בה רק משתמשים רשומים יכולים להגיב, העניין קצת פוספס. כבר הרבה זמן אני בהריון עם הרעיון של הקמת בלוג גדול יותר. אתר שיהיה גם בלוג קולנוע, גם מעין מגזין מקוון ובעיקר מקום מפגש לאנשים המעוניינים לפרוק את דעותיהם על סרטים ולקרוא דעות של אחרים.

גלגולו הנוכחי של הבלוג הזה נולד, כמו הרבה המצאות אחרות, פשוט מפני שלא מצאתי אותו ברשת. לא אותו ולא משהו דומה לו. לא מאז שנסגר "עין הדג" בדצמבר האחרון. משום שפורומים מעולם לא הבנתי באמת ומרשתות חברתיות אני עדיין מפחד. בלוגי קולנוע שאני אוהב עוברים תהליכים שאני לא אוהב, מרחיקים אותי מהם. בלוגים אחרים שנתתי להם סיכוי, לא מעדכנים בקצב משביע רצון. בתור חובב קולנוע, אני מרגיש חסר בית וירטואלי. נטול מקום מפגש קבוע בו סינפילים רציניים וצופים אקראיים יכולים לנהל שיחות, להחליף דעות וללמוד אלה מאלה. אז החלטתי להקים אתר שכזה.

אני לא לגמרי בטוח בקשר לשאר הבעיות של המקומות האחרים (שנמנעתי מלהזכיר מפורשות), אבל לפחות על בעיית קצב העדכון נדמה לי שאפשר להתגבר בשתי דרכים. ראשית, בשבועות הקרובים תיחשף נבחרת שלמה של כותבים אשר יפארו את המרחב הוירטואלי בטקסטים ככל שהרוח הטובה שורה עליהם. בקרוב תוכלו להכיר גם אותם, הם מעניינים ממני בהרבה. שנית, בנוסף לאלה שכבר הטרדתי לפני הקמת האתר, אני מזמין כל מי שרק חפץ בכך לשלוח אליי טקסטים מתאימים ובעיקר לטקבק עד שינשרו לו האצבעות. הבלוג הזה יפעל בצורת השלטון החביבה עליי – דיקטטורה במסווה של דמוקרטיה. כלומר, אנשים טובים, משכילים ורהוטים ממני יהיו חתומים על חלק מהפוסטים וייצרו את התגובות, אבל אני אהיה זה שמחליט מה שייך ומה לא מתאים לאתר. אז אם אתם רוצים לנסות את מזלכם ולהיות חלק מהכותבים פה, קבועים או מזדמנים, כתבו לי מייל. רק השתדלו שהטקסט שלכם יהיה תואם את רוח הבלוג. העניין עדיין בהתגבשות אבל הולך בערך כך:

"סריטה" הוא בלוג על קולנוע וכל מה שמעבר ומסביב לו, ללא מגבלות של תזמון או אקטואליה. בעתיד הקרוב יתפרסמו כאן מאמרים על סרטים ישנים כחדשים. הוליוודיים כאוונגרדיים. חשובים כלא חשובים (תלוי למי). עם דגש מיוחד על אנשים שיכתבו על סרטים שהם אוהבים. קטילות לא תמצאו כאן באתר, לפחות לא בלתי מנומקות. גם לא מדרוג לפי כוכבים, הרי מדובר בסרטים ולא בבתי מלון. בכלל, תשכחו מצמד המילים "ביקורת קולנוע". אני נשבע ביד הכותבת של כריסטופר נולאן שבאתר הזה לא ייכתבו ביקורות. כן תמצאו כאן סקירות קצרות וממצות של סרטים חדשים, אשר מטרתן להציג בקצרה את סגנונו וסוגו של הסרט, בתוספת המלצות בנוגע לקהל היעד הפוטנציאלי שלו, האם עמד במטרותיו וכד'. הכל ללא חשש ספוילרים או נוסחתיות משעממת. עבור מי שכבר ראה את הסרט, ייערך ניתוח אשר יהווה מוצא ומצע לדיון. ניתוחי סרטים יהיו בהכרח מלאי ספוילרים ונטולי פסקאות תיאוריות כלליות על העלילה, למשל. אך הם יאירו את הסרט באור אחר, יעמיקו לחקור בו ויספקו הנאה מכופלת לאלה מאיתנו שמחבבים את הדיון שאחרי לא פחות מאשר את תהליך הצפייה בסרט קולנוע (מרים יד בביישנות). זה אולי נשמע לכם יומרני ופלצני, אבל למזלי הרב יהיו כאן, מלבדי, אנשים שאוהבים עוד דברים חוץ מסרטים אירופאיים שלא קורה בהם דבר. צפו לקבל גם את מנת הקומדיות האמריקאיות (שבטעות מוצמדת אליהן המילה “דביליות”) כמו גם נתח הגון מסרטים מז'אנרים שקרויים לגמרי בשגגה "נמוכים" (אימה, מד”ב וחבריהם), למרות שהם הם הקולנוע האמיתי.

בענייני טוקבקים, המדיניות הראשונית היא שאסור לגדף, לרדת לפסים אישיים (לרדת מהפסים דווקא מומלץ) ולפרסם את עצמכם בעניינים לחלוטין לא קשורים. אם אתם מוכרחים לספיילר משהו, השתדלו לציין זאת בתחילת התגובה. ניסוחים מאוד עילגים, המקובלים באינטרנט משום מה למרות שאפשר להימנע מהם, אני לא מסוגל לראות בעיניים ולכן אאלץ לוותר עליהם. זה בסדר גמור שכל מה שיש להגיד על סרט מסויים הוא "איזה מעולה הסרט, הכי טוב שראיתי בחיים שלי" (אני נוטה להאמין לאנשים שכותבים זאת). אבל לא בעזרת מספר תלת ספרתי של סימני קריאה, או הקשה רצופה על האות ח', כדי להביע אושר. ואת כל זה אני כותב דווקא ממקום של חובב עילגות מסוגים שונים.

חוץ מזה, הכל די מותר. אוף-טופיק יתקבל בברכה, אם כמובן תציינו שמדובר בתגובה שאינה קשורה לנושא, לרווחת שאר הגולשים. דעות מכל סוג שהוא, בעיקר קיצוניות, מוזמנות להישפך כאן בלי חשבון. כל עוד איש לא נפגע. והכי חשוב – מותר ורצוי "לחפור". תגובות ארוכות ומנומקות יכובדו ויהיו חשובות לא פחות מאשר הפוסט אליו הן מתייחסות.

בפינת ההסתייגות, סליחה מראש אם העיצוב של האתר ישתנה מעט בימיו הראשונים, או בכלל. התנצלות גדולה יותר באם לא אעמוד בהתחייבויות או אשנה את המדיניות מדי פעם, בהתאם למציאות שתיווצר. והכי חשוב – סליחה מראש על ההתנצלויות הבלתי פוסקות שלי…

הצפי לשבועיים הקרובים באתר מרגש אותי עד מאוד:

יסוקר פסטיבל חיפה כאן באתר, מדי יום. יותקן מניפסט מסודר ומנוסח (דווקא לא על ידי) בנוגע לסוג הביקורות שכן נשמח לראות יותר באינטרנט ובכלל. טקס פרסי אופיר יזכה להתייחסות כלשהי, כמוהו גם פסטיבל אייקון. לאחר מכן, נתחיל במה שאני מקווה שיהיה שגרה מבורכת של כתבות ומאמרים מאלפים, מעשירים ומחכימים על כל מה שקרה, קורה ועוד יקרה בעולם הקולנוע. ובעיקר אני מאחל ומאמין, שיהיה פה מגניב.

גלישה מהנה.

תגובות

 1. אלף הגיב:

  שאלה של בור קשיש: מה זה כתובת איי פי אותה יכול לקרוא בעל הבלוג ? האם זה האימייל שלי? האם אפשר לזהות אותי דרך כתובת האיי פי?

  1. עד כמה שאני מבין באינטרנט, לכל גולש בעולם ישנה כתובת IP דרך המחשב בו הוא מתגלץ'. לא אותה ולא את האימייל שלך רואים שאר המשתמשים, רק בעל הבלוג (ורק אם הוא ממש רוצה ומחפש). בעיקרון אפשר לזהות מאיזה מחשב אתה גולש, אבל אני מבטיח לך שאין לי מה לעשות עם המידע הזה 🙂
   זה סתם נוהל סטנדרטי הקיים כמעט בכל אתר ברשת (גם בסינמסקופ, למשל, המצב זהה).

 2. יניב אידלשטיין הגיב:

  אין לי בעיה להימנע מספוילרים ואפילו מקטילות, אבל את רצפי האות ח' תיקח ממני רק על גופתי המתה!
  הצחקת אותי! חחחח!!!!!!

 3. ארז.ס הגיב:

  קול! שיהיה במזל טוב, אורון והרבה הצלחה.
  זה אומר שאפשר להסיר את הבלוג שלך בקפה דה מרקר מהגוגל רידר? זה פשוט מוזר שיש לי שני בלוגים שונים בשם "סריטה" אחד ליד השני.
  גם אני מחפש כבר זמן מה מקום עם דיונים איכותיים על סרטים מאז שעין הדג נסגר. מקווה מאוד שזה המקום לו ציפיתי.
  האם יהיה מקום בבלוג/מגזין גם לעשייה הטלוויזיונית או שרק לזו הקולנועית?

  1. תודה ארז, אנחנו בהחלט נשתדל. אם יהיו לי אפילו רק את המגיבים של עין-הדג זצ"ל, מבחינתי עשיתי את שלי.
   הבלוג שלי בקפה לא יתעדכן עוד, אולי למעט פוסט פרידה סופי וסופני.
   בתור מישהו שלא כל-כך רואה סדרות/טלוויזיה כבר ארבע-חמש שנים, אפילו לא חשבתי על זה… אם יהיה סיקור של הנושא באתר זה בטוח לא יבוא ממני, אבל אני אוהב יוזמות של אחרים 🙂

 4. זיו הגיב:

  יש לך כבר עוד מגיב אחד מ"עין הדג".
  קראתי על הבלוג ב"סינמסקופ", ואני רוצה לאחל המון בהצלחה. זו יוזמה מרגשת שיש בה תעוזה רבה, ואפיץ גם לחבריי הקרובים שהגיבו באתר.
  המון בהצלחה!

 5. מיכל הגיב:

  ניסיתי. ניסיתי. בכיתי. בכיתי אך לא הצלחתי להרשם לקבלת עידכונים למייל שלי. התגובה האוטומטית שהגיעה אחרי ההרשמה לא מכירה בכתובת המייל המאוד חוקית שלי.מעליב… אז מה עכשיו ???

  1. רק לא לבכות, מיטב המוחות יעמלו על הבעיה המשונה הזו ומחר כבר יהיה לה פיתרון. אני מתנצל בשם וורדפרס על העלבון, כתובת המייל שלך נראית בסדר מאיפה שאני יושב…

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.